Homepage » Actualitate » Stiri interne » Cornel Dinicu, patronul de la Pensiunea Ferma Dacilor, şi doi asociaţi ai săi, reţinuţi după incendiul cu 8 morţi. Ce au decis procurorii

Cornel Dinicu, patronul de la Pensiunea Ferma Dacilor, şi doi asociaţi ai săi, reţinuţi după incendiul cu 8 morţi. Ce au decis procurorii

Publicat pe 02.01.2024 la 17:23 Actualizat pe 02.01.2024 la 17:23

În urma evenimentului tragic care a avut loc la data de 26 decembrie 2023, atunci când complexul turistic Ferma Dacilor a luat foc, Cornel Dinicu, patronul de la pensiune, dar şi doi asociaţi ai săi, au fost reţinuţi, în cursul zilei de azi, 2 ianuarie 2024, de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova.

Ferma Dacilor a luat foc in a doua zi de Crăciun

Cornel Dinicu, patronul de la Pensiunea Ferma Dacilor, şi doi asociaţi ai săi au fost reţinuţi după incendiul cu 8 morţi

Antena 3 CNN

  • Cornel Dinicu, patronul de la Pensiunea Ferma Dacilor, şi doi asociaţi ai săi
  • Ce au decis procurorii în cazul bărbaților

Amintim că, marți dimineață, 26 decembrie 2023, un incendiu de proporții a izbucnit la un complex turistic din Gura Vadului, sat Tohani, din județul Prahova. În urma flăcărilor puternice, a fost activat Planul Roșu de intervenție.

Cornel Dinicu, patronul de la Pensiunea Ferma Dacilor, şi doi asociaţi ai săi

Oamenii legii au luat o decizie de ultimă oră în cazul patronului complexului turistic din județul Prahova.

Mai exact, Cornel Dinicu, patronul de la Ferma Dacilor, dar şi doi asociaţi ai săi, au fost reţinuţi, astăzi, de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova, după incendiul cu opt morţi din a doua zi de Crăciun.

"În continuarea comunicatelor de presă din datele de 27 decembrie 2023, 29 decembrie 2023 și 2 ianuarie 2024, Compartimentul de informare și relații publice din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova este împuternicit să aducă la cunoștința publicului următoarele:

I. Prin ordonanța din data de 01.01.2023, dispusă în dosarul privind incendiul ce a avut loc la data de 26.12.2023 la Complexul turistic „Ferma Dacilor” din localitatea Tohani, comuna Gura Vadului, județul Prahova, s-a dispus efectuarea în continuare a urmăririi penale față de o persoană juridică și față de trei persoane fizice, administratori statutari sau în fapt ai societății comerciale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de distrugere din culpă care a avut ca urmare un dezastru (art. 255 alin. 1 și alin. 2 C.pen. rap. la art. 254 alin. 2 C.pen.).

Din cercetările efectuate până în prezent a rezultat suspiciunea rezonabilă că, în perioada 2016 – 26.12.2023, în realizarea obiectului de activitate și în interesul societății comerciale, ca urmare a demersurilor factorilor decizionali din structura de conducere (respectiv a administratorului statutar și a celor doi administratori în fapt), societatea comercială a funcționat în mod sistematic prin încălcarea repetată a dispozițiilor legale privind derularea activității de „cazare pentru vacanţe şi perioade de scurtă durată”, desfășurate la sediul social din comuna Gura Vadului, sat Tohani, nr. 76B, jud. Prahova. Astfel, construcția corpului principal de clădire, ce include restaurant, bucătărie și spații de cazare la parter și mansardă, a fost executată în regie proprie, fără obținerea avizelor și autorizației de construire. Totodată, demersurile și măsurile dispuse pentru „intrarea în legalitate” au fost realizate cu încălcarea prevederilor legale, respectiv ale Legii nr. 50/1991 republicată privind autorizarea executării lucrărilor de construcții și ale Legii nr. 10/1995 republicată privind calitatea în construcții. De asemenea, trebuie precizat că unitatea turistică a funcționat cu încălcarea prevederilor Legii nr. 307/2006 privind apărarea împotriva incendiilor, H.G.R. nr. 571/2016 pentru aprobarea categoriilor de construcții care se supun avizării și/sau autorizării privind securitatea la incendiu și a normativelor aplicabile în domeniu, respectiv fără obținerea avizelor și a autorizațiilor ce ar fi trebuit emise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență pentru funcționarea corespunzătoare, și fără respectarea normelor privind securitatea la incendiu. Situația expusă anterior a creat premisele izbucnirii și propagării la data de 26.12.2023, în jurul orei 05:45, a unui incendiu ce a condus la distrugerea imobilului și la decesul a 7 persoane fizice, sursa probabilă a incendiului fiind „efectul termic al curentului electric”.

II. De asemenea, în cauză s-a dispus efectuarea în continuare a urmăririi penale și față de alte trei persoane fizice, după cum urmează:

1)Cu privire la una dintre aceste persoane, pentru săvârșirea infracțiunilor de fals intelectual în formă continuată (art. 321 alin. 1 C.pen. cu aplicarea art. 35 alin. 1 C.pen.) - două acte materiale și abuz în serviciu în formă continuată (art. 297 alin. 1 C.pen. cu aplicarea art. 35 alin. 1 C.pen.) - două acte materiale, ambele cu aplicarea art. 38 alin. 2 C.pen.

Din cercetările efectuate până în prezent a rezultat că la datele de 16.06.2020 și 29.09.2020, în calitate de funcționar public - primar al comunei Gura Vadului, împreună cu un alt funcționar public din cadrul Primăriei Gura Vadului, cu responsabilități în domeniul amenajării teritoriului și urbanismului, a emis două certificate de atestare a edificării/extinderii construcției, atestând fapte sau împrejurări necorespunzătoare adevărului, omițând să verifice îndeplinirea condițiilor prevăzute de lege. Funcționarul public și-a îndeplinit defectuos îndatoririle de serviciu, cauzând o vătămare a drepturilor legitime ale persoanelor fizice care au beneficiat de servicii de cazare, respectiv dreptul de a beneficia de servicii turistice cu îndeplinirea condițiilor de siguranță a construcțiilor oferite spre închiriere în regim hotelier de persoana juridică menționată anterior, precum și a drepturilor fundamentale la integritate corporală și viață.

2)Cu privire la o altă persoană, pentru săvârșirea infracțiunilor de fals intelectual (art. 321 alin. 1 C.pen.) și abuz în serviciu (art. 297 alin. 1 C.pen.), ambele cu aplicarea art. 38 alin. 2 C.pen., constând în aceea că, la data de 11.11.2020, în calitate de funcționar public - primar al comunei Gura Vadului, împreună cu funcționarul public din cadrul Primăriei Gura Vadului, cu responsabilități în domeniul amenajării teritoriului și urbanismului, a emis un certificat de atestare a edificării/extinderii construcției, atestând fapte sau împrejurări necorespunzătoare adevărului. Astfel, s-a omis verificarea îndeplinirii condițiilor prev. de art. 37 alin. 6 din Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, precum și a condițiilor cumulative prev. la art. 5 din Legea nr. 10/1995 privind calitatea în construcții. Prin îndeplinirea defectuoasă a îndatoririlor de serviciu de către suspect, s-a cauzat o vătămare a drepturilor legitime ale persoanelor fizice care au beneficiat de servicii de cazare, respectiv dreptul de a beneficia de servicii turistice cu îndeplinirea condițiilor de siguranță a construcțiilor oferite spre închiriere în regim hotelier de persoana juridică menționată anterior, precum și a drepturilor fundamentale la integritate corporală și viață.

3)În raport de cea de-a treia persoană, pentru săvârșirea infracțiunilor de fals intelectual în formă continuată (art. 321 alin. 1 C.pen. cu aplicarea art. 35 alin. 1 C.pen.) - trei acte materiale și abuz în serviciu în formă continuată (art. 297 alin. 1 C.pen. cu aplicarea art. 35 alin. 1 C.pen.) - trei acte materiale, ambele cu aplicarea art. 38 alin. 2 C.pen. La datele de 26.06.2020, 29.09.2020 și 11.11.2020, în calitate de funcționar public în cadrul Primăriei Gura Vadului, cu responsabilități în domeniul amenajării teritoriului și urbanismului, împreună cu cele două persoane care au îndeplinit, succesiv, funcția de primar al comunei Gura Vadului, a emis două, respectiv un certificat de atestare a edificării/extinderii construcției, atestând fapte sau împrejurări necorespunzătoare adevărului. Funcționarul public a omis să verifice îndeplinirea condițiilor legale menționate mai sus, îndeplinindu-și defectuos îndatoririle de serviciu și cauzând astfel o vătămare a drepturilor legitime ale persoanelor fizice care au beneficiat de servicii de cazare, respectiv dreptul de a beneficia de servicii turistice cu îndeplinirea condițiilor de siguranță a construcțiilor oferite spre închiriere în regim hotelier de persoana juridică menționată anterior, precum și a drepturilor fundamentale la integritate corporală și viață.

Azi, 02.01.2024, față de cele trei persoane fizice având calitatea de administratori (un administrator statutar și doi administratori în fapt) s-a dispus măsura preventivă a reținerii pe o durată de 24 de ore.

Precizăm că toate activitățile au fost efectuate de procurorul criminalist din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova împreună cu organele de cercetare penală din cadrul Serviciului de Investigații Criminale al I.P.J. Prahova.

Raportat la actele procedurale efectuate în cauză, precizăm că, atunci când împrejurările vor permite, vom fi în măsură să oferim detalii suplimentare, iar pe măsura derulării cercetărilor vom informa opinia publică

Precizăm că aceste activități nu pot, în nicio situație, să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.", se arată în comunicatul emis de Parchetul de pe lângă Tribunalul Prahova.

CITEȘTE ȘI: Percheziții de amploare după tragedia de la Ferma Dacilor! Procurorii au dus șase persoane la audieri

În articolul
Cornel Dinicu, patronul de la Pensiunea Ferma Dacilor, şi doi asociaţi ai săi, reţinuţi după incendiul cu 8 morţi. Ce au decis procurorii
:
Google News SpyNews.roPuteți urmări știrile SpyNews.ro și pe Google News
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Pleci în concediu în Grecia? Atenție! Stare de urgență pe șapte insule turistice
Stiri interne • la 16:29
Pleci în concediu în Grecia? Atenție! Stare de urgență pe șapte insule turistice
  • Ți-am planificat vacanța în Grecia?
  • Anunț important pentru cei care merg pe aceste șapte insule
O româncă și fiul ei, condamnați pentru trafic de migranți! Femeia ascundea oameni în cutii de carton sigilate
Showbiz intern • la 16:28
O româncă și fiul ei, condamnați pentru trafic de migranți! Femeia ascundea oameni în cutii de carton sigilate
  • O româncă și fiul ei au făcut trafic cu migranți băgați în cutii de carton
  • Polițiștii au fost uimiți de ce au găsit
Theo Rose este însărcinată? Artista a făcut declarațiile momentului
Showbiz intern • la 16:21
Theo Rose este însărcinată? Artista a făcut declarațiile momentului
  • Theo Rose, declarații de senzație despre sarcină
  • Ce a spus cântăreața
Ce probleme de burlăciță are Andreea Popescu! Influencerița a făcut dezvăluiri incendiare: ”Îmi scriu prea puțini bărbați”
Showbiz intern • la 15:54
Ce probleme de burlăciță are Andreea Popescu! Influencerița a făcut dezvăluiri incendiare: ”Îmi scriu prea puțini bărbați”
  • Ce mesaje primește Andreea Popescu din partea bărbaților
  • Influencerița s-a amuzat copios
VEZI MAI MULT
Recomandări
Momentul în care un șofer de ride-sharing își face KO clientul care i-a spart parbrizul, în Capitală
recomandare pe observatornews.ro
Momentul în care un șofer de ride-sharing își face KO clientul care i-a spart parbrizul, în Capitală
Ce pensie încasează Ioan Andone de la statul român: „Am avut salariul mic, nu mi-au plătit impozitele”
recomandare pe as.ro
Ce pensie încasează Ioan Andone de la statul român: „Am avut salariul mic, nu mi-au plătit impozitele”
Mirabela Grădinaru, apariție de SENZAȚIE la brațul lui Nicușor Dan. Așa NU ai mai văzut-o, toți au rămas MASCĂ, AVEM imaginile
Romania TV
Mirabela Grădinaru, apariție de SENZAȚIE la brațul lui Nicușor Dan. Așa NU ai mai văzut-o, toți au rămas MASCĂ, AVEM imaginile
Cum arată patul de divorţ al Iuliei Albu, avem imaginile
Romania TV
Cum arată patul de divorţ al Iuliei Albu, avem imaginile
Stare de urgență în 7 insule grecești care rămân fără apă. Hotelurile oferă turiștilor vouchere ca să renunțe la serviciul de curățenie
recomandare pe antena3.ro
Stare de urgență în 7 insule grecești care rămân fără apă. Hotelurile oferă turiștilor vouchere ca să renunțe la serviciul de curățenie
A cumpărat cu cardul un Boeing 747, l-a dezmembrat în deșert și, din aripile avionului, și-a construit în Malibu o casă celebră astăzi
recomandare pe antena3.ro
A cumpărat cu cardul un Boeing 747, l-a dezmembrat în deșert și, din aripile avionului, și-a construit în Malibu o casă celebră astăzi
Messi și Yamal, povestea unei fotografii devenite legendă. De la o ședință foto prin tragere la sorți la finala Cupei Mondiale 2026
recomandare pe antena3.ro
Messi și Yamal, povestea unei fotografii devenite legendă. De la o ședință foto prin tragere la sorți la finala Cupei Mondiale 2026
Harta salariilor din România. Unde se câștigă cel mai bine în țară. Domeniile cu salarii de peste 13.000 de lei și cele cu cele mai mici venituri
recomandare pe playtech.ro
Harta salariilor din România. Unde se câștigă cel mai bine în țară. Domeniile cu salarii de peste 13.000 de lei și cele cu cele mai mici venituri
Pleci în vacanță în străinătate? Documentul medical pe care trebuie să îl ceri dacă nu ai primit cardul european
recomandare pe playtech.ro
Pleci în vacanță în străinătate? Documentul medical pe care trebuie să îl ceri dacă nu ai primit cardul european
Un nou divorț zguduie lumea mondenă. Cuplul s-a destrămat după 3 ani de căsnicie
recomandare pe redactia.ro
Un nou divorț zguduie lumea mondenă. Cuplul s-a destrămat după 3 ani de căsnicie
O singură zodie își schimbă viața până la finalul lunii iulie. Norocul o urmărește la fiecare pas
recomandare pe redactia.ro
O singură zodie își schimbă viața până la finalul lunii iulie. Norocul o urmărește la fiecare pas
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
Avertismentul lui Victor Ponta: „Nu-i treaba președintelui să facă majorități!“
recomandare pe bzi.ro
Avertismentul lui Victor Ponta: „Nu-i treaba președintelui să facă majorități!“
O nouă lovitură pentru Ilie Bolojan! Curtea Constituțională a decis să elimine o discriminare majoră din Legea salarizării!
recomandare pe bzi.ro
O nouă lovitură pentru Ilie Bolojan! Curtea Constituțională a decis să elimine o discriminare majoră din Legea salarizării!
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
recomandare pe dailybusiness.ro
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
recomandare pe dailybusiness.ro
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
SPP și-a cumpărat autoutilitare blindate, prin programul SAFE. Furnizorul este un dealer din România
recomandare pe Jurnalul.ro
SPP și-a cumpărat autoutilitare blindate, prin programul SAFE. Furnizorul este un dealer din România
Gabi Tamaș a dezvăluit câți bani a făcut din fotbal pe parcursul carierei sale
recomandare pe a1.ro
Gabi Tamaș a dezvăluit câți bani a făcut din fotbal pe parcursul carierei sale
Close