Homepage » Actualitate » Afaceri de milioane cu români morţi!

Afaceri de milioane cu români morţi!

Publicat pe 07.11.2017 la 10:57 Actualizat pe 07.11.2017 la 11:37

Mai mulţi medici, patroni de clinici şi funcţionari de la Casa Naţională de Sănătate sunt acuzaţi că au pus bazele unui grup infracţional organizat care a făcut milioane pe spinarea unor pacienţi, unii dintre aceştia fiind morţi la data la care „specialiştii” le făceau „investigaţii”.

Afaceri de milioane cu români morţi!

foto: botosaninews.ro

Mai mulţi medici, patroni de clinici şi funcţionari de la Casa Naţională de Sănătate sunt acuzaţi că au pus bazele unui grup infracţional organizat care a făcut milioane pe spinarea unor pacienţi, unii dintre aceştia fiind morţi la data la care „specialiştii” le făceau „investigaţii”.

„Caracatiţa” decontărilor ilegale a fost dată în vileag de procurorii DIICOT, care au descoperit un mecanism sinistru de făcut bani pe spatele bolnavilor. „Reprezentanți ai furnizorilor autorizați de servicii medicale, interesați în decontarea unor servicii medicale fictive sau nevalidate în Sistemul Informatic Unic Integrat (S.I.U.I.) au fost cooptați în schema infracțională de inculpatele Mocanu Gabriela-Rodica, Petrescu Mina-Elena și Sardare Jeana, funcționare în cadrul C.A.S.M.B. . Identificarea furnizorilor care aveau interesul să deconteze nelegal servicii medicale a fost simplă, întrucât inculpatele aveau ca atribuții de serviciu verificarea dosarelor depuse de persoanele asigurate, pentru aprobarea îngrijirilor medicale la domiciliu, precum și verificarea documentelor depuse de furnizori (firmele furnizoare de servicii medicale) în vederea decontării serviciilor medicale prestate. În măsura în care constatau că actele depuse de firme nu corespundeau standardelor legale (recomandări medicale incomplete, raportări în fals de îngrijiri medicale la domiciliu în perioada în care asiguratul era internat sau decedat, raportarea în fals a unor servicii medicale la domiciliul asiguratului de către asistenți medicali care figurau în același timp cu activitate medicală în clinici, cabinete medicale etc.), inculpatele îi abordau pe furnizori și îi învățau să facă modificările necesare pentru a evita sancțiunile legale, pentru a obține decizii favorabile de decontare a îngrijirilor medicale la domiciliu și chiar pentru a întocmi fictiv raportări de servicii medicale, cu privire la pacienți care nu au primit îngrijiri ori cu privire la asistenți medicali care nu au prestat serviciile raportate”, a precizat DIICOT.

Dacă ți-a plăcut articolul, te așteptăm și pe pagina de Facebook. Avem și Instagram. Ne poți da follow aici.

Iată comunicatul integral al procurorilor DIICOT!

„Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Secția de combatere a corupției au dispus extinderea cercetărilor, punerea în mișcare a acțiunii penale și reținerea pentru 24 de ore, începând cu data de 6 noiembrie 2017, a 16 inculpați, reprezentanți ai unor firme de servicii medicale la domiciliu.
La data de 6 noiembrie 2017, cei 16 inculpați sunt prezentați Curții de Apel București cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

Astfel, procurorii au dispus reținerea pentru 24 de ore a următorilor:

BĂRBĂLĂU FLORINA-JENI, la data faptelor reprezentant legal al societăților comerciale S.C. Home Med Expert S.R.L. și S.C. Lara Med Serv S.R.L., sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de:
- constituire a unui grup infracțional organizat,
- înșelăciune, în formă continuată (12 acte materiale),

CIOCÂLTEU VIOLETA-LOREDANA, la data faptelor administrator al societăților comerciale S.C. Frontida S.R.L. și, respectiv, S.C. Home Medical Concept S.R.L., sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de:
- constituire a unui grup infracțional organizat,
- înșelăciune, în formă continuată (27 acte materiale),

DURNAC ANIȘOARA, la data faptelor administrator al societăților comerciale S.C. Frontida S.R.L. și, respectiv, S.C. Home Medical Concept S.R.L.,sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de:
- constituire a unui grup infracțional organizat,
- complicitate la înșelăciune în formă continuată (27 acte materiale),

CONSTANTINESCU CRINA-ELENA, MICULESCU ADELA-GABRIELA, la data faptelor administratori ai S.C. Micon Life S.R.L., sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de:
- constituire a unui grup infracțional organizat,
- înșelăciune, în formă continuată (18 acte materiale),

MICULESCU SILE, la data faptelor administrator al S.C. Micon Life S.R.L., sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de:
- constituire a unui grup infracțional organizat,
- complicitate la înșelăciune, în formă continuată (18 acte materiale),

GLĂVAN LEONTIN-MILUȚĂ, la data faptelor reprezentant legal al S.C. Salvitae S.R.L., cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de:
- înșelăciune, în formă continuată (18 acte materiale),
- constituire a unui grup infracțional organizat,

GLĂVAN ELENA, la data faptelor asociat în cadrul S.C. Salvitae S.R.L., sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de:
- constituire a unui grup infracțional organizat,
- complicitate la înșelăciune, în formă continuată (18 acte materiale),

VULPE EUGENIU, la data faptelor administrator în fapt al S.C. Claritas Servicii Medicale S.R.L., sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de:
- constituire a unui grup infracțional organizat,
- complicitate la înșelăciune, în formă continuată (18 acte materiale),

CARACULACU ADRIANA-GEORGETA la data faptelor avocat în Baroul București, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de:
- constituire a unui grup infracțional organizat,
- complicitate înșelăciune, în formă continuată (18 acte materiale),

NICU NICOLETA, la data faptelor administrator al reprezentant legal al S.C. Lara Med Serv S.R.L. sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de:
- constituire a unui grup infracțional organizat,
- înșelăciune, în formă continuată (9 acte materiale),

RUDEANU BUJOR, la data faptelor reprezentant legal al S.C. P.U.S.A. – MEDICAL CARE S.R.L., sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de:
- constituire a unui grup infracțional organizat,
- complicitate la infracțiunea de înșelăciune, în formă continuată (15 acte materiale),

AL ALOUL ADNAN, medic, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de:
- constituire a unui grup infracțional organizat,
- complicitate la infracțiunea de înșelăciune, în formă continuată (18 acte materiale),

GHEORGHE IULIANA, la data faptelor administrator al unui azil de bătrâni, cercetată sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de:
- constituire a unui grup infracțional organizat,
- complicitate la infracțiunea înșelăciune, în formă continuată (18 acte materiale),

ISPAS MARIJANA, la data faptelor reprezentant legal al S.C. Beta Medical Service S.R.L., sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de:
- înșelăciune, în formă continuată (18 acte materiale),
- constituire a unui grup infracțional organizat,

ROSMENTENIUC ADRIANA la data faptelor reprezentant legal al S.C. Home Medical Assistance S.R.L, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de:
- constituire a unui grup infracțional organizat,
- înșelăciune, în formă continuată (18 acte materiale).

În referatul procurorilor de propunere a arestării preventive se arată că inculpații anterior menționați, în cursul anchetei penale, au încercat să influențeze martorii în cauză și să contrafacă mijloace de probă constând în înscrisuri, atât în mod direct, cât și prin determinarea altor persoane să adopte astfel de comportamente.

Același referat arată că există date și probe potrivit cărora, începând din anul 2016, reprezentanții unor firme furnizoare de servicii medicale fără activitate reală ori legală, aflate în relație contractuală cu C.A.S.M.B., au aderat la grupul infracțional constituit din funcționari și conducători ai C.A.S.M.B. .
Începând cu luna martie 2017, gruparea infracțională a fost sprijinită și de președintele C.N.A.S., BURCEA Marian.
Grupul infracțional a fost constituit astfel ca, prin comiterea unor infracțiuni (înșelăciune, fals intelectual, fals în înscrisuri sub semnătură privată, uz de fals, fals informatic, abuz în serviciu), Fondul național unic al asigurărilor sociale de sănătate (F.N.U.A.S.S.) să fie fraudat prin decontarea nelegală a unor servicii de îngrijiri medicale la domiciliu fictive, iar banii din acest fond să nu fie folosiți pentru îngrijirea medicală la domiciliu a asiguraților care aveau nevoie reală de aceste servicii, în mod gratuit.

În plus, inculpații participanți la grupul infracțional au construit, în mod repetat, proceduri netransparente și extrem de complicate ca măsură de precauție împotriva oricărei încercări de devoalare a modului nelegal de cheltuire a Fondului național al asigurărilor sociale de sănătate, iar conducătorii instituției, deși au avut cunoștință de activitățile infracționale, nu au dispus măsuri pentru verificarea, tragerea la răspundere și sancționarea celor care au acționat în scopul fraudării banilor de la C.A.S.M.B. .
În concret, în perioada 2016 - 2017, inculpații reprezentanți ai furnizorilor autorizați de servicii medicale, au indus în eroare C.A.S.M.B. prin aceea că au prezentat ca fiind adevărate unele situații nereale (raportări false în ceea ce privește conținutul serviciilor medicale prestate, asiguratul care a primit îngrijirile, data, ora și persoana care a efectuat serviciul medical), ceea ce a condus la efectuarea de plăți necuvenite pentru servicii care nu au fost prestate. Astfel, au fost încasate de firmele inculpaților anterior menționați sume necuvenite cuprinse între 151.098 lei și 3.041.650 lei.
Prin contribuția infracțională a trei funcționare din cadrul C.A.S.M.B. (Mocanu Gabriela-Rodica, Petrescu Mina-Elena și Sardare Jeana, cercetate în stare de arest preventiv), datele nereale, pe baza cărora reprezentanții firmelor au făcut raportările false, au fost înregistrate, șterse și reînregistrate în Sistemul Informatic Unic Integrat (S.I.U.I.), astfel încât serviciile medicale fictive să poată fi validate în S.I.U.I.
În concret, reprezentanți ai furnizorilor autorizați de servicii medicale, interesați în decontarea unor servicii medicale fictive sau nevalidate în Sistemul Informatic Unic Integrat (S.I.U.I.) au fost cooptați în schema infracțională de inculpatele Mocanu Gabriela-Rodica, Petrescu Mina-Elena și Sardare Jeana, funcționare în cadrul C.A.S.M.B. . Identificarea furnizorilor care aveau interesul să deconteze nelegal servicii medicale a fost simplă, întrucât inculpatele aveau ca atribuții de serviciu verificarea dosarelor depuse de persoanele asigurate, pentru aprobarea îngrijirilor medicale la domiciliu, precum și verificarea documentelor depuse de furnizori (firmele furnizoare de servicii medicale) în vederea decontării serviciilor medicale prestate. În măsura în care constatau că actele depuse de firme nu corespundeau standardelor legale (recomandări medicale incomplete, raportări în fals de îngrijiri medicale la domiciliu în perioada în care asiguratul era internat sau decedat, raportarea în fals a unor servicii medicale la domiciliul asiguratului de către asistenți medicali care figurau în același timp cu activitate medicală în clinici, cabinete medicale etc.), inculpatele îi abordau pe furnizori și îi „învățau” să facă modificările necesare pentru a evita sancțiunile legale, pentru a obține decizii favorabile de decontare a îngrijirilor medicale la domiciliu și chiar pentru a întocmi fictiv raportări de servicii medicale, cu privire la pacienți care nu au primit îngrijiri ori cu privire la asistenți medicali care nu au prestat serviciile raportate.
De menționat că, deși teoretic aprobarea îngrijirilor medicale la domiciliu presupune doar depunerea dosarului propriu de către asigurat sau de către împuternicitul său legal, fără implicarea firmelor, în realitate, firmele sunt cele care inițiază relația cu asigurații, le acordă consiliere pentru întocmirea dosarului care trebuie depus la C.A.S.M.B. și, în multe cazuri, plătesc un avocat comun care depune documentele în calitate de împuternicit legal.
Cele trei funcționate de la C.A.S.M.B. dădeau asigurări că dosarele depuse de către firmele agreate vor fi și aprobate. În acest sens, recomandările medicale erau înlocuite cu altele completate într-o modalitate indicată de inculpate, indicațiile fiind menite să garanteze că numai acele cereri vor fi aprobate, în defavoarea altora.
Un alt tip de ajutor acordat de inculpate reprezentanților firmelor agreate a vizat furnizarea de informații din bazele de date la care aveau acces (în S.I.U.I. sunt înregistrate toate informațiile medicale privind asiguratul sau medicii aflați în relație contractuală cu casele de sănătate, inclusiv consultații, recomandări medicale, medicamente prescrise, servicii medicale prestate de spitale, clinici, furnizori, serviciile prin apelul unic de urgență 112 etc.). Aceste informații erau necesare pentru ca raportările false să nu fie depistate, mai exact pentru ca pacientul raportat în fals cu îngrijiri medicale la domiciliu să nu fie decedat, internat în spital ori preluat de ambulanță ori asistentul medical să nu aibă suprapunere de program cu activitatea medicală raportată în cadrul unei unități sanitare sau să nu acumuleze un număr de ore de muncă imposibil de prestat sau peste numărul de ore prevăzut în contractul de muncă și în contractul încheiat cu C.A.S.M.B.
Deși procedura C.A.S.M.B. prevede că listele cu programul de lucru al asistenților medicali din luna precedentă (denumite grafice) trebuie raportate la C.A.S.M.B. până în data de 10 a lunii curente, se poate observa că furnizorii agreați, aflați în conivență infracțională cu funcționarele C.A.S.M.B., obișnuiau să conceapă fraudulos aceste raportări și după o lună față de momentul în care serviciile medicale erau pretins prestate și chiar după data de facturare (decontul trebuie întocmit până în data de 20 a lunii următoare celei în care a fost prestat serviciul). Înregistrarea „graficelor” în S.I.U.I. este indispensabilă pentru validarea raportărilor în S.I.U.I. referitoare la serviciile medicale prestate, întrucât pe baza serviciilor raportate și validate se calculează sumele de bani ce urmează a fi decontate furnizorilor.

Inculpaților li s-au adus la cunoștință calitatea procesuală și acuzațiile, în conformitate cu prevederile art. 309 Cod de procedură penală.

În același dosar sunt cercetate și alte persoane fizice și juridice, între care 13 inculpați în stare de arest la domiciliu (detalii în comunicat nr. 868/VIII/3 din 1 septembrie 2017)”.

În articolul
Afaceri de milioane cu români morţi!
:
Google News SpyNews.roPuteți urmări știrile SpyNews.ro și pe Google News
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Ce s-a întâmplat cu fetița bătută de propria mamă în Constanța. Autoritățile au luat măsuri
Stiri interne • la 00:08
Ce s-a întâmplat cu fetița bătută de propria mamă în Constanța. Autoritățile au luat măsuri
  • Polițiștii au audiat-o pe mama din Constanța
  • Ce s-a întâmplat acasă la femeie
Scandal uriaș între Cătălin Botezatu și Brigitte Pastramă! Vedeta a plâns în direct: ”E ușor să distrugi un om”
Emisiuni TV • ieri la 23:49
Scandal uriaș între Cătălin Botezatu și Brigitte Pastramă! Vedeta a plâns în direct: ”E ușor să distrugi un om”
  • Brigitte Pastramă și Cătălin Botezatu s-au certat în direct
  • Vedeta nu și-a mai putut stăpâni lacrimile
Cătălin Cazacu și Roxana s-au împăcat! Ce mesaj emoționant i-a transmis prezentatorul: ”E un om atât de mișto”
Showbiz intern • ieri la 22:53
Cătălin Cazacu și Roxana s-au împăcat! Ce mesaj emoționant i-a transmis prezentatorul: ”E un om atât de mișto”
  • Cătălin Cazacu și Roxana Șerbănescu s-au afișat din nou împreună
  • Prezentatorul a făcut o declarație emoționantă
Imagini savuroase pentru fanii Insula Iubirii! Cum a apărut George Jaguarul alături de iubita lui
Paparazzi • ieri la 22:14
Imagini savuroase pentru fanii Insula Iubirii! Cum a apărut George Jaguarul alături de iubita lui
  • George Jaguarul trăiește o frumoasă poveste de iubire
  • Fosta ispită de la Insula Iubirii nu s-a dezlipit nicio secundă de bruneta lui
VEZI MAI MULT
Recomandări
Craterul care nu mai dispare de pe A10. Șoseaua s-a stricat din nou în același punct, după două reparații
recomandare pe observatornews.ro
Craterul care nu mai dispare de pe A10. Șoseaua s-a stricat din nou în același punct, după două reparații
Românul de 31 de ani care se apropie de o lovitură de proporţii. Cum va ajunge la o avere de 100 de milioane de euro
recomandare pe as.ro
Românul de 31 de ani care se apropie de o lovitură de proporţii. Cum va ajunge la o avere de 100 de milioane de euro
Oana Zăvoranu o desființează pe Anca Alexandrescu după scandalul cu Călin Georgescu. Acuzaţii fără precedent!
Romania TV
Oana Zăvoranu o desființează pe Anca Alexandrescu după scandalul cu Călin Georgescu. Acuzaţii fără precedent!
Alertă de la ANM. Vine URGIA! Ce zone sunt vizate de fenomenele extreme!
Romania TV
Alertă de la ANM. Vine URGIA! Ce zone sunt vizate de fenomenele extreme!
Din Uricani, în Legiunea Străină. Cum a ajuns un puști sărac de la munte unul dintre cei mai buni parașutiști ai Franței
recomandare pe antena3.ro
Din Uricani, în Legiunea Străină. Cum a ajuns un puști sărac de la munte unul dintre cei mai buni parașutiști ai Franței
Maru merge la închisoare. Dealerul lui Vlad Pascu a fost condamnat definitiv pentru trafic de droguri. Tudor Duma e dus la Rahova
recomandare pe antena3.ro
Maru merge la închisoare. Dealerul lui Vlad Pascu a fost condamnat definitiv pentru trafic de droguri. Tudor Duma e dus la Rahova
Suspecta atentatului din Monaco este o ucraineancă deghizată în bărbat. Amanta lui Ermolaev și-a pierdut picioarele în explozie
recomandare pe antena3.ro
Suspecta atentatului din Monaco este o ucraineancă deghizată în bărbat. Amanta lui Ermolaev și-a pierdut picioarele în explozie
Câți ani trebuie să lucrezi ca polițist pentru a beneficia de pensie. Ce s-a schimbat în 2026
recomandare pe playtech.ro
Câți ani trebuie să lucrezi ca polițist pentru a beneficia de pensie. Ce s-a schimbat în 2026
Cât timp trebuie păstrate facturile și chitanțele. Documentele pe care este bine să nu le arunci
recomandare pe playtech.ro
Cât timp trebuie păstrate facturile și chitanțele. Documentele pe care este bine să nu le arunci
Rezultate BACALAUREAT 2026. Vezi tot ce te intereseaza
recomandare pe redactia.ro
Rezultate BACALAUREAT 2026. Vezi tot ce te intereseaza
Serialul fenomen de pe Netflix care a urcat direct în top. Românii îl urmăresc pe bandă rulantă
recomandare pe redactia.ro
Serialul fenomen de pe Netflix care a urcat direct în top. Românii îl urmăresc pe bandă rulantă
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
Denise Rifai, dezvăluiri rare despre copil: „Știu cum se va numi”
recomandare pe bzi.ro
Denise Rifai, dezvăluiri rare despre copil: „Știu cum se va numi”
Petre Roman, despre conflictul din Iran: „Politica înseamnă răspundere!“
recomandare pe bzi.ro
Petre Roman, despre conflictul din Iran: „Politica înseamnă răspundere!“
România are peste 3,5 milioane de elevi și studenți, dar numărul absolvenților scade
recomandare pe dailybusiness.ro
România are peste 3,5 milioane de elevi și studenți, dar numărul absolvenților scade
HAOS la Finanțe! Ședință de urgență după ce Pfizer a blocat conturile ROMATSA
recomandare pe dailybusiness.ro
HAOS la Finanțe! Ședință de urgență după ce Pfizer a blocat conturile ROMATSA
Ultima încercare de negociere, înainte de greva de la Oil Terminal
recomandare pe Jurnalul.ro
Ultima încercare de negociere, înainte de greva de la Oil Terminal
Rezultate Bacalaureat 2026! Anunțul ministrului Educației pe care toți îl așteptau
recomandare pe a1.ro
Rezultate Bacalaureat 2026! Anunțul ministrului Educației pe care toți îl așteptau
Close