3 martie 2026: Conflict în Orientul Mijlociu! Informații în timp real!
De Ilinca Lunca.
Publicat pe 03.03.2026 la 17:40
Actualizat pe 03.03.2026 la 19:08
Ne aflăm în cea de-a patra zi de război în Orientul Mijlociu. Tensiunile escaladează de la un moment la altul, iar noi atacuri au avut loc între Iran, SUA și Israel, țările aflate în conflict. Vă prezentăm live toate informațiile utile despre războiul care a isterizat o lume întreagă.
Informații importante despre războiul din Orientul Mijlociu.
- Informații în timp real despre războiul din Orientul Mijlociu
- Cum escaladează conflictul în cea de-a patra zi
UPDATE
Qatar a confirmat că a atacat Iran. Ministerul Apărării a confirmat lovirea mai multor ținte de pe teritoriul țării. Mai mult, Emiratele Arabe Unite nu exclud să atace Teheran.
------------
UPDATE
Bombardamente puternice în Iran. SUA și Israel au lansat atacuri asupra sediului instituţiei unde liderii țării alegeau succesorul lui Ali Khamenei, după moartea acestuia. Sediul Adunării Experților a fost distrus.
------------
Războiul din Orientul Mijlociu continuă și astăzi, 3 martie, în cea de-a patra zi de ostilități. Apogeul războiului încă nu ar fi fost atins, iar până în acest moment nu ar putea fi vorba despre o înțelegere între țările implicate.
Ce s-a întâmplat în cea de-a patra zi de război în Orientul Mijlociu
Tensiunile dintre Israel, SUA și Iran au dus la noi atacuri. Războiul ar putea afecta și economia globală, deoarece s-a luat o decizie cu mare impact: Iran a închis traficul prin strâmtoarea Ormuz, cea mai importantă rută maritimă din lume și principala arteră în ceea ce privește transportul pe care maritimă a petrolului mondial.
De asemenea, Donald Trump a făcut o afirmație importantă și a anunțat că marele atac aerian al SUA asupra Iranului urmează să aibă loc curând. Acest lucru înseamnă că apogeul războiului nu a fost atins încă, iar atacurile din Teheran urmează să se intensifice.
Mai mult, au existat atacuri în Cipru, Israel, dar și asupra unei baze militare franceze din Emiratele Arabe Unite. Atacurile se așteaptă să continue și în zilele următoare, iar numărul daunelor ar putea sp crească semnificativ.
Câți oameni au murit
Între timp, familiile îndoliate și-au luat adio de la persoanele dragi, pierdute în războiul din Orientul Mijlociu. Au murit patru soldați americani, iar bilanțul victimelor ar fi ajuns la peste 1.500 de persoane decedate, potrivit Organizaţia pentru Drepturile Omului Hengaw.
De la începutul războiului și până astăzi, decesul cu cel mai mare impact este al lui Ali Khamenei, ayatollahul Iranului. A fost ucisă și soția lui, dar și nepoata acestuia, în vârstă de 14 luni. Fiul lui Ali Khamenei ar trăi în continuare și ar urma să îi ia locul la conducerea Iranului.
Au început evacuările
Turiștii din Emiratele Arabe Unite, dar și cei care au reușit să fugă pe diferite căi din calea războiului din Orientul Mijlociu, au început să fie evacuați. Un zbor a ajuns noaptea trecută și în România, dar această operațiune continuă.



