Homepage » Actualitate » Stiri interne » Aroganță maximă polițistului pistolar care a atacat o pensionară! Documente exclusive

Aroganță maximă polițistului pistolar care a atacat o pensionară! Documente exclusive

De Narcis Voica.
Publicat pe 15.08.2025 la 22:14 Actualizat pe 15.08.2025 la 22:14

Polițistul pensionar Cătălin Coman, care a rămas fără pistoalele cu muniție letală abia la al treilea dosar de amenințare, a cerut să i se returneze armele, după ce vecina terorizată și-a retras plângerea.

  • Polițistul pensionar Cătălin Coman vrea armele letale înapoi
  • El a fost acuzat că a amenințat că împușcă mai mulți vecini
  • Inițial, polițiștii de la Secția 18 i-au lăsat pistoalele
  • O pensionară pe care a amenințat-o și-a retras plângerea

Fostul polițist Cătălin Coman, care fusese lăsat cu pistoalele cu muniție letală în casă, deși era anchetat de Secția 18 în două dosare de amenințare, a fost reținut, anul trecut, pentru că a amenințat o vecină și i-a distrus ușa. Recent, SPYNEWS.ro a dezvăluit că polițistul în rezervă a scăpat de acuzațiile penale, iar instanța a încetat procesul, fiindcă victima amenințată și-a retras plângerea. Totuși, judecătorii au dispus ca armele cu muniție de război să rămână în custodia Poliției. Acum, însă, Cătălin Coman încearcă din răsputeri să recupereze pistoalele cu muniție letală, așa că a deschis un proces. În primă instanță, cererea a fost respinsă, însă polițistul Coman a atacat hotărârea, semn că are mare nevoie de pistoale și de cartușele cu gloanțe.

I-au lăsat pistoalele, deși avea două dosare pentru amenințări

În ziua în care a comis cele două fapte reclamate de o vecină, Cătălin Coman era anchetat de foștii colegi, de la Secția 18, în alte două dosare penale, pentru amenințare. Cu toate amenințase că va împușca niște oameni, organele de cercetare penală de la Secția 18 i-au lăsat pistoalele cu muniție letală.
În mod bizar, după ce femeia amenințată a sunat la 112, polițiștii de la Secția 18 n-au luat nicio măsură împotriva polițistului în rezervă Coman.
Protejat de agenții de la Secția 18, Coman a mai amenințat-o o dată pe victimă.
Abia după ce femeia terorizată a sunat a doua oară la 112, polițiștii de la Secția 18 au decis să aplice legea.
Coman a stat o lună sub control judiciar și a fost trimis în judecată pentru două infracțiuni de amenințare, însă recent judecătorii au închis dosarul, deoarece femeia terorizată și-a retras pângerea.

Lăsat de poliție să comită o nouă infracțiune

Faptul că victima a sunat de două ori la 112 este demonstrat chiar de hotărârea judecătorilor. Prima dată a fost amenințată la ora 3.30, însă polițiștii care au mers la locul faptei l-au protejat de agresor, neluând nicio măsură împotriva lui. Asta, deși știau că agresorul avea în casă arme cu muniție letală. Protejat de polițiști, agresorul a amenințat-o din nou pe pensionară, la ora 5.30.
„Încetează procesul penal cu privire la săvârșirea de către inculpatul COMAN CĂTĂLIN, a infracţiunii de amenințare, în dauna persoanei vătămate P. Elena, fapta din 08.01.2024, în jurul orei 03:30. Încetează procesul penal cu privire la săvârșirea de către inculpatul COMAN CĂTĂLIN, a infracţiunii de amenințare, în dauna persoanei vătămate P. Elena, fapta din 08.01.2024, în jurul orei 05:30. Încetează procesul penal cu privire la săvârșirea de către inculpatul COMAN CĂTĂLIN, a infracțiunii de distrugere, în dauna persoanei vătămate ... . Lasă nesoluţionată acţiunea civilă, în condiţiile retragerii plângerii prealabile”, a decis instanța.

Victima, bună de plată

În plus, magistrații au obligat-o pe femeia amenințată de polițistul pensionar să plătească 1.500 de lei, pentru ancheta penală făcută în zadar, în condițiile în care și-a retras plângerea. „Obligă persoana vătămată ... la plata sumei de 1500 de lei, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat, 1250 de lei din cursul urmăririi penale şi 250 de lei în faza de judecată. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea hotărârii pentru procuror, inculpat și persoana vătămată”, a mai hotărât instanța.
Cu toate că a scăpat de condamnare, pistolarul Coman a atacat sentința, solicitând înapoierea celor trei arme: două letale și una neletală.

Cine minte? Poliția sau instanța?

În mod extrem de bizar, deși judecătorii susțin că cele două infracțiuni de amenințare au fost comise la orele 3.30 și 5.30, polițiștii au afirmat că prima faptă ar fi fost reclamată la ora 5.55, iar a doua infracțiune ar fi fost comisă „ulterior”, fără a preciza ora. În aceste condiții, nu se știe cine minte... Polițiștii sau judecătorii? Mai mult, polițiștii au intrat în casa lui Coman abia pe la prânz, în jurul orei 14.00, așa că respectivul a avut timp berechet să își pună pistoalele în rastel, sub cheie, regulamentar. De altfel, colegii pistolarului au și ținut că precizeze că acesta avea armele în seif și că avea autorizații pentru ele.

Referitor la incidentul din cauza căruia Coman a fost reținut pentru amenințări și distrugere, Poliția Capitalei explica, pe 8 ianuarie, anul trecut: „În această dimineață, 8 ianuarie 2024, în jurul orei 05.55, Direcția Generală de Poliție a Municipiului București - Secția 18 Poliție a fost sesizată de către o persoană cu privire la faptul că, un bărbat ar fi distrus geamul de la intrarea în locuința unei femei. La fața locului s-au deplasat polițiști din cadrul subunității, care au constatat că cele sesizate se confirmă, fiind efectuată cercetarea la fața locului. Ulterior, Secția 18 Poliție a fost sesizată, din nou, cu privire la faptul că bărbatul ar fi amenințat victima cu acte de violență și s-ar fi închis în apartament, refuzând orice comunicare cu polițiștii care au revenit la adresă. Din cercetări, s-a stabilit că acesta ar mai fi amenințat-o pe femeie și în alte situații cu acte de violență. Luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale - DGPMB au pătruns în imobil și l-au imobilizat pe bărbat. Acesta a fost condus la sediul Secției 18 Polițe, pentru audieri și continuarea cercetărilor. În interiorul imobilului, în cadrul percheziției domiciliare, polițiștii au găsit 2 arme letale (pistoale), deținute în baza unei autorizații valabile, precum și 1 pistol, neletal, supus autorizării, pentru care avea certificat de deținător, toate fiind păstrate în condițiile prevăzute de lege”.

Citește și: VIDEO / Dosarul polițistului care a agresat un pensionar în tribunal, mușamalizat de Poliție și Parchet! Înregistrările video au convins instanța

În articolul
Aroganță maximă polițistului pistolar care a atacat o pensionară! Documente exclusive
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Cine este AlexandruSzabo, cuțitul de aur al lui Ștefan Popescu. Locuiește în Italia și are o carieră impresionantă
Emisiuni TV • la 00:26
Cine este AlexandruSzabo, cuțitul de aur al lui Ștefan Popescu. Locuiește în Italia și are o carieră impresionantă
  • Ștefan Popescu și-a ales cuțitul de aur
  • Cine este Alexandru Szabo, concurentul cu o poveste impresionantă
Vedeta din România cu care Armin Nicoară vrea să întrețină relații intime! A făcut dezvăluirea chiar în fața Claudiei Puican
Showbiz intern • ieri la 23:50
Vedeta din România cu care Armin Nicoară vrea să întrețină relații intime! A făcut dezvăluirea chiar în fața Claudiei Puican
  • Cu cine vrea Armin Nicoară să întrețină relații intime
  • Este una dintre cele mai râvnite femei din România
O concurentă a gătit cel mai bun desert de la Chefi la cuțite. Cine este Andreea Angheluș
Emisiuni TV • ieri la 23:41
O concurentă a gătit cel mai bun desert de la Chefi la cuțite. Cine este Andreea Angheluș
  • Andreea Angheluș a făcut declarații în lacrimi
  • De ce nu poate să vorbească deschis despre pasiunile ei
Andreea Popescu și Rareș Cojoc s-au reîntâlnit! Unde au mers împreună
Showbiz intern • ieri la 23:07
Andreea Popescu și Rareș Cojoc s-au reîntâlnit! Unde au mers împreună
  • Ce au făcut Andreea Popescu și Rareș Cojoc împreună
  • Cei doi au fost în același loc
Explozie puternică la un bar dintr-o destinație turistică! O persoană a murit
Stiri internationale • ieri la 22:29
Explozie puternică la un bar dintr-o destinație turistică! O persoană a murit
  • Un bar a explodat într-o destinație turistică
  • Sunt mai multe victime
EXCLUSIV | Adi Sînă, acuzat de o nouă țeapă! S-a lăsat cu dosar
Stiri interne • ieri la 22:05
EXCLUSIV | Adi Sînă, acuzat de o nouă țeapă! S-a lăsat cu dosar
  • Artistul Adi Sînă are un nou dosar
  • El este acuzat, iar, că ar fi tras țeapă unei cliente
  • Femeia care l-a dat în judecată: profesoară la o universitate din vestul țării
Vezi toate știrile noi
Recomandări
Vremea se schimbă radical în aproape toată țara. Vânt și ploi moderate până duminică
recomandare pe observatornews.ro
Vremea se schimbă radical în aproape toată țara. Vânt și ploi moderate până duminică
Cum a ajuns celebrul român să câştige de la 4.000 de lei la 36.000 de euro pe lună
recomandare pe as.ro
Cum a ajuns celebrul român să câştige de la 4.000 de lei la 36.000 de euro pe lună
Ce a făcut Codruța Filip după ce a dezvăluit divorțul de Valentin Sanfira. Dovada că nu-i mai pasă deloc!
Romania TV
Ce a făcut Codruța Filip după ce a dezvăluit divorțul de Valentin Sanfira. Dovada că nu-i mai pasă deloc!
Cupolă de aer polar în România. ANM anunță ploi și frig până la Paște: Schimbările vor începe din noaptea de joi spre vineri
Romania TV
Cupolă de aer polar în România. ANM anunță ploi și frig până la Paște: Schimbările vor începe din noaptea de joi spre vineri
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
Cum se calculează prețul carburantului în România. Cât plătești de fapt pentru taxe
recomandare pe playtech.ro
Cum se calculează prețul carburantului în România. Cât plătești de fapt pentru taxe
Ora de vară 2026. Cum va fi afectat mersul trenurilor în noaptea de 28-29 martie, conform CFR
recomandare pe playtech.ro
Ora de vară 2026. Cum va fi afectat mersul trenurilor în noaptea de 28-29 martie, conform CFR
S-au separat si ei. Reactia ireala a cantaretului cand a aflat ca sotia l-a parasit..
recomandare pe redactia.ro
S-au separat si ei. Reactia ireala a cantaretului cand a aflat ca sotia l-a parasit..
Cine este Natalie Musteață, românca care a luat Oscarul azi noapte
recomandare pe redactia.ro
Cine este Natalie Musteață, românca care a luat Oscarul azi noapte
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
Denise Rifai, dezvăluiri rare despre copil: „Știu cum se va numi”
recomandare pe bzi.ro
Denise Rifai, dezvăluiri rare despre copil: „Știu cum se va numi”
Petre Roman, despre conflictul din Iran: „Politica înseamnă răspundere!“
recomandare pe bzi.ro
Petre Roman, despre conflictul din Iran: „Politica înseamnă răspundere!“
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
recomandare pe dailybusiness.ro
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
recomandare pe dailybusiness.ro
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Grave încălcări ale Legii contabilității la Institutul de Endocrinologie „C.I. Parhon”  
recomandare pe Jurnalul.ro
Grave încălcări ale Legii contabilității la Institutul de Endocrinologie „C.I. Parhon”  
Primul mesaj al lui Valentin Sanfira după despărțirea de Codruța Filip. Ce detaliu au observat fanii artistului de muzică populară
recomandare pe a1.ro
Primul mesaj al lui Valentin Sanfira după despărțirea de Codruța Filip. Ce detaliu au observat fanii artistului de muzică populară
Close