Homepage » Actualitate » GLOBURILE de AUR 2015! Ei sunt marii câştigători!

GLOBURILE de AUR 2015! Ei sunt marii câştigători!

Publicat pe 12.01.2015 la 08:56 Actualizat pe 12.01.2015 la 12:16

În cadrul celei de-a 72-a ediţii a Globului de Aur, Filmul „Boyhood”, în regia lui Richard Linklater, a fost desemnat anul acesta cea mai bună dramă, iar premiul pentru cel mai bun film-comedie a revenit producţiei „The Grand Budapest Hotel”, regizată de Wes Anderson.

În cadrul celei de-a 72-a ediţii a Globului de Aur, Filmul „Boyhood”, în regia lui Richard Linklater, a fost desemnat cea mai bună dramă, iar premiul pentru "Cel mai bun film-comedie" a revenit producţiei „The Grand Budapest Hotel”, regizată de Wes Anderson.

Eddie Redmayne şi Julianne Moore au fost câştigători la categoria "Cel mai bun rol masculin/feminin" într-o dramă.

"Nici nu aveţi idee cât de mult contează acest premiu pentru mine", a spus Michael Keaton pe scenă după ce şi-a adjudecat premiul pentru "Cel mai bun rol principal masculin" într-un film - comedie/musical .

Trofeul pentru "Cel mai bun film de televiziune/miniserie" a revenit producţiei „Fargo”, iar la categoria "Cel mai bun serial dramă" câştigătorul ediţiei Globul de Aur 2015 a fost „The Affair”. Maggie Gyllenhaal a primit titlul de "Cea mai bună actriţă" în rol principal într-o miniserie/ film de televiziune.

După multele nominalizări, Kevin Spacey este recompensat anul acesta cu Globul de Aur la categoria "Cel mai bun actor într-un serial - dramă", pentru rolul său din „House of Cards”.

Câştigătorii celei de-a 72-a ediţii a Globurilor de Aur sunt:

Cel mai bun film -
dramă: „Boyhood”

Cel mai bun film - comedie/musical: „Grand Budapest Hotel”

Cea mai bună regie: Richard Linklater („Boyhood”)

Cel mai bun rol principal masculin într-un film - dramă: Eddie Redmayne („The Theory of Everything”)

Cel mai bun rol principal masculin într-un film - comedie/musical: Michael Keaton („Birdman”).

Cel mai bun rol principal feminin într-un film - dramă: Julianne Moore („Still Alice”).

Cel mai bun rol principal feminin într-un film comedie/ musical: Amy Adams („Big Eyes”)

Cel mai bun actor într-un rol secundar într-un lungmetraj: J.K. Simmons („Whiplash”)

Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un lungmetraj: Patricia Arquette („Boyhood”).

Cel mai bun scenariu: Alejandro González Iñárritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris Jr. („Birdman”).

Cel mai bun film de animaţie: „How to Train Your Dragon 2”

Cel mai bun film străin: „Leviathan” (Rusia).

Cea mai bună coloană sonoră: „Theory of Everything”.

Cel mai bun cântec: „Glory” din „Selma”.

Cel mai bun serial de televiziune musical/comedie: „Transparent”

Cel mai bun serial de televiziune - dramă: „The Affair”

Cel mai bun film de televiziune/miniserie: „Fargo”.

Cea mai bună actriţă în rol principal într-un serial de comedie/ musical: Gina Rodriguez („Jane the Virgin”).

Cea mai bună actriţă într-un rol principal într-un serial de televiziune - dramă: Ruth Wilson („The Affair”).

Cea mai bună actriţă în rol principal într-o miniserie/ film de televiziune: Maggie Gyllenhaal („The Honorable Woman”)

Cel mai bun actor în rol principal într-un serial comedie/ musical: Jeffrey Tambor („Transparent”)

Cel mai bun actor în rol principal într-un serial - dramă: Kevin Spacey („House of Cards”)

Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un serial, miniserie sau film TV: Joanne Froggatt („Downton Abbey”)

Cel mai bun actor într-un rol secundar într-un serial, miniserie sau film TV: Matt Bomer („The Normal Heart”)

Sursă foto: Hepta

Citeşte şi:

VIDEO / Adina Răducan, finalista "X Factor", îşi doreşte premiul cel mare! Ce gest nobil ar face cu banii

E.V



În articolul
Cine sunt marii câştigători ai Globurilor de Aur!
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV • la 15:21
David Pușcaș, tot mai aproape să își cunoască mama biologică! Ce noi detalii a aflat și ce s-a ales de Măriuca
  • David Pușcaș, tot mai aproape să afle cine e mama lui
  • Ce noi detalii au ieșit la iveală
Stiri interne • la 14:45
Scandal în parcarea unui club de fițe. Ce s-a întâmplat atunci când un cerșetor a intrat în vorbă cu o tânără
  • Scandal în parcarea unui club de fițe
  • Ce a scos-o din sărite pe o tânără
Emisiuni TV • la 14:05
Rețeta lui Chef Horia Manea de tigaie picantă. Ce să adaugi pentru un plus de gust
  • Rețeta lui Chef Horia Manea de tigaie picantă
  • Cum să obții un preparat delicios
Showbiz intern • la 13:53
Fiica Danielei Crudu a împlinit doi ani! Fosta asistentă TV, apariție rară cu fetița / FOTO
  • Daniela Crudu și-a sărbătorit fiica
  • Daiana a împlinit doi ani
Meteo • la 13:21
România va fi lovită de furtuna electrică. Când încep fenomenele extreme. Anunțul meteorologilor
  • Furtuna electrică ajunge în România
  • De când se schimbă vremea
Showbiz international • la 12:39
Cântăreață iubită în toată lumea, moartă într-un incendiu! Toți românii i-au fredonat piesele măcar o dată
  • O cântăreață celebră a murit într-un incendiu
  • Sâmbătă urm să susțină un concert
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Explozie la un laborator pentru muniţie şi armament din Pantelimon. O femeie a fost găsită carbonizată înăuntru
recomandare pe as.ro
Milionarul român, coproprietar la cel mai tare restaurant din Dubai rupe tăcerea: „Am investit, mai deschidem unul”
Romania TV
Mario Iorgulescu a EVADAT și riscă trei ani de închisoare în plus. Este dat în urmărire internațională
Romania TV
Mario Iorgulescu a EVADAT și riscă trei ani de închisoare în plus. Este dat în urmărire internațională
recomandare pe antena3.ro
Insula cât un teren de fotbal pe care 150 de oameni își au casele. Are baruri, hoteluri și chiar un bordel
recomandare pe antena3.ro
Cele mai sigure zece țări din lume în cazul în care izbucnește al treilea război mondial
recomandare pe antena3.ro
Egiptul își construiește o nouă capitală. Imagini din satelit cu orașul de 100 de miliarde de dolari
recomandare pe playtech.ro
Horoscopul weekendului 2-4 mai. Oboseala îşi spune cuvântul pentru o zodie, cine trebuie să evite impulsivitatea
recomandare pe playtech.ro
Horoscop zilnic 2 mai. Zodia care trebuie să fie atentă la trădări
recomandare pe redactia.ro
Zodia care își iubește mama mai mult decât orice. Legătura de sânge care nu se rupe niciodată
recomandare pe redactia.ro
Detalii cutremurătoare ies la iveală din ancheta bebelușului furat din maternitatea Bacău. Cum a fost scos micuțul din spital și cu cât s-a vândut micuțul
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România care s-au călugărit. Au renunțat la celebritate pentru o viață în rugăciune
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
recomandare pe bzi.ro
Avertismentul nutriționiștilor privind pufuleții din dieta Mihaelei Rădulescu! „Evitați cât puteți pufuleții cu arome!“
recomandare pe bzi.ro
Laura Cosoi, apariție neașteptată în costum de baie! Arată senzațional la 43 de ani, după 4 nașteri
recomandare pe dailybusiness.ro
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
recomandare pe dailybusiness.ro
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
recomandare pe Jurnalul.ro
Ziua eliberării: 3 Zodii încep un nou capitol pe 28 Aprilie 2025
recomandare pe a1.ro
Cu cât închiriază Oana și Vlad Gherman una dintre garsonierele lor. Cum arată locuința
Close