Homepage » Actualitate » Stiri interne » EXCLUSIV / Liderul torționarilor de la Secția 16, eliberat din arest / Totuși, instanța i-a interzis să comunice cu mortul pe care l-a torturat și pe care a urinat

EXCLUSIV / Liderul torționarilor de la Secția 16, eliberat din arest / Totuși, instanța i-a interzis să comunice cu mortul pe care l-a torturat și pe care a urinat

De Narcis Voica.
Publicat pe 26.03.2022 la 00:04 Actualizat pe 26.03.2022 la 00:43

Veste bună pentru gruparea torționarilor din Poliția Capitalei: liderul de sindicat Viorel Șeicaru, singurul arestat din gașca de la Secția 16, a fost eliberat. Totuși, instanța s-a gândit la toate, așa că i-a interzis lui Șeicaru să comunice cu bărbatul mort, căruia mâine i se face parastas de un an.

După mai multe încercări eșuate, brigada de la Secția 16 s-a reunit, astăzi: singurul polițist arestat în dosarul oamenilor răpiți, gazați și torturați - morți după jumătate de an, din „cauze neprecizate” - a fost eliberat. Însă, pentru că instanța vigilentă s-a gândit la toate variantele, inclusiv la faptul că Viorel Șeicaru ar putea să discute cu morții, i-a interzis acestuia să comunice cu bărbatul căruia mâine i se face parastas de un an.

EXCLUSIV / Interceptări șocante, în dosarul torționarilor de la Secția 16 / Cum puneau la cale mușamalizarea dosarului! Liderul Șeicaru le transmitea celorlalți infractori articolele din SPYNEWS, ca să știe ce a mai apărut despre ei





Judecătorii i-au interzis lui Viorel Șeicaru să discute cu bărbatul aflat în acest mormânt. Dacă va vorbi cu el, liderul de sindicat riscă să ajungă iar după gratii.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările


„Admite contestaţia formulată de inculpatul Şeicaru Viorel Constantin împotriva încheierii din 14 martie 2022 a Judecătorului de cameră preliminară din cadrul Tribunalului Bucureşti, pe care o desfiinţează şi rejudecând: În baza art. 242 alin. 2 C.p.p. înlocuieşte măsura arestării preventive a inculpatului Şeicaru Viorel Constantin cu măsura arestului la domiciliu, măsură care se dispune pe o durată de 30 de zile, începând cu data prezentei. Măsura arestului la domiciliu se va executa la adresa din XXXXXXXXXXXXXXXX Măsura arestului la domiciliu constă în obligaţia impusă inculpatului de a nu părăsi domiciliul fără încuviinţarea organului judiciar pe rolul căruia se află cauza.
În baza art. 221 C.p.p. pe durata arestului la domiciliu, inculpatul va avea următoarele obligaţii: -să se prezinte la organul de urmărire penală, la judecătorul de cameră preliminară şi la instanţa de judecată ori de câte ori este chemat -să nu comunice cu persoana vătămată Ghiorghe Mihai Ionuţ, sau cu membrii familiei acesteia, cu inculpaţii Radu Mihai Patrik, Lupu Viorel Răzvan, Nine Dorin, Stancu Elisabeta, Turcu Beatrice Alexandra, Gogoaşe Irina, Piticu Răzvan Ştefan, Nicu Cătălin Bogdan şi cu martorii Dancă Dragoş Mihai, Dumitru Andrei, Paraschiv Marius, Goghez Bianca Mariana, Mindoiu Valentin Ionuţ, Crăciun Silviu Marian, Nania Ştefan Adrian.
Atrage atenţia inculpatului că în cazul în care va încălca obligaţiile stabilite în sarcina sa sau va comite o nouă infracţiune intenţionată, măsura arestului la domiciliu se va înlocui cu măsura arestării preventive. Dispune punerea de îndată în libertate a inculpatului, dacă nu este reţinut sau arestat în altă cauză. Respinge contestaţia inculpatului Nicu Cătălin Bogdan. În baza art. 275 alin. 2 C.p.p. obligă inculpatului Nicu Cătălin Bogdan la plata sumei de 100 lei, cheltuieli judiciare avansate de stat. Definitivă. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia procurorului şi a inculpaţilor, prin intermediul grefei instanţei, azi, 25 martie 2022”


Intervenție de tip mafiot, marca „Circa 16”
„Șeicaru Viorel-Constantin, Lupu Răzvan-Viorel, Radu-Mihai Patrik-Alexandru, Nine Dorin, Dăogaru George-Alexandru, Stancu Elisabeta-Valentina, agenți de poliție în cadrul Secției 16 Poliție București, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu cu agenții, având asupra lor armamentul din dotarea Poliției Române (spray iritant lacrimogen, tomfă, pistol, cartușe), l-au lipsit în mod ilegal de libertate pe Ghiorghe Mihai Ionuț în intervalul aproximativ 01.45 - 02.30.


(...) Ghiorghe Mihai Ionuț a fost introdus încătușat în autospeciala de poliție marca Dacia Logan MAI , condusă în seara respectivă de către ag. Lupu Viorel Răzvan. Apoi agentul șef Șeicaru Viorel, a deschis portiera stângă a mașinii și i-a pulverizat spray lacrimogen în direcția feței, după care a închis portiera autoturismului, lăsându-l singur în mașină, cu geamurile ridicate. După aproximativ 5 minute, în mașină s-au urcat agenții Lupu Viorel Răzvan (la volan), Dăogaru George Alexandru și Radu Mihai Patrik (aceștia din urmă de-o parte și de alta a persoanei vătămate), plecând împreună de la fața locului.
Totodată, agenții Șeicaru Viorel Constantin, Stancu Elisabeta Valentina, Turcu Beatrice Alexandra și Nine Dorin s-au urcat fiecare în autospecialele ce le fuseseră repartizate în cadrul raporturilor de serviciu (mai exact agenții Șeicaru și Stancu în auto VW Polo MAI, iar agenții Turcu și Nine în auto Dacia Logan MAI ) și i-au însoțit pe colegii lor în autospeciala cărora fusese introdus Ghiorghe Mihai Ionuț”.


„împreună cu agenții enumerați anterior, l-a transportat pe Ghiorghe Mihai Ionut încătușat și împotriva voinței acestuia pe un teren viran situat la periferia mun. București (din zona străzii Drumul Dealul Armanului, sector 4 - foto jos) unde, ulterior, l-a abandonat. (...)
În data de 01.09.2020, în jurul orelor 01.45 - 02.30, în calitate de agenți în cadrul DGPMB Secția 16 Poliție - Biroul de Ordine Publică, aflându-se astfel în exercitarea funcției ce implică exercițiul autorității de stat, Șeicaru Viorel-Constantin, Lupu Răzvan-Viorel, Radu-Mihai Patrik-Alexandru, Nine Dorin, Dăogaru George-Alexandru, Stancu Elisabeta-Valentina i-au provocat persoanei vătămate Ghiorghe Mihai Ionuț puternice suferințe fizice și psihice, în scopul pedepsirii acesteia pentru reproșurile adresate cu privire la nepurtarea de către agenții de poliție a măștilor de protecție în contextul epidemiologie SARS-COV2”.


„Referitor la inculpata Gogoașe Irina s-a apreciat că în data de 01.09.2020, în calitate de agent în cadrul DGPMB Secția 16 Poliție - Biroul de Ordine Publică, împreună cu agentul ..., având asupra lor armamentul din dotarea Poliției Române (spray iritant lacrimogen, tonfă, pistol, cătușe), l-a lipsit în mod ilegal de libertate pe Gheorghe Teodor Nicolae (foto jos) în intervalul aproximativ 01.45 - 02.00.
Concret, după încătușarea nelegală a lui Gheorghe Teodor Nicolae, l-a lăsat închis pe acesta întins pe burtă peste două jante auto depozitate pe bancheta din spate a autospecialei ce îi fusese repartizată în cadrul raporturilor de serviciu. Ulterior, urmată îndeaproape de agentul... , l-a transportat cu aceeași autospecială pe Gheorghe Teodor Nicolae (foto jos) în zona Zețari din București, sectorul 5, unde l-a descătușat și abandonat pe o stradă întunecată”.



„în continuare, Șeicaru Viorel, Lupu Viorel Răzvan, Radu Mihai Patrik, Dăogaru George Alexandru și Nine Dorin l-au întins pe pământ în poziția decubit dorsal și au început să îl lovească cu tonfele și cu bocancii, timp în care Stancu Elisabeta Valentina a rămas lângă una dintre autospecialele de poliție”.

„Mă loveau peste corp, în zona coastelor, a mâinilor, a degetelor de la mâini și a picioarelor. Toți agenții care mă loveau erau bărbați. Unul dintre polițiștii cei tineri mi-au scos adidașii, după care agenții m-au lovit cu tomfele peste tălpi. Eu le ceream să înceteze, iar polițistul mai în vârstă mi-a replicat că dacă nu îmi cer scuze, nu se vor opri. Eu am întrebat atunci pentru ce să îmi cer scuze. Rețin că m-au întors și pe burtă, continuând să mă lovească și, la un moment dat, mi-au scos cătușele [...] La un moment dat, pentru a se opri, mi-am cerut iertare de la polițiști, obligat practic de aceștia”.
„Vezi, mă, ce poate să facă Poliția Română?”

Citește și: DOCUMENT EXCLUSIV / Polițiștii care au încătușat o femeie și au batjocorit-o, declarați nevinovați / Procurorii au clasat dosarul „torționarilor de la Secția 16”, pe motiv că „faptele nu sunt prevăzute de legea penală”

În articolul
EXCLUSIV / Liderul torționarilor de la Secția 16, eliberat din arest / Totuși, instanța i-a interzis să comunice cu mortul pe care l-a torturat și pe care a urinat
:
Google News SpyNews.roPuteți urmări știrile SpyNews.ro și pe Google News
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Război între mama Cristinei Petre și mama lui Andrei Rotaru. De ce a pus-o Tanța Blonda la punct pe fosta cuscră
Showbiz intern • la 10:36
Război între mama Cristinei Petre și mama lui Andrei Rotaru. De ce a pus-o Tanța Blonda la punct pe fosta cuscră
  • Mama Cristinei Petre, replică acidă pentru fosta cuscră
  • De ce a pus-o la punct pe mama lui Andrei Rotaru
Taylor Swift și Travis Kelce s-au căsătorit la New York! Cei doi au sărbătorit alături de aproape 1.000 de invitați
Showbiz international • la 10:07
Taylor Swift și Travis Kelce s-au căsătorit la New York! Cei doi au sărbătorit alături de aproape 1.000 de invitați
  • Taylor Swfit și Travis Kelce s-au căsătorit vineri
  • Ceremonia a fost oficiată de Adam Sandler
Egipt, Argentina și Columbia, ultimele echipe calificate ȋn optimile Campionatului Mondial, ȋn cea de-a 23-a zi lider de audienţă la Antena 1
Campionatul Mondial 2026 • la 09:40
Egipt, Argentina și Columbia, ultimele echipe calificate ȋn optimile Campionatului Mondial, ȋn cea de-a 23-a zi lider de audienţă la Antena 1
  • Argentina și Columbia, ultimele echipe calificate ȋn optimile Campionatului Mondial
  • Programul zilei la World Cup
Influencerița căreia i-a murit copilul de 3 ani înecat în piscină e din nou însărcinată! Povestea cutremurătoare
Showbiz international • la 09:25
Influencerița căreia i-a murit copilul de 3 ani înecat în piscină e din nou însărcinată! Povestea cutremurătoare
  • Influencerița este din nou însărcinată
  • Anul trecut, fiul ei de 3 ani a murit înecat în piscină
VEZI MAI MULT
Recomandări
Meseria riscantă şi neobişnuită care îţi aduce 90.000 de euro pe an şi mese gratuite. Care este secretul
recomandare pe observatornews.ro
Meseria riscantă şi neobişnuită care îţi aduce 90.000 de euro pe an şi mese gratuite. Care este secretul
Cum a ajuns celebrul român să câştige de la 4.000 de lei la 36.000 de euro pe lună
recomandare pe as.ro
Cum a ajuns celebrul român să câştige de la 4.000 de lei la 36.000 de euro pe lună
Ce a făcut Codruța Filip după ce a dezvăluit divorțul de Valentin Sanfira. Dovada că nu-i mai pasă deloc!
Romania TV
Ce a făcut Codruța Filip după ce a dezvăluit divorțul de Valentin Sanfira. Dovada că nu-i mai pasă deloc!
Cupolă de aer polar în România. ANM anunță ploi și frig până la Paște: Schimbările vor începe din noaptea de joi spre vineri
Romania TV
Cupolă de aer polar în România. ANM anunță ploi și frig până la Paște: Schimbările vor începe din noaptea de joi spre vineri
Maru merge la închisoare. Dealerul lui Vlad Pascu a fost condamnat definitiv pentru trafic de droguri. Tudor Duma e dus la Rahova
recomandare pe antena3.ro
Maru merge la închisoare. Dealerul lui Vlad Pascu a fost condamnat definitiv pentru trafic de droguri. Tudor Duma e dus la Rahova
Suspecta atentatului din Monaco este o ucraineancă deghizată în bărbat. Amanta lui Ermolaev și-a pierdut picioarele în explozie
recomandare pe antena3.ro
Suspecta atentatului din Monaco este o ucraineancă deghizată în bărbat. Amanta lui Ermolaev și-a pierdut picioarele în explozie
Un băiat de 19 ani care a cumpărat cu 14 lei o geacă dintr-un second-hand a aflat apoi că aceasta valorează peste 250.000 de dolari
recomandare pe antena3.ro
Un băiat de 19 ani care a cumpărat cu 14 lei o geacă dintr-un second-hand a aflat apoi că aceasta valorează peste 250.000 de dolari
Detaliul ascuns pe bancnotele românești. A fost introdus dintr-un motiv important, puţini români au habar de el
recomandare pe playtech.ro
Detaliul ascuns pe bancnotele românești. A fost introdus dintr-un motiv important, puţini români au habar de el
Vacanță la mare de la 722 de lei. Hotelierii vin cu oferte de All Inclusive la două stele și servicii gratuite
recomandare pe playtech.ro
Vacanță la mare de la 722 de lei. Hotelierii vin cu oferte de All Inclusive la două stele și servicii gratuite
PRO TV dă lovitura. Cine este vedeta care va prezenta show-ul „Burlacii: Foc în paradis”👇
recomandare pe redactia.ro
PRO TV dă lovitura. Cine este vedeta care va prezenta show-ul „Burlacii: Foc în paradis”👇
Ilie Bolojan și-a golit biroul. Singurele două obiecte pe care le-a lăsat la Palatul Victoria
recomandare pe redactia.ro
Ilie Bolojan și-a golit biroul. Singurele două obiecte pe care le-a lăsat la Palatul Victoria
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
Denise Rifai, dezvăluiri rare despre copil: „Știu cum se va numi”
recomandare pe bzi.ro
Denise Rifai, dezvăluiri rare despre copil: „Știu cum se va numi”
Petre Roman, despre conflictul din Iran: „Politica înseamnă răspundere!“
recomandare pe bzi.ro
Petre Roman, despre conflictul din Iran: „Politica înseamnă răspundere!“
HAOS la Finanțe! Ședință de urgență după ce Pfizer a blocat conturile ROMATSA
recomandare pe dailybusiness.ro
HAOS la Finanțe! Ședință de urgență după ce Pfizer a blocat conturile ROMATSA
Lobga Rangzen, un apărător al drepturilor tibetanilor, a murit după ce și-a dat foc în fața sediului ONU
recomandare pe dailybusiness.ro
Lobga Rangzen, un apărător al drepturilor tibetanilor, a murit după ce și-a dat foc în fața sediului ONU
Grave încălcări ale Legii contabilității la Institutul de Endocrinologie „C.I. Parhon”  
recomandare pe Jurnalul.ro
Grave încălcări ale Legii contabilității la Institutul de Endocrinologie „C.I. Parhon”  
Oana Lis, confesiune dureroasă! Prin ce trece zi de zi cu soțul ei, Viorel Lis, acum în vârstă de 82 de ani
recomandare pe a1.ro
Oana Lis, confesiune dureroasă! Prin ce trece zi de zi cu soțul ei, Viorel Lis, acum în vârstă de 82 de ani
Close