Homepage » Actualitate » Ţi-ai planificat vacanţa în următoarele două săptămâni? Iată cum va fi vremea

Ţi-ai planificat vacanţa în următoarele două săptămâni? Iată cum va fi vremea

Publicat pe 30.06.2014 la 16:07 Actualizat pe 30.06.2014 la 16:18

În ultima perioadă, gradele din termometre nu au dat niciun indiciu că ar fi vară. Ploile repetate şi temperaturile scăzute ne-au dus cu gândul mai mult la primăvară decât la cel mai călduros anotimp din an.

În ultima perioadă, gradele din termometre nu au dat niciun indiciu că ar fi vară. Ploile repetate şi temperaturile scăzute ne-au dus cu gândul mai mult la primăvară decât la cel mai călduros anotimp din an.

BANAT: În ultima zi a lunii iunie vor fi temperaturi maxime de până la 31 de grade, dar luna iulie va debuta cu o răcire a vremii, iar maximele vor scădea cu aproximativ 5 grade. După această dată şi până la sfârşitul primei săptămâni tendinţa generală a regimului termic va fi de creştere şi se va ajunge la o medie a temperaturilor maxime de 30 de grade. În cea de a doua săptămână, mediile maximelor vor oscila între 28 şi 30 de grade. Valorile termice nocturne vor avea o evoluţie asemănătoare. Cele mai reci dimineţi vor fi în jurul datei de 2 iulie, când se vor atinge şi minime de doar 11 grade, iar diminețile cele mai calde vor fi între 6 şi 9 iulie, când mediile vor fi în jur de 16 grade.

Probabilitatea pentru averse va fi mai mare la începutul intervalului, în jurul datei de 3 iulie, dar şi în intervalul 6 – 9 iulie.

CRIŞANA:
Luna iunie se încheie cu vreme călduroasă şi temperaturi de până la 32 de grade, dar în prima zi din iulie vremea se va răci şi nu se vor mai depăşi 25 de grade. Până la sfârşitul primei săptămâni tendinţa generală a temperaturilor va fi de creştere, iar media maximelor va ajunge din nou în jur de 30 de grade. În cea de a doua săptămână, valorile termice vor fi apropiate de normalul perioadei, iar mediile se vor situa între 28 şi 30 de grade. Media temperaturilor minime va oscila în prima săptămână între 12 grade - în dimineaţa zilei de 2 iulie, şi 16 grade - în 6 iulie. În cea de a doua săptămână, minimele termice nu vor mai avea variaţii semnificative, iar media pe regiune va fi de 15...16 grade.

Vor fi averse, pe arii extinse în 30 iunie, 1 iulie, 3 iulie şi în intervalul 7 - 9 iulie. În rest, doar trecător vor fi posibile ploi de scurtă durată, în general slabe cantitativ.

TRANSILVANIA:
Pe parcursul primei săptămâni, media temperaturilor maxime se va situa între 22 de grade - în data de 1 iulie, şi 29 de grade - în 6 iulie. În cea de a doua săptămână, temperaturile nu vor mai avea variaţii importante, iar în medie vor fi cuprinse între 26 şi 28 de grade. Media valorilor termice nocturne va oscila între 10 grade - în 2 şi 5 iulie şi 14 grade - la începutul săptămânii viitoare.

Probabilitatea de ploaie va fi redusă în data de 2 iulie şi în perioada 4 – 6 iulie. În restul intervalului vor fi averse, pe arii mai extinse în 30 iunie, 1 iulie, 3 iulie, dar şi în intervalul 7 – 9 iulie.

MARAMUREŞ: Luna iulie va debuta cu o scădere considerabilă a valorilor de temperatură. Mediile maximelor vor ajunge în jurul valorii de 21 de grade, iar ale minimelor la 11 grade. Din data de 2 iulie, însă, şi până în 6 iulie, temperaturile vor creşte. Media maximelor va ajunge la 29 de grade, iar a minimelor, până în jur de 15 grade. Din 7 iulie şi până la sfârşitul intervalului, valorile termice nu vor mai avea variaţii importante.

Vor fi averse aproape în fiecare zi, dar mai ales în zilele de 30 iunie, 1 iulie, 3 iulie, dar şi în perioada 7 – 9 iulie.

MOLDOVA: Până în ziua de 4 iulie, media temperaturilor maxime la nivelul întregii regiuni va avea variaţii între 24 şi 27 de grade, iar a minimelor între 13 şi 15 grade. În următoarele 3 zile se va încălzi treptat, astfel că, la sfârşitul primei săptămâni şi la începutul celei de a doua, mediile maximelor vor atinge 29 de grade, iar ale minimelor vor urca spre 17 grade. Din data de 8 iulie variaţiile termice vor fi nesemnificative.

Probabilitatea pentru averse va fi mai mare în zilele de 1, 3, 8 şi 9 iulie.

DOBROGEA: Temperaturile maxime se vor situa, până în data de 5 iulie, la valori medii cuprinse între 25 şi 27 de grade, apoi vor creşte uşor şi se vor menţine, până la sfârşitul intervalului, la valori normale pentru data din calendar, adică, în medie, 28...29 de grade. Valorile termice nocturne vor avea o evoluţie asemănătoare şi vor oscila, în medie, între 16 şi 19 grade.

Vremea va fi în general frumoasă. Doar trecător vor cădea ploi slabe, de scurtă durată, cel mai probabil în jurul datelor de 3, respectiv 9 iulie.

MUNTENIA: În prima săptămână, maximele termice vor avea oscilaţii de la o zi la alta şi se vor situa în medie între 27 şi 29 de grade, valori apropiate de normalul pentru această perioadă. În cea de a doua săptămână, temperaturile diurne vor oscila în jurul unei medii de 30 de grade. Minimele nocturne se vor încadra de-a lungul întregului interval, în medie, între 13 şi 17 grade.

Vor fi averse, în general slabe cantitativ, în zilele de 1, 3, 4, 8 şi 9 iulie. În rest, condiţiile de ploaie vor fi reduse.

OLTENIA: Până în ziua de 4 iulie, media temperaturilor maxime la nivelul întregii regiuni va avea variaţii între 25 şi 28 de grade, iar a minimelor între 13 şi 15 grade. În următoarele 3 zile, se va încălzi treptat, astfel că, la sfârşitul primei săptămâni şi la începutul celei de a doua, mediile maximelor vor atinge 29 de grade, iar cele ale minimelor vor urca spre 17 grade. Din data de 8 iulie, variaţiile termice vor fi nesemnificative.

Probabilitatea pentru averse va fi mai mare în noaptea de 30 iunie spre 1 iulie (când vor putea fi importante cantitativ), dar şi în zilele de 3, 4, 8 şi 9 iulie.

LA MUNTE:
În prima parte a intervalului, mediile temperaturilor maxime vor avea oscilaţii de la 14 grade în data de 1 iulie, până la 20 de grade în zilele de 30 iunie, dar şi în 5 şi 6 iulie. În cea de a doua parte a intervalului, maximele vor fi relativ constante, în jurul valorii de 20 de grade. Minimele termice vor avea oscilaţii asemănătoare. Cel mai rece va fi în dimineaţa zilei de 2 iulie, când vor fi medii de 6...7 grade, iar în dimineţile cele mai calde se vor înregistra în medie 11...12 grade.

Vor fi averse aproape în fiecare zi, dar mai ales în zilele de 30 iunie, 1 iulie, 3 iulie, dar şi în perioada 7 – 9 iulie, potrivit ANM.

D.C.

foto: Hepta

Citeşte şi:

VIDEO Moment dramatic pentru un cunoscut rapper: "Şi-a tăiat penisul şi a sărit de la balcon"

Andra, îmbătrânită şi cu acneea la vedere! Are 27 de ani, însă arată ca la 45!

În articolul
Ţi-ai planificat vacanţa în următoarele două săptămâni? Iată cum va fi vremea
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Ce cuplu a părăsit competiția Power Couple! Cei doi soți nu au fost salvați de nicio echipă din concurs: "Nu suntem supărați"
Emisiuni TV • la 00:00
Ce cuplu a părăsit competiția Power Couple! Cei doi soți nu au fost salvați de nicio echipă din concurs: "Nu suntem supărați"
  • Prima eliminare la Power Couple
  • Ce cuplu a părăsit competiția în ediția din această seară
  • Soții nu au fost salvați de niciun concurent
Vanessa, imagini inedite din vacanță! Cu cine s-a afișat iubita lui Bogdan de la Ploiești
Showbiz intern • ieri la 23:56
Vanessa, imagini inedite din vacanță! Cu cine s-a afișat iubita lui Bogdan de la Ploiești
  • Vanessa, apariție incediară pe rețelele de socializare
  • Cu cine s-a afișat bruneta
Îngrijorător! Decizie de ultimă oră a MAE! Urmează un atac?
Stiri interne • ieri la 23:16
Îngrijorător! Decizie de ultimă oră a MAE! Urmează un atac?
  • Decizie de ultimă oră a MAE
  • Ce avertisment a fost emis pentru cetățeni
Imagini demult uitate cu tatăl lui Mario Iorgulescu. Gino Iorgulescu petrecea alături de Adrian Minune și arunca cu banii
Showbiz intern • ieri la 22:51
Imagini demult uitate cu tatăl lui Mario Iorgulescu. Gino Iorgulescu petrecea alături de Adrian Minune și arunca cu banii
  • Gino Iorgulescu petrecea alături de Adrian Minune acum 25 de ani
  • Tatăl lui Mario Iorgulescu arunca cu banii
Cum arată casa în valoare de 3,5 milioane de euro a lui Silviu Prigoană. Vila este o adevărată bijuterie imobiliară
Emisiuni TV • ieri la 22:50
Cum arată casa în valoare de 3,5 milioane de euro a lui Silviu Prigoană. Vila este o adevărată bijuterie imobiliară
  • Cum arată casa lui Silviu Prigoană
  • Are cazino, piscină și restaurant japonez
Un băiat de 11 ani s-a sinucis lovindu-se cu capul de podea, la școală! Informații care vă pot afecta emoțional
Stiri internationale • ieri la 22:19
Un băiat de 11 ani s-a sinucis lovindu-se cu capul de podea, la școală! Informații care vă pot afecta emoțional
  • Caz șocant într-o școală
  • Un băiat de 11 ani s-a sinucis lovindu-se cu capul de podea, la școală
  • Informații care vă pot afecta emoțional
Vezi toate știrile noi
Recomandări
Reacţia unei tinere din Indonezia când ţine în mână bani româneşti: "De ce sunt aşa?"
recomandare pe observatornews.ro
Reacţia unei tinere din Indonezia când ţine în mână bani româneşti: "De ce sunt aşa?"
Văduva bărbatului ucis de Mario Iorgulescu a ajuns să aibă acum o avere de un milion de euro. Cum a fost posibil
recomandare pe as.ro
Văduva bărbatului ucis de Mario Iorgulescu a ajuns să aibă acum o avere de un milion de euro. Cum a fost posibil
Noul ministru al Apărării, anunţ oficial despre armata obligatorie. Ce trebuie să ştie tinerii de peste 18 ani din România
Romania TV
Noul ministru al Apărării, anunţ oficial despre armata obligatorie. Ce trebuie să ştie tinerii de peste 18 ani din România
Georgiana Lobonț, criticată că e prea slabă. Artista s-a pozat în costum de baie, în Zanzibar, iar criticii au stat la pândă și au atacat: Ai bețe, îți lipsesc schiurile
Romania TV
Georgiana Lobonț, criticată că e prea slabă. Artista s-a pozat în costum de baie, în Zanzibar, iar criticii au stat la pândă și au atacat: Ai bețe, îți lipsesc schiurile
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
Vacanțe low-cost în 2026: cele mai ieftine țări europene pentru turiști
recomandare pe playtech.ro
Vacanțe low-cost în 2026: cele mai ieftine țări europene pentru turiști
De ce nu e corect să spunem „icre de pește”. Confuzia lingvistică pe care o fac mulți români
recomandare pe playtech.ro
De ce nu e corect să spunem „icre de pește”. Confuzia lingvistică pe care o fac mulți români
De ce ți se usucă gura noaptea în somn: 8 cauze importante pe care trebuie să le știi
recomandare pe redactia.ro
De ce ți se usucă gura noaptea în somn: 8 cauze importante pe care trebuie să le știi
Cine pierde pensia de urmaș în 2026. Noile reguli lovesc mii de români
recomandare pe redactia.ro
Cine pierde pensia de urmaș în 2026. Noile reguli lovesc mii de români
De ce a murit jurnalista Nicoleta Drăgușin + Simptomele bolii care a răpus-o
recomandare pe Ciao.ro
De ce a murit jurnalista Nicoleta Drăgușin + Simptomele bolii care a răpus-o
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
Simona Halep a aruncat internetul în aer cu oferta de Revelion 2026! Românii nu au iertat-o!
recomandare pe bzi.ro
Simona Halep a aruncat internetul în aer cu oferta de Revelion 2026! Românii nu au iertat-o!
Denise Rifai a făcut furori la evenimentul Adinei Buzatu! Toate privirile au fost îndreptate către ea! – GALERIE FOTO
recomandare pe bzi.ro
Denise Rifai a făcut furori la evenimentul Adinei Buzatu! Toate privirile au fost îndreptate către ea! – GALERIE FOTO
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
recomandare pe dailybusiness.ro
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
recomandare pe dailybusiness.ro
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
„Ghinion” pentru Traian Băsescu, înainte de Crăciun: Întoarcerea în casa de protocol, blocată de manevra juridică prin care și-a luat SPP-iștii înapoi
recomandare pe Jurnalul.ro
„Ghinion” pentru Traian Băsescu, înainte de Crăciun: Întoarcerea în casa de protocol, blocată de manevra juridică prin care și-a luat SPP-iștii înapoi
Georgiana Lobonț, apariție sexy în costum de baie pe internet, în vacanță. Cum au reacționat fanii și de ce au criticat-o
recomandare pe a1.ro
Georgiana Lobonț, apariție sexy în costum de baie pe internet, în vacanță. Cum au reacționat fanii și de ce au criticat-o
Close