Homepage » Actualitate » Stiri interne » EXCLUSIV / Interlopul care a încercat să decapiteze cu sabia un polițist, motiv de scandal între SRI, Poliție și DIICOT / Acuzații grave

EXCLUSIV / Interlopul care a încercat să decapiteze cu sabia un polițist, motiv de scandal între SRI, Poliție și DIICOT / Acuzații grave

De Redactia Spynews.ro.
Publicat pe 06.04.2020 la 23:50 Actualizat pe 06.04.2020 la 23:36

Traficantul de droguri din clanul Cordunenilor acuzat că i-a crăpat capul cu sabia unui polițist aflat în misiune - care nu avea echipament de protecție și a evitat să tragă cu arma, pentru a nu fi acuzat de abuz în serviciu - aruncă în aer trei instituții-cheie: Poliția Română, Serviciul Român de Informații și Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism.

Traficantul de droguri din clanul Cordunenilor acuzat că i-a crăpat capul cu sabia unui polițist aflat în misiune - care nu avea echipament de protecție și a evitat să tragă cu arma, pentru a nu fi acuzat de abuz în serviciu - aruncă în aer trei instituții-cheie: Poliția Română, Serviciul Român de Informații și Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism.

Celebrul interlop Alexandru Huțuleac, din gruparea Corduneanu, care a încercat să decapiteze un polițist în timpul unei descinderi, lansează acuzații grave la adresa Poliției, SRI și DIICOT. Traficantul de droguri și complicii săi susțin că interceptările efectuate în dosarul lor ar fi fost efectuate ilegal, iar în aceste condiții nu ar putea fi acceptate ca probe în cazul de crimă organizată. Mai mult, ”locotenentul” Cordunenilor susține că polițistul pe care l-a tranșat cu sabia nu avea ce să caute în casa lui.

Extrem de receptivi la acuzațiile interlopului care l-a nenorocit pe viață pe polițistul Ciprian Sfichi, judecătorii au sucit brusc macazul și i-au luat la rost pe polițiști, pe procurorii DIICOT și pe ofițerii SRI, obligându-i pe aceștia să demonstreze că au acționat conform legii. Așa că, acum, polițiștii - inclusiv agentul tranșat cu sabia în timpul misiunii, care a făcut economie la cartușe, ca să nu fie cercetat de șefi pentru abuz -, procurorii DIICOT și ofițerii SRI au ajuns să fie ”suspecți” în dosarul interlopului sângeros.

”Repune cauza pe rol întrucât sunt necesare lămuriri suplimentare. Se va emite adresă către PÎCCJ-DIICOT Suceava pentru a preciza dacă convorbirile și comunicările telefonice au fost interceptate, localizate și înregistrate cu ajutorul specialiștilor din cadrul SRI sau instituția anterior menționată a acordat doar sprijin tehnic prin transmiterea semnalului, având în vedere contradicțiile din adresa existentă la f. 197/198 dosar instanță. (...) Emiterea unei adrese către S.I.P.I. Suceava pentru a comunica dacă lucrătorii de poliţie care au procedat la punerea în executare a măsurilor de supraveghere aveau calitatea de poliţie judiciară. Emiterea unei adrese către D.O.S. pentru a comunica dacă lucrătorii de poliţie care au procedat la punerea în executare a măsurilor de supraveghere aveau calitatea de poliţie judiciară. (...)

Emiterea unei adrese către DIICOT ST Suceava pentru a comunica dacă, în ceea ce priveşte punerea în executare a mandatelor de supraveghere tehnică privind înregistrările audio, video sau prin fotografiere a activităţi infracţionale ale persoanei vizate s-a realizat doar prin concursul unor persoane care au avut dotarea tehnică corespunzătoare, specializarea şi abilităţile necesare asigurării secretului operaţiunii şi să indice care erau acele persoane şi calitatea lor, iar în măsura în care acelea erau instituţii să le indice.

Emiterea unei adrese către SIPI Suceava pentru a comunica în ce au constat activităţile desfăşurate în dosarul nr. 2D/P/2011 al DIICOT – ST Suceava şi dacă lucrătorii aveau aviz de poliţie judiciară în acel moment. Emiterea unei adrese către DOS pentru a comunica în ce au constat activităţile desfăşurate în dosarul nr. 2D/P/2011 al DIICOT – ST Suceava şi dacă lucrătorii aveau aviz de poliţie judiciară în acel moment. Emiterea unei adrese către SRI pentru a comunica în ce au constat activităţile desfăşurate în dosarul nr. 2D/P/2011 al DIICOT – ST Suceava”,
au decis judecătorii.


Alexandru Huţuleac, apropiat al clanului Corduneanu din Iaşi şi al clanului Cămătaru din Capitală, a încercat să ucidă un poliţist aflat în misiune, în decembrie 2017, în timpul unei descinderi. Conform Inspectoratului de Poliţie al Județului Suceava, Huţuleac a refuzat să deschidă uşa în timpul percheziţiilor, iar poliţiştii au intrat în forţă. Primul poliţist intrat în locuinţa lui Huţuleac, agentul şef adjunct de poliţie Dan Ciprian Sfichi, a fost lovit în cap de interlop, cu o sabie, şi a ajuns în stare de comă, la spital. Prima întrebare care a stat pe buzele tuturor a fost de ce Sfichi nu purta cască de protecție. Iar răspunsul, neoficial, a fost halucinant: acesta era singurul membru al echipei de intervenție rapidă care nu era echipat corespunzător fiindcă erau prea mulți ”mascați” și prea puține căști.


Surse apropiate anchetei au dezvăluit, la momentul respectiv, în exclusivitate pentru spynews.ro, că Serviciul de Acțiuni Speciale al IPJ Suceava ar fi avut în dotare mai puține căști decât numărul de luptători, așa că Sfichi a fost trimis ca mielul la tăiere. Sursele citate au precizat că SAS Suceava ar fi avut, la momentul respectiv, 24 de luptători care lucrau în mai multe ture, iar căștile erau doar pentru o echipă de intervenție. Însă, pentru perchezițiile care vizau și ridicarea de acasă a traficantului Alexandru Huțuleac a fost nevoie de tot efectivul de luptători, pe motiv că urmau să se facă opt descinderi, iar mascații au fost împărțiți în grupe de câte patru, iar pentru Ciprian Sfichi, care a intrat peste Huțuleac, nu a existat cască.


”Mascatul” care a ținut pistolul în toc, pentru a nu da cu subsemnatul, a ajuns, în comă, la spital, cu craniul zdrobit de sabia lui Huțuleac, dar a supraviețuit, în mod miraculos. Lăsat fără echipament de protecție de șefii săi, a fost ”legumă” luni în șir, iar în prezent, fostul polițist, în vârstă de 38 de ani, tată a două fetițe, este paralizat parțial și are crize de epilepsie, din pricina leziunilor la creier. Cum interlopul Huțuleac l-a transformat pe Sfichi dintr-un luptător de elită într-o persoană cu handicap, îngrijită de familie, cariera polițistului s-a încheiat brusc, el fiind pensionat, în prezent, din motive medicale.

În articolul
EXCLUSIV / Interlopul care a încercat să decapiteze cu sabia un polițist, motiv de scandal între SRI, Poliție și DIICOT / Acuzații grave
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Mario ar fi încercat să trimită un mesaj prin postările sale! Trecea printr-o mare dezamăgire: ”Nimic nu rămâne neplătit”
Stiri interne • la 00:10
Mario ar fi încercat să trimită un mesaj prin postările sale! Trecea printr-o mare dezamăgire: ”Nimic nu rămâne neplătit”
  • Mario Berinde ar fi fost dezamăgit de prieteni
  • Băiatul părea că trece printr-o perioadă dificilă
Lovitură grea pentru Faimoși! O coechipieră a fost nevoită să părăsească Survivor
Emisiuni TV • ieri la 23:43
Lovitură grea pentru Faimoși! O coechipieră a fost nevoită să părăsească Survivor
  • Cine a părăsit Survivor
  • Este o concurentă din echipa Faimoșilor
Sabrina, acuzată că a aruncat cadourile de la Andrei Perneș la gunoi! Sora lui a izbucnit când s-a trezit cu ele la ușă: ”Așa arată ani de relație și căsnicie”
Showbiz intern • ieri la 23:27
Sabrina, acuzată că a aruncat cadourile de la Andrei Perneș la gunoi! Sora lui a izbucnit când s-a trezit cu ele la ușă: ”Așa arată ani de relație și căsnicie”
  • Andrada Perneș a izbucnit de nervi când a văzut ce a primit
  • Sabrina ar fi aruncat toate amintirile cu Andrei Perneș la gunoi
Patronul barului din Crans-Montana, eliberat pe cauțiune! Suma colosală pe care a plătit-o
Stiri internationale • ieri la 22:51
Patronul barului din Crans-Montana, eliberat pe cauțiune! Suma colosală pe care a plătit-o
  • Jacques Moretti a fost eliberat pe cauțiune
  • Ce sumă a plătit patronul barului din Crans-Montana
Cât a costat apartamentul din Dubai al lui Adi de la Vâlcea. Cântărețul este rezident acolo: ”Am casa mea”
Showbiz intern • ieri la 22:49
Cât a costat apartamentul din Dubai al lui Adi de la Vâlcea. Cântărețul este rezident acolo: ”Am casa mea”
  • Cât a plătit Adi de la Vâlcea pentru a locui în Dubai
  • Cântărețul are acolo un apartament
Cutremurător! A fost confirmat un alt deces, în urma exploziei din Rahova. Acum sunt patru morți
Stiri interne • ieri la 22:12
Cutremurător! A fost confirmat un alt deces, în urma exploziei din Rahova. Acum sunt patru morți
  • O altă persoană a decedat, în urma exploziei din Rahova
  • Acum sunt patru victime care și-au pierdut viața
Vezi toate știrile noi
Recomandări
Oferă salarii de 2.200 euro, cazare și mese gratuite, dar nu găsește angajați: "Unii aplică apoi dispar"
recomandare pe observatornews.ro
Oferă salarii de 2.200 euro, cazare și mese gratuite, dar nu găsește angajați: "Unii aplică apoi dispar"
Cum a ajuns celebră văduva bărbatului ucis de Mario Iorgulescu după ce a făcut o avere de un milion de euro
recomandare pe as.ro
Cum a ajuns celebră văduva bărbatului ucis de Mario Iorgulescu după ce a făcut o avere de un milion de euro
Vestea MOMENTULUI! Ilie Bolojan îşi pregăteşte rucsăcelul. Cine va fi noul premier. Surpriză URIAȘĂ!
Romania TV
Vestea MOMENTULUI! Ilie Bolojan îşi pregăteşte rucsăcelul. Cine va fi noul premier. Surpriză URIAȘĂ!
Doliu uriaș în politica din România! A MURIT liderul, Nicușor Dan este în stare de ȘOC
Romania TV
Doliu uriaș în politica din România! A MURIT liderul, Nicușor Dan este în stare de ȘOC
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
Ce faci dacă izbucnește un incendiu în locuință: “Ai doar două minute să te salvezi”. Sfaturile Departamentului pentru Situații de Urgență
recomandare pe playtech.ro
Ce faci dacă izbucnește un incendiu în locuință: “Ai doar două minute să te salvezi”. Sfaturile Departamentului pentru Situații de Urgență
Schimbare importantă pentru şoferii cu carnet de categoria B! Ce pot face acum cu carnetul
recomandare pe playtech.ro
Schimbare importantă pentru şoferii cu carnet de categoria B! Ce pot face acum cu carnetul
S-a aflat totul acum. A venit autopsia lui Mario Berinde, tânărul care s-a stins în Timiș sub privirile nemiloase ale prietenilor săi. Cum s-a stins tânărul, de fapt
recomandare pe redactia.ro
S-a aflat totul acum. A venit autopsia lui Mario Berinde, tânărul care s-a stins în Timiș sub privirile nemiloase ale prietenilor săi. Cum s-a stins tânărul, de fapt
Nicușor Dan a semnat decretul! Românii spun adio acestei taxe
recomandare pe redactia.ro
Nicușor Dan a semnat decretul! Românii spun adio acestei taxe
Caz șocant la un spital din România! A murit după tura de noapte!
recomandare pe Ciao.ro
Caz șocant la un spital din România! A murit după tura de noapte!
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
Cum arată casa lui Gino Iorgulescu. Vila în care a copilărit Mario Iorgulescu este un adevărat muzeu privat
recomandare pe bzi.ro
Cum arată casa lui Gino Iorgulescu. Vila în care a copilărit Mario Iorgulescu este un adevărat muzeu privat
Pfizer cere României despăgubiri de 500 de milioane de euro într-un proces privind vaccinurile anti-COVID
recomandare pe dailybusiness.ro
Pfizer cere României despăgubiri de 500 de milioane de euro într-un proces privind vaccinurile anti-COVID
Cei care primesc pensii de serviciu sau militare pot rămâne în activitate, dar cu pensie diminuată cu 85%
recomandare pe dailybusiness.ro
Cei care primesc pensii de serviciu sau militare pot rămâne în activitate, dar cu pensie diminuată cu 85%
Horoscop săptămânal, 26 ianuarie - 1 februarie 2026. Alungă frica și mergi înainte cu credință și iubire
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop săptămânal, 26 ianuarie - 1 februarie 2026. Alungă frica și mergi înainte cu credință și iubire
Bisoi Petruț a fost condamnat la un an de închisoare. Care este motivul. Prima reacție a celebrului vlogger
recomandare pe a1.ro
Bisoi Petruț a fost condamnat la un an de închisoare. Care este motivul. Prima reacție a celebrului vlogger
Close