Homepage » Actualitate » Stiri interne » Care sunt elevii care nu vor putea merge la școală, chiar și după redeschiderea unităților de învățământ! Ei vor face orele tot online!

Care sunt elevii care nu vor putea merge la școală, chiar și după redeschiderea unităților de învățământ! Ei vor face orele tot online!

Razvan Paltin

De Razvan Paltin.
Publicat pe 01.02.2021 la 08:41 Actualizat pe 01.02.2021 la 08:41

După o lungă perioadă de învățat de pe dispozitivele electronice, iată că data de 8 februarie se apropie cu pași repezi, atunci când școlile își redeschid porțile pentru prima oară în acest an! Totuși, iată că dacă o bună parte vor putea fi fizic în bănci, o altă parte dintre elevi vor studia tot de acasă! Care sunt aceștia și în ce situații vor face orele din fața calculatorului sau a telefonului!

Elevii urmează să se întoarcă la școală pe 8 februarie

arhiva

  • Elevii se întorc pe 8 februarie la școală!
  • În ce situații vor studia tot de acasă!

Pandemia de coronavirus a schimbat viețile oamenilor total în ultimul an, iar cu siguranță un lucru care nu mai e deloc la fel e școala, care a trecut în online, iar elevii au trebuit să studieze din fața dispozitivelor inteligente.

Elevii se întorc în bănci pe 8 februarie

Pentru prima oară decizia a fost luată în starea de urgență, mai exact în luna martie a anului trecut, iar până la finalul anului școlar aceștia au studiat de acasă.

Ulterior s-au putut bucura, atât cât s-a putut, de vacanța de vară, dar din toamnă au sperat că vor merge în băncile școlilor cu noul an școlar, dar în toamnă doar câteva săptămâni a durat bucuria, până când autoritățile au decis închiderea școlilor și mutarea în online din nou.

Iată că acum s-a luat decizia ca începând cu data de 8 februarie mulți dintre elevi și profesori să se întoarcă la școală, dar există multe situații în care se va studia tot de acasă!

Care sunt elevii care nu vor merge la școală, după redeschiderea acestora

Potrivit Ministrul Educației, există 4 situații pentru studierea tot din mediul online. Primul ar fi elevii care au contraindicații din partea medicului pentru a fi prezent fizic în sala de clasă! Totodată, elevii care au aparținători în familie care prezintă vulnerabilități medicale certificate în acest caz vor studia tot din fața dipozitivelor inteligente.

Cea de-a treia situație este cea în care elevii prezintă simptome de coronavirus. Aceștia vor trebui să studieze tot din mediul online.

A patra situația, și ultima, este cea în care profesorii prezintă vulnerabilități și simptome specifice noului coronavirus. În acest caz studiul se va face de acasă și predarea va fi online, așa cum s-a obișnuit de mai multe luni încoace.

Citește și:
În articolul
Care sunt elevii care nu vor putea merge la școală, chiar și după redeschiderea unităților de învățământ! Ei vor face orele tot online!
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV • la 14:02
Chef Richard Abou Zaki a câștigat bomba cu mai multe amulete. Diseară, la Chefi la cuțite, Iulian Stere vine cu ambiții mari: ”Am lucrat sub coordonarea lui Chef Gordon Ramsay”
  • Chef Richard Abou Zaki a câștigat bomba cu mai multe amulete
  • Competiția continuă diseară, de la 20:30, cu noi concurenți în ringul audițiilor
Stiri interne • la 13:53
Frații Tate au părăsit România. Milionarii britanici au zburat cu un avion privat spre Dubai, după ce le-a fost prelungit controlul judiciar 
  • Frații Tate au plecat în Dubai
  • Milionarii britanici au părăsit România după ce le-a fost prelungit controlul judiciar
Showbiz intern • la 13:26
De frică s-a urcat în copac! Ce i-a ieșit Deliei în cale, în pădure: “Erau mari, agresivi” / VIDEO
  • Delia, momente de panică
  • Artista s-a urcat în copac de frică
  • Ce i-a ieșit în cale, în pădure
Beauty & Lifestyle • la 13:00
Insula secretă a Greciei. Destinația mai puțin știută de turiști, cu plaje și peisaje de vis
  • Insula din Grecia cu plaje sălbatice și golfulețe ferite
  • Destinația mai puțin știută de turiști, cu plaje și peisaje de vis
Emisiuni TV • la 12:37
Rețeta de pui cu smântână a lui Chef Horia Manea. Secretul pentru un preparat delicios
  • Rețeta de pui cu smântână a lui Chef Horia Manea
  • Secretul pentru un preparat delicios
Stiri interne • la 12:31
Jean Claude Van Damme, reclamat la DIICOT! Marele actor, acuzat că ar fi beneficiat de servicii sexuale cu românce vulnerabile
  • Jean-Claude Van Damme, reclamat la DIICOT
  • Marele actor ar fi exploatat cinci fete românce vulnerabile
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
O femeie de 42 de ani a murit după ce maşina s-a izbit de un camion parcat, în Dolj. Şoferul nu a văzut semnalizarea
recomandare pe as.ro
Celebrul milionar care şi-a tocat întreaga avere de peste 20 de milioane de euro şi nu regretă deloc: „Aş face totul la fel. Sunt fericit”
Romania TV
Peste 10.000 de bugetari vor fi concediaţi, anunţul de la Ministerul de Finanţe
Romania TV
Peste 10.000 de bugetari vor fi concediaţi, anunţul de la Ministerul de Finanţe
recomandare pe antena3.ro
Hetty Green, miliardara care a trăit ca o cerșetoare: avea o rochie și o spăla doar unde era mai murdară, ca să economisească săpun
recomandare pe antena3.ro
Un organism străvechi, dovedit iniţial a fi un tip de ciupercă, ar putea fi o formă necunoscută de viaţă, arată un nou studiu
recomandare pe antena3.ro
Rotația Pământului încetinește și asta ar putea fi explicația pentru cantitatea de oxigen pe care o avem
recomandare pe playtech.ro
Soiuri românești de cireși care rezistă la boli și oferă producții mari. Ce merită plantat în grădină?
recomandare pe playtech.ro
Momente grele pentru Lidia Buble! A trebuit să ia măsuri drastice, s-au implicat și surorile ei
recomandare pe redactia.ro
Scene cutremurătoare în Turcia. Unul dintre cei mai cunoscuți cântăreți s-a stins chiar în timpul unui concert
recomandare pe redactia.ro
Doliu în medicina românească. A murit unul dintre cei mai importanți medici. A fost un profesionit desăvârșit
recomandare pe Ciao.ro
Doliu în muzica populară! Artista a murit la doar 35 de ani. A lăsat în urmă doi copilași
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Îi face concurență celei mai frumoase femei din lume
recomandare pe bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
recomandare pe bzi.ro
Carmen Harra vorbește despre surpriza de la alegeri: „O femeie apare în prim plan!“
recomandare pe dailybusiness.ro
Ora de vară 2025. Data exactă la care se trece la ora de vară. Ceasurile se vor da înainte cu o oră
recomandare pe dailybusiness.ro
Ciocolata care i-a fascinat pe români după căderea lui Nicolae Ceaușescu revine la raft în România
recomandare pe Jurnalul.ro
Top cele mai norocoase zodii. Cine se află în fruntea clasamentului
recomandare pe a1.ro
Anunțul neașteptat pe care Teodora și Alex Marcu, foștii concurenți Insula Iubirii, l-au făcut în mediul online. Reacția fanilor
Close