Homepage » Actualitate » Stiri interne » Falsul estetician Matteo Politi, executat / Detalii exclusive

Falsul estetician Matteo Politi, executat / Detalii exclusive

De Narcis Voica.
Publicat pe 07.11.2024 la 22:50 Actualizat pe 07.11.2024 la 22:50

Matteo Politi, italianul fugit din România înainte de a fi condamnat definitiv pentru că a efectuat operații estetice fără a avea dreptul de a profesa medicina, primește încă o lovitură.

  • Matteo Politi plătește pentru greșeli
  • El este executat silit, de o companie de telefonie mobilă
  • Politi a fost condamnat pentru înșelăciuni

Urmăritul general Matteo Politi a fost dat în juecată de o firmă care i-a oferit servicii de telefonie mobilă și internet, iar zilele trecute a primit vestea proastă: va fi executat!


„Admite în parte cererea de chemare în judecată. Obligă pârâtul la plata către reclamantă a sumei de 126 lei, reprezentând debit principal. Obligă pârâtul la plata către reclamantă a penalităţilor de întârziere 0,2% pentru fiecare zi de întârziere, începând cu a zecea zi a lunii următoare emiterii facturilor, respectiv asupra debitului principal, începând cu a zecea zi a lunii următoare emiterii, respectiv asupra sumei de 63 lei de la data 10.04.2023, până la data plăţii efective, asupra sumei de 63 lei, de la data 10.05.2023, până la data plăţii efective, asupra sumei de 445,86 lei, de la data 10.08.2023, până la data plăţii efective şi asupra sumei de 1.585,28 lei, de la data 10.11.2023, până la data plăţii efective. Obligă pârâtul la plata către reclamantă a sumei de 2.031,14 lei, reprezentând clauză penală echipament. Respinge în rest cererea, ca neîntemeiată. Obligă pârâtul să plătească reclamantei suma de 200 de lei, reprezentând cheltuieli de judecată. Executorie de drept. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicarea hotărârii. Cererea de apel se va depune la Judecătoria Sectorului 4 Bucureşti”, a decis instanța, în dosarul lui Matteo Politi.

Matteo Politi a fost dat în urmărire generală după ce a fost comdamnat pentru înșelăciuni, fiindcă ar fi efectuat operații estetice, deși nu ar fi avut acest drept. „Impotriva celui in cauza, Judecatoria Sectorului 1 Bucuresti, a emis mandatul de executare a pedepsei inchisorii nr 1523 din 15.03.2023, fiind condamnat la o pedeapsa de 3 ani si 10 luni inchisoare pentru savarsirea infractiunilor de inselaciune si instigare la fals intelectual”, se precizează pe site-ul Poliției Române.


În urmă cu un an, Politi a fost reținut de polițiștii din țara natată, însă justiția italiană a refuzat extrădarea infractorului în România, așa că acesta a fost pus în libertate și își vede liniștit de viață.

În timp ce este urmărit general, Politi a deschis, prin intermediul avocatului său, mai multe procese, în care a cerut ridicarea sechestrului, rejudecarea dosarului, precum și anularea mandatului de arestare emis în lipsă.

Avocatul lui Politi se declara foarte încrezător anul trecut, când a deschis procesele. Și, în apărarea clientului său căutat de Poliția Română, a emis comunicatul de mai jos.
„Avand in vedere interesul acordat de catre mass media din Romania cat si de pe teritoriul Statului Italian, pentru situatia juridica a Dlui. Matteo Politi, din Romania, revenim cu un update al informatiilor necesare, astfel incat, daca nu in prezent, macar in viitorul apropiat, speram noi, imaginea publica a Dlui. Matteo Politi sa fie reabilitata.
Inainte de toate, informatiile clare si scrise care trebuiesc cunoscute, astfel incat sa existe un rationament logic pe intelesul tuturor sunt:
1. In data de 29.11.2022, Dl. Matteo Politi a fost condamnat prin Sentinta Penala nr. 943/2022, de catre Judecatoria Sectorul 1 Bucuresti - Sectia Penala, condamnare dispusa in dosar nr. 1702/299/2020.
2. Impotriva Sentintei Penale nr. 943/2022 a fost introdus apel, de catre Dl. Matteo Politi, ce a fost judecat in dosar nr. 1702/299/2020, de catre Curtea de Apel Bucuresti - Sectia I Penala si prin Decizia Penala nr. 533A, pronuntata in data de 15.03.2023, si a fost respins ca nefondat.
3. In data de 30.05.2023, in dosarul penal nr. 466/P/2020, instrumentat de catre Politia Sectorului 1 Bucuresti- Sectia 4 de Politie a fost intocmit Referatul cu propunerea de clasare, de catre Dl. Comisar de politie Turlacu Adrian.

4 In data de 06.06.2023, in dosarul penal nr. 466/P/2020, aflat la Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorul 1 Bucuresti, se dispune prin Ordonanta clasarea cauzei de catre Dl. Procuror Ion Rascota pentru toate infractiunile de care Dl. Matteo a fost acuzat si condamnat.
5. Clasarea a fost dispusa in temeiul art. 314 alin. (1) lit. a) , art. 315 alin. (1)
lit. b) raportate la art. 16 alin. (1) lit. b) teza I, respectiv fapta nu este
prevazuta de legea penala.
Astfel, pe rolul instantelor judecatoresti din Romania, sunt la acest moment 3 dosare, in care Dl. Matteo Politi are calitatea de revizuient, contestator si inclupat. Astfel, dosarul in care Dl. Matteo Politi are calitatea de revizuient, are ca obiect REVIZUIREA, respectiv anularea Sentintei Penale prin care Dl. Matteo Politi a fost condamnat si, care speram, ca va avea ca efect implicit, anularea revocarea tuturor masurilor luate prin Sentinta Penala de condamnare, inclusiv cu privire la sechestrele asiguratorii ce au fost dispuse si prin care I-au fost blocate conturile Dlui. Matteo Politi.

Dosarul in care Dl. Matteo Politi are calitatea de contestator, are ca obiect CONTESTATIA LA EXECUTARE introdusa de catre mine, prin care am solicitat anularea mandatului international de arestare si, inclusiv, anularea cererii de extradare ca fiind ramasa fara obiect.
Si in cel din urma dosar, in care Dl. Matteo Politi are calitatea de inculpat, este vorba de contestatia la executare introdusa de catre Biroul de Executari Penale, pentru anularea formalitatilor privind executarea pedepsei la care a fost condamnat Dl. Matteo Politi prin Sentinta Penala, avand in vedere ca Sentinta Penala a fost recunoscuta de catre Statul Italian iar, drept efect juridic, executarea pedepsei, prin aceasta recunoastere, va avea loc in Italia.
Noi am sperat ca Statul Roman isi va asuma responsabilitatea iar contestatia la executare depusa de catre Biroul de Executari Penale, va fi o contestatie depusa in favoarea Dlui. Matteo Politi, insa in mod dezamagitor, prin studierea dosarului la instanta, am aflat ca lucrurile nu stau astfel.
Speram in continuare, ca prin Cererea de Revizuire si prin Contestatia la executare depusa de catre noi, se va face dreptate si se vor pronunta hotarari in cauza legale si temeinice, respectiv de anulare a tutoror consecintelor pe care Dl. Matteo Politi le-a suportat si pe care, din pacate, inca exista riscul sa il suporte in viitor”.

Citește și: EXCLUSIV / Nepotul lui Fane Spoitoru, arestat fiindcă l-a protejat pe interlopul care i-a tăiat gâtul

În articolul
Falsul estetician Matteo Politi, executat / Detalii exclusive
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Cine a câștigat jocul de imunitate la Survivor 2026. Scorul a fost extrem de strâns
Emisiuni TV • la 22:42
Cine a câștigat jocul de imunitate la Survivor 2026. Scorul a fost extrem de strâns
  • Adi Vasile a anunțat cine a câștigat imunitatea la Survivor 2026
  • Cum au reacționat concurenții
Raluka a împlinit 4 ani de relație cu iubitul ei! În ce destinație superbă sărbătoresc cei doi
Showbiz intern • la 22:05
Raluka a împlinit 4 ani de relație cu iubitul ei! În ce destinație superbă sărbătoresc cei doi
  • Raluka și Guy Kouris au împlinit 4 ani de relație
  • Artista este o femeie romantică
Cum a trecut Larisa Uță peste divorțul de fostul soț! Mărturisiri emoționante la Survivor 2026
Emisiuni TV • la 21:30
Cum a trecut Larisa Uță peste divorțul de fostul soț! Mărturisiri emoționante la Survivor 2026
  • Larisa Uță a făcut dezvăluiri despre viața personală
  • Cum a depășit perioada divorțului de tatăl copiilor ei
Cutremur de 6,4 grade, sâmbătă! Unde s-a produs
Stiri internationale • la 20:29
Cutremur de 6,4 grade, sâmbătă! Unde s-a produs
  • Un cutremur puternic a zguduit o zonă importantă
  • Zeci de locuitori l-au resimțit
Accident filmat live pe TikTok, în Arad. Un tânăr a derapat pe zăpadă din cauza vitezei
Stiri interne • la 19:52
Accident filmat live pe TikTok, în Arad. Un tânăr a derapat pe zăpadă din cauza vitezei
  • Un accident a fost filmat live pe TikTok
  • Mașina uni tânăr a derapat pe zăpadă
Larisa Udilă, clipe dificile înainte de naștere! Influencerița este copleșită: ”Îmi vine să vomit aproape constant”
Showbiz intern • la 19:23
Larisa Udilă, clipe dificile înainte de naștere! Influencerița este copleșită: ”Îmi vine să vomit aproape constant”
  • Larisa Udilă se pregătește de naștere
  • Influencerița se confruntă cu stări de rău
Vezi toate știrile noi
Recomandări
Coduri portocaliu şi galben de viscol în mai bine de jumătate de ţară, inclusiv Bucureşti. Minime de -15°C
recomandare pe observatornews.ro
Coduri portocaliu şi galben de viscol în mai bine de jumătate de ţară, inclusiv Bucureşti. Minime de -15°C
Cu ce se ocupă românii care l-au surclasat pe Ion Ţiriac în topul ierarhiei miliardarilor anunţat de americani
recomandare pe as.ro
Cu ce se ocupă românii care l-au surclasat pe Ion Ţiriac în topul ierarhiei miliardarilor anunţat de americani
Georgiana Lobonț, criticată că e prea slabă. Artista s-a pozat în costum de baie, în Zanzibar, iar criticii au stat la pândă și au atacat: Ai bețe, îți lipsesc schiurile
Romania TV
Georgiana Lobonț, criticată că e prea slabă. Artista s-a pozat în costum de baie, în Zanzibar, iar criticii au stat la pândă și au atacat: Ai bețe, îți lipsesc schiurile
Suma URIAȘĂ pe care a dat-o Monica Bîrlădeanu pe rochia mini cu care a încins internetul. Un român de rând muncește o lună pe acești bani!
Romania TV
Suma URIAȘĂ pe care a dat-o Monica Bîrlădeanu pe rochia mini cu care a încins internetul. Un român de rând muncește o lună pe acești bani!
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
Ce faci dacă te-a inundat vecinul: cine plăteşte în caz de stricăciuni, conform legii
recomandare pe playtech.ro
Ce faci dacă te-a inundat vecinul: cine plăteşte în caz de stricăciuni, conform legii
Cea mai ieftină destinaţie de plajă din Europa e la câteva ore de România. Are şi o istorie specială
recomandare pe playtech.ro
Cea mai ieftină destinaţie de plajă din Europa e la câteva ore de România. Are şi o istorie specială
Reacția neașteptată a iubitului Rodicăi Stănoiu după ce femeia a fost deshumată la doar câteva zile de la înmormântare. Prima poză cu tânărul IUBARET
recomandare pe redactia.ro
Reacția neașteptată a iubitului Rodicăi Stănoiu după ce femeia a fost deshumată la doar câteva zile de la înmormântare. Prima poză cu tânărul IUBARET
Nicusot Dan , gest RAR la PARADA!! Nu s-a mai intamplat asta cu un presedinte in ultimii ani
recomandare pe redactia.ro
Nicusot Dan , gest RAR la PARADA!! Nu s-a mai intamplat asta cu un presedinte in ultimii ani
ULTIMĂ ORĂ! Moment de panică, în direct, la Radio ZU! Morar, Buzdugan și Emma, evacuați de urgență
recomandare pe Ciao.ro
ULTIMĂ ORĂ! Moment de panică, în direct, la Radio ZU! Morar, Buzdugan și Emma, evacuați de urgență
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
Simona Halep a aruncat internetul în aer cu oferta de Revelion 2026! Românii nu au iertat-o!
recomandare pe bzi.ro
Simona Halep a aruncat internetul în aer cu oferta de Revelion 2026! Românii nu au iertat-o!
Denise Rifai a făcut furori la evenimentul Adinei Buzatu! Toate privirile au fost îndreptate către ea! – GALERIE FOTO
recomandare pe bzi.ro
Denise Rifai a făcut furori la evenimentul Adinei Buzatu! Toate privirile au fost îndreptate către ea! – GALERIE FOTO
Partidul de guvernământ din Kosovo câștigă alegerile după mai multe luni de blocaj politic
recomandare pe dailybusiness.ro
Partidul de guvernământ din Kosovo câștigă alegerile după mai multe luni de blocaj politic
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
recomandare pe dailybusiness.ro
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
„Ghinion” pentru Traian Băsescu, înainte de Crăciun: Întoarcerea în casa de protocol, blocată de manevra juridică prin care și-a luat SPP-iștii înapoi
recomandare pe Jurnalul.ro
„Ghinion” pentru Traian Băsescu, înainte de Crăciun: Întoarcerea în casa de protocol, blocată de manevra juridică prin care și-a luat SPP-iștii înapoi
Georgiana Lobonț, apariție sexy în costum de baie pe internet, în vacanță. Cum au reacționat fanii și de ce au criticat-o
recomandare pe a1.ro
Georgiana Lobonț, apariție sexy în costum de baie pe internet, în vacanță. Cum au reacționat fanii și de ce au criticat-o
Close