Bacalaureat 2025. Baremele de corectare la Limba și literatura română

De Bianca Cimpoi.
Publicat pe 10.06.2025 la 16:00
Actualizat pe 10.06.2025 la 16:00
Elevii claselor a XII-a și cei din promoțiile anterioare au susținut astăzi proba la Limba și literatura română. Exercițiile de la primele două subiecte au fost asemănătoare cu cele din modelele de examen, iar la subiectul al treilea, elevii au avut de scris un eseu în care să caracterizeze un personaj dintr-o operă scrisă de Ion Creangă sau Ioan Slavici.

Ministerul Educației a publica baremele de corectare la Limba și literatura română
Profimediaimages
- Au fost publicate baremele de corectare și notare de la Limba și literatura română
- Cum se rezolvau exercițiile
Astăzi a avut loc prima probă a examenului de Bacalaureat. Elevii au avut la dispoziție trei ore pentru a rezolva subiectele, iar cei care au dorit au putut să plece după o oră și jumătate de la începerea probei.
La limba și literatura română, elevii au avut de rezolvat cinci cerințe pe baza unui text la prima vedere, mai apoi de scris ce rol au notațiile dintr-o specie a genului dramatic, iar la subiectul al treilea de redactat un eseu de 400 de cuvinte în care să caracterizeze un personaj dintr-o operă scrisă de Ion Creangă sau Ioan Slavici.
Cum se rezolvau corect exercițiile de la Limba și literatura română
Ministerul Educației a făcut publice baremele de corectare pentru subiectele de la Limba și literatura română.
La primul subiect, au avut un text la prima vedere și au avut de răspuns la câteva întrebări pe marginea lui. Mai apoi, la primul subiect, la punctul B, elevii au avut de scris un text în care să își exprime opinia despre un subiect. Punctajul maxim este de 20 de puncte, dar se acordă și punctaje intermediare.
La subiectul al doilea, elevii au avut de comentat cum ajută notațiile autorului într-un text din genul dramatic. Subiectul al doilea valorează zece puncte.
La subiectul al treilea, elevii de la profilul real au avut de caracterizat un personaj dintr-o operă scrisă de Ion Creangă sau Ioan Slavici. Operele studiate la clasă sunt Harap-Alb și Moara cu noroc. La profilul umanist, elevii au avut de redactat un eseu în care să evidențieze relația dintre două personaje.
Elevii susțin mâine proba obligatorie a profilului
- 11 iunie 2025: Proba obligatorie a profilului – proba E.c) – probă scrisă
- 13 iunie 2025: Proba la alegere a profilului și specializării – proba E.d) – probă scrisă
- 16 iunie 2025: Limba și literatura maternă – proba E.b) – probă scrisă
- 20 iunie 2025: Afișarea rezultatelor la probele scrise, vizualizarea lucrărilor scrise și depunerea contestațiilor
- 23-24 iunie 2025: Vizualizarea lucrărilor scrise și depunerea contestațiilor
- 30 iunie 2025: Afișarea rezultatelor finale
Citește și: Rugăciune puternică pentru luminarea minții la examen. Cuvintele pe care e bine să le rostești