SUA suspendă acordarea vizelor pentru cetățenii a 75 de țări. Ce state se afla pe lista valabilă pe termen nelimitat
De Bianca Cimpoi.
Publicat pe 14.01.2026 la 21:33
Actualizat pe 14.01.2026 la 21:33
SUA suspendă acordarea vizelor pentru cetățenii a 75 de țări, este anunțul făcut de Departamentul de Stat. Decizia intră în vigoare pe 21 ianuarie și printre țările vizate se numără și Republica Moldova. Reprezentanții Departamentului de Stat au anunțat că numărul excepțiilor vor fi limitate.
- SUA suspendă acordarea vizelor pentru 75 de țări
- Decizia intră în vigoare pe 21 ianuarie
Departamentul de Stat al SUA a anunțat că, din 21 ianuarie, se va suspenda acordarea vizelor pentru 75 de țări. Decizia vine după ce anul trecut, au fost revocate 100.000 de vize.
SUA suspendă acordare vizelor pentru 75 de țări
Printre țările care se află pe listă se numără Republica Moldova, Armenia, Brazilia, Egipt, Muntenegru, Kosovo, Iran, Rusia, Uzbekistan. Nigeria, Thailanda, Yemen, Belarus, Irak și multe altele.
Decizia intră în vigoare din 21 ianuarie, iar lista este pe termen nelimitat până la o altă hotărâre. Reprezentanții Departamentului de Stat au anunțat că decizia a fost luată în contextul în care unii imigranți pot exploata poporul american și că există riscul să devină o „povară socială”.
Departamentul de Stat a revocat 100.00 de vize în 2025
Înainte de decizia de a suspenda acordarea vizelor pentru 75 de țări, regulile pentru cei care voiau vize de turist și student au devenit mai dure. Donald Trump a continuat să aplice legi mai duri cu privire la imigrare, asta după ce anul trecut, Departamentul de Stat a revocat 100.000 de vize, dintre care 8.000 ar fi fost ale studenților.
Unele dintre vize aparțineau unor cetățeni care au avut probleme cu legea, printre care episoade de agresiuni sau conducerea sub influența alcoolului. Autoritățile din SUA își propun să verifice atent și activitatea imigranților de pe rețelelele de socializare înainte de a obține viza.



