Homepage » Actualitate » Stiri interne » EXCLUSIV / Polițiștii care au răpit și au torturat doi bărbați au scăpat și de arest la domiciliu / Liber la program!

EXCLUSIV / Polițiștii care au răpit și au torturat doi bărbați au scăpat și de arest la domiciliu / Liber la program!

De Narcis Voica.
Publicat pe 08.04.2022 la 23:41 Actualizat pe 08.04.2022 la 23:41

Polițiștii care au răpit și torturat doi oameni, apoi au încercat să mușamalizeze dosarul apelând la interlopii din gruparea Sportivilor, au fost scoși din arestul la domiciliu și lăsați în libertate, ca să-și încheie socotelile cu cei care i-au deranjat - inclusiv un jurnalist SPYNEWS, amenințat cu moartea.

  • Polițiștii judecați pentru că au răpit doi bărbați, iar pe unul l-au dus pe câmp și l-au torturat, la final liderul Șeicaru urinând pe el, au scăpat și de arestul la domiciliu
  • Indivizii, care fuseseră arestați pentru că au încercat să mușamalizeze dosarul, au fost plasați sub control judiciar
  • Procurorii au contestat decizia Tribunalului București

Judecătorii de la Tribunalul București au înlocuit, săptămâna aceasta, măsura arestului la domiciliu cu măsura controlului judiciar în cazul polițiștilor de la Secția 16 Viorel Șeicaru, Dorin Nine și Răzvan Lupu, cei care au torturat doi bărbați răpiți de pe stradă (victimele murind la câteva luni, din „cauze neprecizate”) .
„Înlocuiește măsura arestului la domiciliu cu măsura controlului judiciar față de inculpatul ȘEICARU VIOREL-CONSTANTIN, pentru o perioadă de 60 de zile, de la data rămânerii definitive a prezentei încheieri. (...) Pe perioada executării măsurii preventive va respecta următoarele obligații: să nu depășească limita teritorială a României, decât cu încuviințarea prealabilă a organelor judiciare; să nu comunice cu inculpaţii Radu Mihai Patrik, Lupu Viorel Răzvan, Nine Dorin, Stancu Elisabeta, Turcu Beatrice Alexandra, Gogoaşe Irina, Piticu Răzvan Ştefan, Nicu Cătălin Bogdan şi cu martorii Dancă Dragoş Mihai, Dumitru Andrei, Paraschiv Marius, Goghez Bianca Mariana, Mindoiu Valentin Ionuţ, Crăciun Silviu Marian, Nania Ştefan Adrian. (...)
Înlocuiește măsura arestului la domiciliu cu măsura controlului judiciar față de inculpatul LUPU VIOREL RĂZVAN, pentru o perioadă de 60 de zile, de la data rămânerii definitive a prezentei încheieri. (...) Pe perioada executării măsurii preventive va respecta următoarele obligații: să nu depășească limita teritorială a României, decât cu încuviințarea prealabilă a organelor judiciare; să nu comunice cu inculpaţii Radu Mihai Patrik, Lupu Viorel Răzvan, Nine Dorin, Stancu Elisabeta, Turcu Beatrice Alexandra, Gogoaşe Irina, Piticu Răzvan Ştefan, Nicu Cătălin Bogdan şi cu martorii Dancă Dragoş Mihai, Dumitru Andrei, Paraschiv Marius, Goghez Bianca Mariana, Mindoiu Valentin Ionuţ, Crăciun Silviu Marian, Nania Ştefan Adrian. (...)
Înlocuiește măsura arestului la domiciliu cu măsura controlului judiciar față de inculpatul NINE DORIN, pentru o perioadă de 60 de zile, de la data rămânerii definitive a prezentei încheieri. Pe perioada executării măsurii preventive va respecta următoarele obligații: să nu depășească limita teritorială a României, decât cu încuviințarea prealabilă a organelor judiciare; să nu comunice cu inculpaţii Radu Mihai Patrik, Lupu Viorel Răzvan, Nine Dorin, Stancu Elisabeta, Turcu Beatrice Alexandra, Gogoaşe Irina, Piticu Răzvan Ştefan, Nicu Cătălin Bogdan şi cu martorii Dancă Dragoş Mihai, Dumitru Andrei, Paraschiv Marius, Goghez Bianca Mariana, Mindoiu Valentin Ionuţ, Crăciun Silviu Marian, Nania Ştefan Adrian. (...) Cheltuilelile judiciare rămân în sarcina statului. Împotriva prezentei încheieri se poate formula contestaţie în termen de 48 de ore la pronunțare, respectiv de la data de 06.04.2022”
, este decizia judecătorilor, atacată deja de Parchetul de pe lângă Tribunalul București.



Intervenție de tip mafiot, marca „Circa 16”

Potrivit anchetatorilor, în urmă cu doi ani, „Șeicaru Viorel-Constantin, Lupu Răzvan-Viorel, Radu-Mihai Patrik-Alexandru, Nine Dorin, Dăogaru George-Alexandru, Stancu Elisabeta-Valentina, agenți de poliție în cadrul Secției 16 Poliție București, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu cu agenții, având asupra lor armamentul din dotarea Poliției Române (spray iritant lacrimogen, tomfă, pistol, cartușe), l-au lipsit în mod ilegal de libertate pe Ghiorghe Mihai Ionuț în intervalul aproximativ 01.45 - 02.30. (...) Ghiorghe Mihai Ionuț a fost introdus încătușat în autospeciala de poliție marca Dacia Logan MAI , condusă în seara respectivă de către ag. Lupu Viorel Răzvan. Apoi agentul șef Șeicaru Viorel, a deschis portiera stângă a mașinii și i-a pulverizat spray lacrimogen în direcția feței, după care a închis portiera autoturismului, lăsându-l singur în mașină, cu geamurile ridicate. După aproximativ 5 minute, în mașină s-au urcat agenții Lupu Viorel Răzvan (la volan), Dăogaru George Alexandru și Radu Mihai Patrik (aceștia din urmă de-o parte și de alta a persoanei vătămate), plecând împreună de la fața locului. Totodată, agenții Șeicaru Viorel Constantin, Stancu Elisabeta Valentina, Turcu Beatrice Alexandra și Nine Dorin s-au urcat fiecare în autospecialele ce le fuseseră repartizate în cadrul raporturilor de serviciu (mai exact agenții Șeicaru și Stancu în auto VW Polo MAI, iar agenții Turcu și Nine în auto Dacia Logan MAI ) și i-au însoțit pe colegii lor în autospeciala cărora fusese introdus Ghiorghe Mihai Ionuț”.

Conform procurorilor, „împreună cu agenții enumerați anterior, l-a transportat pe Ghiorghe Mihai Ionut încătușat și împotriva voinței acestuia pe un teren viran situat la periferia mun. București (din zona străzii Drumul Dealul Armanului, sector 4) unde, ulterior, l-a abandonat. (...) În data de 01.09.2020, în jurul orelor 01.45 - 02.30, în calitate de agenți în cadrul DGPMB Secția 16 Poliție - Biroul de Ordine Publică, aflându-se astfel în exercitarea funcției ce implică exercițiul autorității de stat, Șeicaru Viorel-Constantin, Lupu Răzvan-Viorel, Radu-Mihai Patrik-Alexandru, Nine Dorin, Dăogaru George-Alexandru, Stancu Elisabeta-Valentina i-au provocat persoanei vătămate Ghiorghe Mihai Ionuț puternice suferințe fizice și psihice, în scopul pedepsirii acesteia pentru reproșurile adresate cu privire la nepurtarea de către agenții de poliție a măștilor de protecție în contextul epidemiologie SARS-COV2”.

Aceste scene, descrise de anchetatori, au fost surprinse de camere de supraveghere care au înregistrat și incidentul de la ora 22.30: „Referitor la inculpata Gogoașe Irina s-a apreciat că în data de 01.09.2020, în calitate de agent în cadrul DGPMB Secția 16 Poliție - Biroul de Ordine Publică, împreună cu agentul ..., având asupra lor armamentul din dotarea Poliției Române (spray iritant lacrimogen, tonfă, pistol, cătușe), l-a lipsit în mod ilegal de libertate pe Gheorghe Teodor Nicolae (foto jos) în intervalul aproximativ 01.45 - 02.00. Concret, după încătușarea nelegală a lui Gheorghe Teodor Nicolae, l-a lăsat închis pe acesta întins pe burtă peste două jante auto depozitate pe bancheta din spate a autospecialei ce îi fusese repartizată în cadrul raporturilor de serviciu. Ulterior, urmată îndeaproape de agentul... , l-a transportat cu aceeași autospecială pe Gheorghe Teodor Nicolae în zona Zețari din București, sectorul 5, unde l-a descătușat și abandonat pe o stradă întunecată”.

Magistrații care l-au eliberat pe Șeicaru din arest i-au interzis să discute cu mortul - semn că fie habar n-aveau ce se judecă în dosarul torționarilor, fie au vrut să facă mișto de familia îndoliată.


Conform anchetatorilor, „în continuare, Șeicaru Viorel, Lupu Viorel Răzvan, Radu Mihai Patrik, Dăogaru George Alexandru și Nine Dorin l-au întins pe pământ în poziția decubit dorsal și au început să îl lovească cu tonfele și cu bocancii, timp în care Stancu Elisabeta Valentina a rămas lângă una dintre autospecialele de poliție”.
Potrivit procurorilor, Mihai lonuț Ghiorghe a declarat: „Mă loveau peste corp, în zona coastelor, a mâinilor, a degetelor de la mâini și a picioarelor. Toți agenții care mă loveau erau bărbați. Unul dintre polițiștii cei tineri mi-au scos adidașii, după care agenții m-au lovit cu tomfele peste tălpi. Eu le ceream să înceteze, iar polițistul mai în vârstă mi-a replicat că dacă nu îmi cer scuze, nu se vor opri. Eu am întrebat atunci pentru ce să îmi cer scuze. Rețin că m-au întors și pe burtă, continuând să mă lovească și, la un moment dat, mi-au scos cătușele [...] La un moment dat, pentru a se opri, mi-am cerut iertare de la polițiști, obligat practic de aceștia”. În continuare, Ghiorghe Mihai lonuț a detaliat că Șeicaru Viorel a urinat pe el, mai exact pe brațul său stâng și pe tricoul pe care îl purta, spunându-i în același timp „Vezi, mă, ce poate să facă Poliția Română?”

Citește și: Elena Udrea, un nou scandal, din cauza banilor / I s-a pus pata pe partenerele de afaceri

În articolul
EXCLUSIV / Polițiștii care au răpit și au torturat doi bărbați au scăpat și de arest la domiciliu / Liber la program!
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Pe ce mână se poartă șnurul de Mărțișor? Ce semnificație au culorile acestuia
Beauty & Lifestyle • la 14:10
Pe ce mână se poartă șnurul de Mărțișor? Ce semnificație au culorile acestuia
  • Cum se poartă șnurul de Mărțișor
  • Ce semnifică culorile acestuia
Laurette, imobilizată la pat de 6 luni! Ce a transmis, de pe patul de spital
Showbiz intern • la 14:08
Laurette, imobilizată la pat de 6 luni! Ce a transmis, de pe patul de spital
  • Laurette a vorbit despre problemele grave de sănătate
  • A fost imobilizata la pat
Alex Bodi vorbește despre ostilitățile din Dubai. De ce nu s-a urcat în avion ieri, deși putea: „Lăsați haosul deoparte”
Showbiz intern • la 13:42
Alex Bodi vorbește despre ostilitățile din Dubai. De ce nu s-a urcat în avion ieri, deși putea: „Lăsați haosul deoparte”
  • Alex Bodi se află în continuare în Dubai
  • Afaceristul a vorbit despre ostilitățile din Emiratele Arabe Unite
Happy Channel a lansat concursul aniversar al lunii martie: 10 premii la împlinirea a 10 ani de povești captivante
Emisiuni TV • la 13:42
Happy Channel a lansat concursul aniversar al lunii martie: 10 premii la împlinirea a 10 ani de povești captivante
  • Concursul aniversar al lunii marie, lansat de Happy Channel
  • Happy Channel aniversează un deceniu de povești memorabile
O româncă a fost găsită moartă printre gunoaie, în Italia. Femeia avea 36 de ani
Stiri interne • la 13:38
O româncă a fost găsită moartă printre gunoaie, în Italia. Femeia avea 36 de ani
  • Descoperire macabră în Italia
  • O româncă a fost găsită moartă printre gunoaie
Haos pe aeroport! Numeroase curse au fost anulate astăzi, ca urmare a evenimentelor din Orientul Mijlociu
Stiri interne • la 13:21
Haos pe aeroport! Numeroase curse au fost anulate astăzi, ca urmare a evenimentelor din Orientul Mijlociu
  • Zeci de zboruri au fost anulate
  • Marea majoritate a curselor aveau ca destinație aeroportul din Tel Aviv
Vezi toate știrile noi
Recomandări
Au crezut că vor avea parte de o noapte fierbinte, dar s-au trezit jefuiți. Vis spulberat pentru 3 bucureșteni
recomandare pe observatornews.ro
Au crezut că vor avea parte de o noapte fierbinte, dar s-au trezit jefuiți. Vis spulberat pentru 3 bucureșteni
Cea mai tare aroganţă: vedeta care a ajuns să aibă două frigidere în bucătărie! Care e motivul
recomandare pe as.ro
Cea mai tare aroganţă: vedeta care a ajuns să aibă două frigidere în bucătărie! Care e motivul
Pensii 2026. S-a decis! Seniorii vor primi mai mulţi bani de Paşte şi de Crăciun
Romania TV
Pensii 2026. S-a decis! Seniorii vor primi mai mulţi bani de Paşte şi de Crăciun
Carmen de la Sălciua s-a schimbat complet. A luat câteva kilograme în plus și a ales o ținută care nu o avantajează deloc. Fanii abia au recunoscut-o! FOTO
Romania TV
Carmen de la Sălciua s-a schimbat complet. A luat câteva kilograme în plus și a ales o ținută care nu o avantajează deloc. Fanii abia au recunoscut-o! FOTO
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
Alocație pentru cei care au împlinit 18 ani. Situații concrete, când se primesc banii de la stat
recomandare pe playtech.ro
Alocație pentru cei care au împlinit 18 ani. Situații concrete, când se primesc banii de la stat
De ce a fost mai frig în acest weekend decât anunţaseră meteorologii. Fenomenul rar care a avut loc la început de primăvară
recomandare pe playtech.ro
De ce a fost mai frig în acest weekend decât anunţaseră meteorologii. Fenomenul rar care a avut loc la început de primăvară
Pensionarii care primesc diferențe restante. Cum verifici dacă ești pe listă și când intră banii
recomandare pe redactia.ro
Pensionarii care primesc diferențe restante. Cum verifici dacă ești pe listă și când intră banii
Văduva lui Gabriel Cotabiță, ridicată de mascați! Ce au descoperit anchetatorii
recomandare pe redactia.ro
Văduva lui Gabriel Cotabiță, ridicată de mascați! Ce au descoperit anchetatorii
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
Loredana Groza, în ținută extravagantă, la parastasul tatălui! Internauții au reacționat negativ: „Semănați cu…“ – GALERIE FOTO
recomandare pe bzi.ro
Loredana Groza, în ținută extravagantă, la parastasul tatălui! Internauții au reacționat negativ: „Semănați cu…“ – GALERIE FOTO
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
recomandare pe dailybusiness.ro
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
Taxele universitare cresc cu până la 80%. Studenții ASE și UBB vor plăti peste 10.000 de lei la anumite programe
recomandare pe dailybusiness.ro
Taxele universitare cresc cu până la 80%. Studenții ASE și UBB vor plăti peste 10.000 de lei la anumite programe
Ali Khamenei, jenat că a fost ultima gazdă a lui Ceaușescu
recomandare pe Jurnalul.ro
Ali Khamenei, jenat că a fost ultima gazdă a lui Ceaușescu
Prima reacție a Sandrei Izbașa după gestul făcut de soțul ei, Răzvan Bănică, în finala Power Couple. Ce a publicat în online
recomandare pe a1.ro
Prima reacție a Sandrei Izbașa după gestul făcut de soțul ei, Răzvan Bănică, în finala Power Couple. Ce a publicat în online
Close