De ce au mers cei patru români, care au murit în accident, în Veneția. Noi detalii despre tragedia din Italia
![Ilinca Lunca](https://spynews.ro/uploads/modules/authors/ilinca-lunca-1696416463.jpg)
De Ilinca Lunca.
Publicat pe 05.10.2023 la 12:18
Actualizat pe 05.10.2023 la 12:18
Au apărut noi detalii în cazul familiei de români, care a murit în accidentul devastator din Veneția. S-a aflat ce făceau cei patru în Italia și de ce au ales să călătorească cu acel autocar. Aceștia și-au pierdut viața pe loc și fac parte dintre cei 21 de morți.
- Ce făceau cei patru români în Veneția
- Unde se află trupurile lor în aceste momente
Patru români și-au pierdut viața într-un accdient îngrozitor în Italia. Autocarul în care se aflau a căzut de pe un pod, de la 15 metri înălțime. Șoferul care conducea și 21 de persoane au murit, iar 15 persoane au fost rănite. Printre cei 21 de morți se află patru români, un bărbat cu soția și cele două fetițe ale lor.
De ce au mers cei patru români în Veneția
Mircea, soția lui Mihaela și cele două fetițe ale lor, erau stabiliți de muți ani în Germania, acolo unde lucrau și erau deja rezidenți. Cei patru au ajuns în Veneția în vacanță și făceau parte dintr-un grup de turiști. Cei doi vizitau zone turistice din Italia, însă totul s-a sfârșit când autocarul a căzut de pe pod și a provocat o întreagă tragedie.
În aceste momente, cei patru se află la morga de la spitalul din Veneția și urmează să fie ridicați de rude. Aceștia urmează să fie repatriați în curând și să fie înmormântați în România. În urma tragediei mai mulți oficiali români au transmis mesaje emoționante. Marcel Ciolacu și-a exprimat regretul față de ceea ce s-a întâmplat.
Klaus Iohannis a transmis un mesaj
Klaus Iohannis nu a rămas indiferent în urma tragediei din Italia. Președintele României a transmis condoleanțe și a spus că veștile pe care le-a primit l-au îndurerat profund.
De asemenea, speră ca familiile celor patru să își găsească puterea de care au nevoie pentru a trece peste această încercare grea a vieții.
”Profund îndurerat de veștile de ultimă oră venite din Italia privind tragicul accident produs la Mestre, care a curmat și viețile a patru cetățeni români. Transmit condoleanțe și multă putere familiei îndoliate, în aceste momente de grea încercare”, a spus Klaus Iohannis.