Ce se întâmplă cu elevii liceului afectat de explozia din Rahova! Situație dramatică
De Redactia Spynews.ro.
Publicat pe 21.10.2025 la 12:01
Actualizat pe 21.10.2025 la 12:01
Elevii liceului „Dimitrie Bolintineanu” sunt într-o situație dramatică: autoritățile vor să-i mute pe cei peste 1.600 de copii în sectoarele învecinate!
- Cei peste 1.600 de elevi de la „Dimitrie Bolintineanu” ar putea fi mutați în Sectoarele 4 și 6
- Familiile unora dintre ei se mutaseră în Rahova doar pentru a fi aproape de liceu
- Autoritățile au la dispoziție trei săptămâni ca să rezolve problema
Cei peste 1.600 de elevi ai liceului „Dimitrie Bolintineanu” ar putea fi mutați la unități de învățământ din Sectoarele 6 și 4, după ce experții Inspectoratului de Stat în Construcții au anunțat că un stâlp de rezistență al clădirii liceului a fost grav afectat de explozia devastatoare din cartierul Rahova.
În acest moment, toți elevii fac ore online, ca în perioada pandemiei de Covid-19. În incinta liceului, aflat chiar lângă blocul care a explodat, a fost organizat centrul de intervenție pentru ajutorarea locatarilor evacuați din blocul afectat de deflagrație.
După această săptămână de lecții online, urmează o săptămână de vacanță și „Săptămâna Altfel”. Așadar, elevii de la „Dimitrie Bolintineanu” ar trebui să revină la cursuri abia pe 10 noiembrie. Însă, dacă în aceste trei săptămâni nu se va face nimic pentru remedierea avariilor, copiii vor fi trimiși la școlile din alte sectoare.
Culmea, părinții unora dintre ei s-au mutat cu chirie în zona liceului „Dimitire Bolintineanu” tocmai pentru ca elevii să fie cât mai aproape de școală, mai ales că învață în două schimburi, iar unii scapă de la cursuri la ora 20.00, când deja este întuneric în această perioadă. Așadar, soarta familiilor respective este în mâinile autorităților.
Liceul are 1.638 de elevi, dintre care aproximativ 700 învață dimineața, iar restul de la prânz până ora 20.00.