Cod galben de caniculă și furtună în România. Harta județelor afectate de fenomenele extreme
De Ilinca Lunca.
Publicat pe 23.06.2026 la 12:11
Actualizat pe 23.06.2026 la 12:11
Administrația Națională de Meteorologie a emis cod galben de caniculă, dar și de furtună în mai multe județe din România. Jumătate de țară intră sub avertizare de căldură extremă, în timp ce cealaltă jumătate va fi dominată de ploi și furtuni.
Meteorologii au emis cod galben de caniculă.
Profimedia
- Cum va fi vremea în România în orele următoare
- Meteorologii au anunțat schimbări drastice de temperatură
Jumătate de țară intră sub o cupolă de foc în orele următoare, în timp ce cealaltă parte a țării va trece printr-un episod de ploi, furtuni și vijelii. Meteorologii au emis coduri galbene de vreme extremă, valabile pe parcursul zilei de astăzi.
Cod galben de caniculă în România
Codul galben de caniculă este valabil începând de astăzi, 23 iunie, de la ora 12:00, până la ora 21:00, și vizează județe din Crișana, Maramureș, nordul Banatului, nordul și centrul Transilvaniei, sudul Moldovei și estul Munteniei.
În intervalul menționat se vor înregistra temperaturi ridicate, cuprinse între 30-33 de grade Celsius. Mai mult, meteorologii au avertizat că indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități.
Cod galben de instabilitate atmosferică
Un cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ a intrat în vigoare astăzi, 23 iunie, la ora 10:00 și este valabil până la ora 21:00. Zonele vizate sunt Banat, Oltenia, vestul și nordul Munteniei și în zona montană.
Cum va fi vremea în București
Bucureștiul intră sub un val de caniculă în zilele următoare, când temperaturile vor crește simțitor. Mâine va ploua și se vor înregistra descărcări electrice, iar începând de joi, temperaturile vor ajunge la un nou record.
Joi, 25 iunie, temperaturile vor ajunge până la 32 de grade Celsius, urmând ca sâmbătă și duminică, valorile din termometre vor ajunge până la 34 de grade Celsius. Cerul va fi însorit, iar vremea va fi din ce în ce mai caldă și săptămâna următoare, când temperaturile vor depăși 35 de grade Celsius.
Citește și: Alertă de vreme extremă în România. Meteorologii au emis cod galben de vijelii și grindină în 13 județe


