A cerut sechestru pe averea lui Iorgulescu | Cine vrea să-l lase fără bani!
De Narcis Voica.
Publicat pe 26.01.2026 la 22:08
Actualizat pe 26.01.2026 la 22:42
Scandalul dintre Gino Iorgulescu și Adrian Mititelu ia o nouă turnură: patronul Univerisății Craiova încearcă să obțină sechestru pe averea tatălui lui Mario, tânărul acuzat că a ucis un om, în timp ce șofa drogat.
- Tatăl lui Mario Iorgulescu are emoții mari
- Gino Iorgulescu așteaptă verdictul magistraților
- Totul a plecat de la echipa lui Mititelu
Echipa patronată de Adrian Mititelu a cerut, mai nou, sechestru pe averea lui Gino Iorgulescu și a altor grei din fotbalul românesc. Solicitarea vine într-un context delicat pentru familia Iorgulescu, în condițiile în care Gino încearcă să transforme în bani toate bunurile familiei, pentru a-l salva pe Mario. „Dispune disjungerea şi formarea unui nou dosar privind măsura asigurătorie a sechestrului, având ca reclamanţi pe FOTBAL CLUB U CRAIOVA SA ÎN FALIMENT şi FC U CRAIOVA S.A. ÎN FALIMENT, iar în calitate de pârâţi, toţi pârâţii din prezenta cauză (printre care și Gino Iorgulescu – n.r.)”, a decis instanța.
Într-un alt dosar, Gino Iorgulescu a obținut o primă victorie la tribunal, în dosarul în care a cerut ca propria firmă să-i returneze un împrumut de peste 100.000 de euro. În încercarea de a face cash cât mai rapid, tatăl lui Mario Iorgulescu a deschis un proces împotriva propriei societăți comerciale – un restaurant de lux din Herăstrău.

În calitate de creditor al SRL-ului, Gino Iorgulescu a cerut deschiderea procedurii de insolvență, iar judecătorii i-au dat o veste bună: „Admite cererea creditorului IORGULESCU GEORGE-GINO împotriva debitorului CUCINA IL CALCIO SRL. În temeiul art. 72 alin. 6 din Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolventei și de insolvență deschide procedura generală împotriva debitorului CUCINA IL CALCIO SRL. (...) Dă dispoziție tuturor băncilor la care debitoarea are disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără un ordin al judecătorului sindic sau al administratorului judiciar, obligația de înștiințare a băncilor revenindu-i administratorului judiciar, în cazul în care operează ridicarea de drept a dreptului de administrare. (...) Numeşte administrator judiciar provizoriu, la solicitarea creditorului pe CRISTAM INSOLV IPURL”, sunt câteva dintre dipozițiile menționate în hotărârea dată recent de instanță
Într-un alt proces, Gino Iorgulescu a solicitat despăgubiri de la statul român, pentru un imobil naționalizat în perioada comunismului. La instanța de fond, Gino Iorgulescu a obținut despăgubiri în valoare de aproape 600.000 de lei, însă suma nu a fost pe placul lui Iorgulescu, așa că acesta a atacat hotărârea.

„Admite în parte contestaţia. Anulează în parte Decizia de compensare nr. 58217/26.09.2023 emisă de Comisia Naţională pentru Compensarea Imobilelor, în sensul că se emite, în favoarea reclamantului, decizia de compensare pentru imobilul teren în suprafaţă de 173 m.p. situat în Bucureşti, str. Ivan Turgheniev nr. 6-16, Parcela 30, sectorul 1, ce face obiectul dosarului de despăgubiri nr. 40931/CC/22.08.2008, prin 598.636 puncte. Respinge în rest cererea ca neîntemeiată. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare, care se depune la Tribunalul Bucureşti – Secţia a V-a Civilă”, a decis instanța.
Citește și: Situație incredibilă în dosarul patronilor Colectiv | Firma care a incendiat clubul, de negăsit | Miza: 64 de milioane de euro



