Homepage » Actualitate » Stiri interne » Adevărul despre exorcizările făcute în bisericile din România / Un preot celebru rupe tăcerea

Adevărul despre exorcizările făcute în bisericile din România / Un preot celebru rupe tăcerea

De Redactia Spynews.ro.
Publicat pe 01.02.2020 la 23:50 Actualizat pe 01.02.2020 la 23:37

Un preot celebru a decis să spună totul despre exorcizările practicare în unele biserici din România şi explică faptul că, deşi pare greu de crezut, demonii sunt printre noi.

Un preot celebru a decis să spună totul despre exorcizările practicare în unele biserici din România şi explică faptul că, deşi pare greu de crezut, demonii sunt printre noi.

Invitat la „Lumea nevăzută”, emisiune difuzată astăzi, începând cu ora 15.45, la Antena Stars, părintele Visarion Alexa vorbeşte despre războiul nevăzut cu forțele întunericului, care este răul cu care trebuie să luptăm, cum se manifestă o persoană demonizată, ce presupune o exorcizare şi cât de mare este puterea rugăciunii. De asemenea, părintele Alexa explică telespectatorilor Antena Stars cum pot şti că sunt influenţaţi de demoni în viaţa de zi cu zi.

“E simplu. Te afli în tramvai, în miezul zilei, mergi dinspre casă spre job, eşti bine, eşti fericit, eşti mulţumit cu gândurile tale, cu stările tale şi apoi, dintr-o dată, vine peste tine o ceaţă, o umbră. Te întunecă dintr-o dată, ţi se strică starea. Începi să te simţi agitat, furios, tensionat. Şi ştiţi ce e ciudat? Parcă starea aia nu vine de la tine. Ştii că nu e a ta. Şi chiar eşti uimit pentru că în interiorul tău vezi cum se strică vremea şi zici „De unde? Că eu am plecat bine de acasă”. Părinţii bisericii spun că în clipa aceea, lângă tine, tocmai s-a aşezat un demon şi te molipseşte cu starea lui întunecată. Deci, practic, aia e starea demoniacă, a demonului. Şi ce ştie el cel mai bine să facă? Să arunce acea stare urâtă peste oameni. De aceea, când avem o stare pe care nu o putem controla, de exemplu o stare de furie în casă... Cine vrea să ţipe la copii, la nevastă, la soţ? Cine vrea să se poarte furibund în casă? Nimeni. Dar, câteodată parcă suntem posedaţi de o putere care e mai mare decât noi, parcă. Ăla e demonul”, explică părintele Visarion Alexa.

“Exorcizările şi persoanele posedate de demoni sunt foarte rare. Istoria bisericii precizează că, de-a lungul istoriei creştinismului, nu au fost foarte multe persoane care, cu adevărat, au fost posedate de demoni. De cele mai multe ori, posedările pe care le vedem filmate şi transpuse pe net, prin mănăstiri sau prin alte locuri sunt doar stări psihice, nu sunt posedări. Aş spune că, într-o generaţie de oameni, dacă e unul care să apară ca posesie. Hitler, Stalin au fost oameni posedaţi de demoni, oameni care au putut să omoare sute de mii de oameni. Deci, un criminal este posedat de un demon. Poate fi măsurat de ceea ce lasă în urmă. Să nu ne imaginăm că posedarea este ceea ce vedem noi în filme. Hollywood-ul are o apetenţă pentru filme cu posedări. Majoritatea posedărilor pe care le vedem prin mănăstiri la ora actuală seamănă cu cele din Hollywood şi nu cu alea din evanghelie. În România, exorcizările nu sunt interzise prin lege, dar nu sunt practicate pentru că majoritatea stărilor demonice, posedărilor pe care noi le vedem, biserica nu le autentifică. Armele bisericii sunt că îl ajută pe om, se roagă pentru el. Sunt foarte rare posedările cu adevărat, pe care biserica le autentifică”, continuă părintele.

“Omul este expert în a-şi face rău. Poate că demonul nu este întotdeauna prezent să facă acest rău pentru că omul îşi face suficient de mult rău încât la răul acesta să mai vină şi demonul să mai facă ceva. Uneori, omul îşi poate face mai mult rău decât diavolul, pentru că, e tot aşa o tradiţie bisericească... dacă demonul s-ar arăta în toată urâţenia lui în faţa omului, omul s-ar înspăimânta şi ar fugi în braţele lui Dumnezeu. Dar demonul, în principiu, stă ascuns, pentru că el îşi doreşte ca omul să facă răul. El nu vrea să îl înfricoşeze de rău. Vrea să îi dea justificare pentru rău. Vrea să îi dea sens pentru a face rău. De aceea, omul ajunge să îşi facă rău doar prin simpla influenţă, fără implicarea directă, aş spune, a demonului”, mai adaugă părintele Visarion Alexa.

În articolul
Adevărul despre exorcizările făcute în bisericile din România / Un preot celebru rupe tăcerea
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Ce a spus Cosmina Păsărin despre relațiile eșuate. Actrița, confesiuni neștiute până acum: “Gelozia și posesivitatea…”
Showbiz intern • la 09:19
Ce a spus Cosmina Păsărin despre relațiile eșuate. Actrița, confesiuni neștiute până acum: “Gelozia și posesivitatea…”
 • Ce spune Cosmina Păsărin despre relațiile eșuate
 • Actrița, mărturisiri neștiute până acum
Experiența unui preot care a participat la UNTOLD 2022. Ce le-a transmis colegilor teologi: „Ce am văzut aici mi-ar plăcea să se întâmple și în bisericile noastre”
Stiri interne • la 09:18
Experiența unui preot care a participat la UNTOLD 2022. Ce le-a transmis colegilor teologi: „Ce am văzut aici mi-ar plăcea să se întâmple și în bisericile noastre”
 • Un preot a participat la festivalul UNTOLD 2022
 • Acesta a reușit să schimbe percepția enoriașilor săi
Banc: ”Un vameș vine acasă bucuros, nevoie mare”. Continuare te va amuza copios
Stiri interne • la 09:06
Banc: ”Un vameș vine acasă bucuros, nevoie mare”. Continuare te va amuza copios
 • Cele mai tari bancuri de astăzi
 • Glumele care te vor amuza copios
Chec cu scorțișoară. Desert delicios, preparat după cea mai simplă rețetă
Retete • la 09:04
Chec cu scorțișoară. Desert delicios, preparat după cea mai simplă rețetă
 • Chec de scorțișoară pufos
 • Un desert aromat și simplu de făcut
Aurel și Lucian, cei doi prieteni, au murit împreună înecați în Costinești. Tinerii se aflau la muncă, la malul mării / FOTO
Stiri interne • la 08:50
Aurel și Lucian, cei doi prieteni, au murit împreună înecați în Costinești. Tinerii se aflau la muncă, la malul mării / FOTO
 • Cei doi băieți au murit în Costinești
 • Au încercat să se salveze unul pe celălalt, dar fără succes
Anca Țurcașiu a dezvăluit cine o face fericită: „De mult voiam să vă povestesc asta…”
Monden • la 08:44
Anca Țurcașiu a dezvăluit cine o face fericită: „De mult voiam să vă povestesc asta…”
 • Anca Țurcașiu și noua iubire din viața ei
 • Actrița este din nou fericită
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
A început demolarea unui celebru bloc din Bucureşti, construit ilegal: "Bucăţică cu bucăţică"
recomandare pe as.ro
Corinna Schumacher, decizie radicală după ce s-a prăbuşit emoţional în public. Fanii au rămas fără cuvinte
Romania TV
Jennifer Lopez și Ben Affleck s-au separat la doar trei săptămâni de la nuntă. Cuplul traversează, se pare, o criză de înstrăinare
Romania TV
PENSII 2022 Majorări între 1 și 100 de lei: AVEM TOATE CALCULELE! Când intră în vigoare decizia Guvernului
recomandare pe antena3.ro
Vouchere alimente 2022. Ce carduri nu au acces la Kaufland şi Lidl | Detaliul neştiut
recomandare pe antena3.ro
Un bărbat a pus camere de filmat în casă pentru a-și urmări soția | Ce-i punea femeia în mâncare, zilnic
recomandare pe antena3.ro
Ce se schimbă la salarii şi cine îşi pierde locul de muncă | Răspunsul ministrului Marius Budăi
recomandare pe playtech.ro
Horoscop chinezesc 11-14 august. Zodia care dă o lovitură importantă până duminică
recomandare pe playtech.ro
Testul de personalitate care arată ce trăsătură dominantă ai. Ce animal ești dintre cele 4?
recomandare pe redactia.ro
A fost dependentă de cocaină, iar acum a slăbit enorm. I s-a lăsat pielea și a ajuns să arate așa. Mulți s-au întrebat dacă nu cumva e grav bolnavă
recomandare pe redactia.ro
Cum arată unicul nepot al Mădălinei Manole? Tânărul de 24 de ani seamana perfect cu regretata artista FOTO
recomandare pe Ciao.ro
Dezvăluiri în premieră! Cu cine se iubește Cătălin Botezatu în secret
recomandare pe shtiu.ro
Cum arăta Elena Ceaușescu în costum de baie? Uite cum se bălăcea cu Nicu! Imagini rare!
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Mihaela Rădulescu, fabuloasă în costum de baie! Cum arată la 53 de ani
recomandare pe bzi.ro
Stirea momentului in Romania! Vestea primita de parintii studetei de la Medicina care a surprins o tara intreaga. Ce se intampla acum cu Carmen Bejan..
recomandare pe romaniatv.net
Octavia Geamănu, primul mesaj după ce a fost dată afară de la TV! Cum le dă peste nas foștilor șefi
recomandare pe romaniatv.net
Gabi Bădălău, obligat de Poliţie să facă testul antidrog de faţă cu copiii! Scene cutremurătoare: "Nu-l arestați pe tata!”
recomandare pe Jurnalul.ro
Topul celor mai bine plătiți lideri de sindicat în 2021
recomandare pe a1.ro
Când începe ultimul sezon al serialului Adela - Ce-i al tău e și al meu, de la Antena 1. Premiera, mai aproape decât crezi