Homepage » Actualitate » Prognoza meteo pentru următoarele două săptămâni. Ce ne aşteaptă

Prognoza meteo pentru următoarele două săptămâni. Ce ne aşteaptă

Publicat pe 29.01.2018 la 14:52 Actualizat pe 29.01.2018 la 15:08

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis recent prognoza pentru următoarele două săptămâni. Potrivit site-ului instituţiei, estimarea este realizată folosind produsele numerice ale Centrului European pentru prognoze pe medie durată (ECMWF) de la Reading, Anglia.

Prognoza meteo pentru următoarele două săptămâni. Ce ne aşteaptă

Prognoza meteo în următoarele două săptămâni

Hepta

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis recent prognoza pentru următoarele două săptămâni. Potrivit site-ului instituţiei, estimarea este realizată folosind produsele numerice ale Centrului European pentru prognoze pe medie durată (ECMWF) de la Reading, Anglia.

Prognoza meteo pentru BANAT

În prima săptămână de prognoză, vremea va fi mai caldă decât în mod obișnuit pentru această perioadă a anului. Media regională a temperaturilor maxime va fi de 4 ...11 grade și de -2 ... 3 grade a celor minime.

În a doua parte a intervalului de prognoză, temperatura aerului va marca o scădere, astfel încât regimul termic se va apropia de cel climatologic specific perioadei. Media regională a maximelor termice va fi de 4...7 grade, iar cea a minimelor nocturne de -4...-1 grad, valorile mai scăzute urmând a se înregistra spre sfârșitul intervalului.

Probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi mai ridicată începând cu data de 1 februarie, iar în perioadele 1 - 4 și 6 - 9 februarie se pot înregistra cantități de precipitații mai însemnate.

Prognoza meteo pentru CRIŞANA

Pe parcursul primei săptămâni, vremea va fi mai caldă decât în mod obișnuit pentru acestă perioadă a anului. În medie, la nivelul întregii regiuni, se vor înregistra temperaturi maxime cuprinse între 4 și 10 grade și minime între -3 și 3 grade.

În a doua parte a intervalului de prognoză, o scădere de temperatură va conduce la un regim termic apropiat de cel specific climatologic acestei perioade. Astfel, în medie, vor fi maxime termice cuprinse între 3 și 7 grade și minime între -5 și -1 grad, cu cele mai coborâte valori spre sfârșitul intervalului.

Probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi în creștere după data de 1 februarie. Acestea se vor semnala pe arii mai extinse și vor fi, posibil, însemnate cantitativ în zilele de 1 și 2 februarie, precum și în perioada 6 - 9 februarie.

Prognoza meteo pentru TRANSILVANIA

În prima săptămână de prognoză vremea va fi mai caldă decât ar fi normal pentru această perioadă. Mediile regionale ale temperaturilor maxime se vor încadra între 2 și 8 grade, iar a celor minime între -5 și -1 grad.

Ulterior, vremea va intra intr-un proces de răcire, astfel că regimul termic va fi caracterizat de valori comparabile cu mediile climatologice specifice perioadei, rerspectiv maxime diurne de 1... 5 grade și minime nocturne de -8 ... -5 grade.

Probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi mai ridicată în perioada 1 – 4 februarie, când acestea pot fi moderate cantitativ, dar și după data de 6 februarie.

Prognoza meteo pentru MARAMUREŞ

În prima săptămână de prognoză, vremea va fi caldă. În medie regională, temperaturile maxime vor fi cuprinse între 3 și 8 grade, iar cele minime între -4 și -2 grade.

În cea de-a doua săptămână, temperatura aerului va scădea, astfel că regimul termic se va apropia de cel climatologic specific perioadei, iar media regională a temperaturilor maxime va fi de 2 ... 5 grade și a minimelor de -7 ...-4 grade.

Temporar se vor semnala precipitații pe tot parcursul intervalului de prognoză, dar cu o probabilitate mai mare ca acestea să se înregistreze pe spații extinse și să fie mai însemnate cantitativ în perioada 1 – 4 februarie și, posibil, între 6 și 9 februarie.

Prognoza meteo pentru MOLDOVA

Pe parcursul primei săptămâni de prognoză, vremea va fi caldă. Mediile regionale ale temperaturilor maxime vor fi cuprinse între 4 și 9 grade și între -3 și 2 grade a minimelor nocturne.

În cea de-a doua săptămână, valorile termice vor scădea ușor si treptat, apropiindu-se de cele climatologic specifice perioadei spre sfârșitul intervalului de prognoză. În medie, maximele se vor încadra între 0 și 4 grade, iar minimele între -6 și -4 grade.

Temporar, vor fi precipitații, în general slabe cantitativ, după data de 2 februarie, cu o probabilitate mai ridicată ca acestea să se semnaleze pe spații mai extinse în zilele de 2 – 3 februarie și în perioada 6 – 10 februarie.

Prognoza meteo pentru DOBROGEA

Pe parcursul primei săptămâni de prognoză, vremea va fi mai caldă decât în mod obișnuit pentru această perioadă. În medie regională, se vor înregistra temperaturi maxime cuprinse între 6 și 12 grade și minime între -1 și 3 grade.

În cea de-a doua săptămână, temperatura aerului va marca o scădere iar regimul termic va deveni apropiat de cel normal pentru această perioadă cu maxime, în medie, cuprinse între 2 și 7 grade și minime între -3 și 1 grad.

Probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi mai ridicată în intervalele 2 - 4 februarie și 6 – 11 februarie.

Prognoza meteo pentru MUNTENIA

Pe parcursul primei săptămân de prognoză, vremea va fi mai caldă decât în mod obișnuit pentru acastă perioadă a anului. Mediile regionale ale maximelor termice se vor încadra între 6 și 13 grade, iar ale celor minime între -4 și 1 grad.

Ulterior, regimul termic va deveni apropiat de cel climatologic specific perioadei, și va fi caracterizat, în medie, de maxime cuprinse între 3 și 7 grade și minime între -5 și -2 grade.

Probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi mai ridicată în intervalele 2 - 4 februarie și 6 – 11 februarie.

Prognoza meteo pentru OLTENIA

În primele două zile de prognoză vremea va fi deosebit de caldă pentru această dată, cu o medie a temperaturilor maxime de 12...13 grade. Până spre mijlocul celei de a doua săptămâni, regimul termic se va menține peste cel specific acestei perioade, deși tendința generală a valorilor termice diurne va fi în scădere până la o medie a maximelor, pe întreaga regiune, de 6 grade. Între 8 și 11 februarie procesul de răcirea va continua spre valori specifice perioadei, media regională a maximelor diurne urmând a fi de 2...3 grade.

Regimul termic nocturn nu va avea fluctuații semnificative pe tot parcursul intervalului de prognoză, astfel că se vor înregistra, în medie regională, temperaturi minimel cuprinse între -4 și 0 grade.

Vor fi precipitații, în general slabe cantitativ, aproape în fiecare zi, începând cu data de 1 februarie.

Prognoza meteo pentru la munte

Valorile termice nocturne vor fi negative, pe întreg intervalul de prognoză, iar cele diurne ușor pozitive doar în zilele de 29 ianuarie și 1 februarie și, în general, sub limita de îngheț, în restul timpului. În medie, în prima săptămână, temperaturile maxime se vor încadra între -4 și 2 grade, iar cele minime între -9 și -2 grade, iar pe parcursul celei de-a doua săptămâni vor fi maxime între -4 și 0 grade și minime între -10 și -6 grade.

Temporar vor fi precipitații în cea mai mare parte a intervalului, cu o probabilitatea mai mare de apariție a acestora în perioadele 1 – 4 și 6 – 10 februarie.

Dacă vrei să fii la curent cu cele mai noi ştiri din ţară, dar şi din întreaga lume, te așteptăm și pe pagina de Facebook. Avem şi pagină de Instagram.

A.O.

În articolul
Prognoza meteo pentru următoarele două săptămâni. Ce ne aşteaptă
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Chefi la cuțite, sezonul 16. Povestea emoționantă a unui concurent. A fost părăsit de mamă de la o vârstă fragedă
Emisiuni TV • ieri la 23:39
Chefi la cuțite, sezonul 16. Povestea emoționantă a unui concurent. A fost părăsit de mamă de la o vârstă fragedă
  • Un concurent de la Chefi la cuțite, părăsit de propria mamă
  • A rămas și fără casă
Ce și-a dorit Alexia Eram să devină când era copil. Influencerița a intrat în lumea modei acum
Emisiuni TV • ieri la 22:50
Ce și-a dorit Alexia Eram să devină când era copil. Influencerița a intrat în lumea modei acum
  • Alexia Eram a intrat acum în lumea modei
  • Ce își dorea, de fapt, să devină când era copil
Chefi la cuțite, sezonul 16. Cine a câștigat amuleta. Răzvan Fodor a fost cel care a decis
Emisiuni TV • ieri la 22:10
Chefi la cuțite, sezonul 16. Cine a câștigat amuleta. Răzvan Fodor a fost cel care a decis
  • Cine a câștigat amuleta la Chefi la cuțite
  • Răzvan Fodor a decis
Chefi la cuțite, sezonul 16. Moment amuzant în platoul emisiunii! De ce a fost testat la matematică și română un concurent
Emisiuni TV • ieri la 21:33
Chefi la cuțite, sezonul 16. Moment amuzant în platoul emisiunii! De ce a fost testat la matematică și română un concurent
  • Concurent testat la matematica și română la Chefi la cuțite
  • Motivul pentru care chefii i-au pus întrebări
Medic de familie cunoscut, găsit fără viață în Canalul Dunăre Marea-Neagră! Trupul neînsuflețit a fost transportat la morgă
Stiri interne • ieri la 20:48
Medic de familie cunoscut, găsit fără viață în Canalul Dunăre Marea-Neagră! Trupul neînsuflețit a fost transportat la morgă
  • Descoperire macabră în canalul Dunăre-Marea Neagră
  • A fost găsit cadavrul unui medic cunoscut
Bogdan de la Ploiești, confesiuni emoționante despre 2025: "O să-i mulțumesc lui Dumnezeu pentru cel mai greu an"
Showbiz intern • ieri la 20:23
Bogdan de la Ploiești, confesiuni emoționante despre 2025: "O să-i mulțumesc lui Dumnezeu pentru cel mai greu an"
  • Bogdan de la Ploiești, despre anul 2025
  • Cum a fost pentru el 2025
  • Ce va face în ultima noapte din an
Vezi toate știrile noi
Recomandări
Meseriile fără studii superioare unde poţi câştiga 8.100 €. Ţara europeană care caută 85.000 de muncitori
recomandare pe observatornews.ro
Meseriile fără studii superioare unde poţi câştiga 8.100 €. Ţara europeană care caută 85.000 de muncitori
Cum a reacționat soția lui Gabi Tamaș după succesul din Asia Express. Mesajul Ioanei după finală
recomandare pe as.ro
Cum a reacționat soția lui Gabi Tamaș după succesul din Asia Express. Mesajul Ioanei după finală
BOMBA ZILEI în politică! DEMITEREA MOMENTULUI! Toate declarațiile controversate i-au pus capac!
Romania TV
BOMBA ZILEI în politică! DEMITEREA MOMENTULUI! Toate declarațiile controversate i-au pus capac!
Tragedie fără margini! Bogdan, un soldat român, a murit în războiul din Ucraina! Și-a dat viața pentru pace!
Romania TV
Tragedie fără margini! Bogdan, un soldat român, a murit în războiul din Ucraina! Și-a dat viața pentru pace!
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
Cum se coc vinetele la airfryer fără să se amărască. Metoda rapidă pe care o vei folosi mereu
recomandare pe playtech.ro
Cum se coc vinetele la airfryer fără să se amărască. Metoda rapidă pe care o vei folosi mereu
Câte zile se pitrocește varza și cum îți dai seama că e gata pentru sarmale
recomandare pe playtech.ro
Câte zile se pitrocește varza și cum îți dai seama că e gata pentru sarmale
Flavia Grosan a murit. Declaratia HALUCINANTA facuta inainte sa se stinga
recomandare pe redactia.ro
Flavia Grosan a murit. Declaratia HALUCINANTA facuta inainte sa se stinga
S-a aflat cine va fi înlocuitorul Ștefaniei Szabo. Doctorița a fost găsită moartă în camera de gardă a spitalului din Buzău
recomandare pe redactia.ro
S-a aflat cine va fi înlocuitorul Ștefaniei Szabo. Doctorița a fost găsită moartă în camera de gardă a spitalului din Buzău
Nimeni nu e fără de păcat! Vedetele din România care ţin postul Crăciunului pentru iertare
recomandare pe Ciao.ro
Nimeni nu e fără de păcat! Vedetele din România care ţin postul Crăciunului pentru iertare
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
Andra Gogan și-a văzut visul cu ochii: Videoclipul alături de Shakira a devenit viral!
recomandare pe bzi.ro
Andra Gogan și-a văzut visul cu ochii: Videoclipul alături de Shakira a devenit viral!
Un medic legist aruncă bomba după moartea Ștefaniei Szabo: „Au cam început să se «aboneze» la farmaciile spitalelor!“
recomandare pe bzi.ro
Un medic legist aruncă bomba după moartea Ștefaniei Szabo: „Au cam început să se «aboneze» la farmaciile spitalelor!“
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
recomandare pe dailybusiness.ro
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Dronă militară căzută în județul Tulcea, la 5 kilometri de granița cu Ucraina. Armata nu a putut ridica avioanele din cauza vremii
recomandare pe dailybusiness.ro
Dronă militară căzută în județul Tulcea, la 5 kilometri de granița cu Ucraina. Armata nu a putut ridica avioanele din cauza vremii
Horoscop săptămânal, 17–23 noiembrie 2025: Perioada marilor revelații!
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop săptămânal, 17–23 noiembrie 2025: Perioada marilor revelații!
Surorile Kessler, artiste de renume, au murit prin sinucidere asistată! Este doliu în lumea muzicii
recomandare pe a1.ro
Surorile Kessler, artiste de renume, au murit prin sinucidere asistată! Este doliu în lumea muzicii
Close