Locul din România unde găsești „Sanctuarul urșilor”. Este cea mai mare rezervație din lume! Ai curaj să faci o vizită aici? / FOTO
Publicat pe 30.05.2022 la 10:43 Actualizat pe 30.05.2022 la 10:44
Există un loc fantastic în România unde găsești „Sanctuarul urșilor”. Acest loc este cea mai mare rezervație de uși bruni din lume și se află la Zărnești, județul Brașov. Animalele se pot vizita în mediu sălbatic, plin de vegetație.
![Sanctuarul Urșilor Locul din România unde găsești „Sanctuarul urșilor”. Este cea mai mare rezervație din lume! Ai curaj să faci o vizită aici? / FOTO](https://img.spynews.ro/?u=https%3A%2F%2Fspynews.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2022%2F5%2F30%2F279960%2Fursirezervatie.jpg&w=1200)
Rezervația „Sanctuarul Urșilor”
zarnesti.net
- „Sanctuarul urșilor LiBEARty” - cea mai mare rezervație din lume
- Este un loc fantastic și trebuie neapărat să ajungi aici
Cea mai mare rezervație din lume este numită „Sanctuarul urșilor LiBEARty” și se află în Zărnești, județul Brașov. Oamenii pot vizita animăluțele și acest loc fantastic în mediul lor sălbatic, plin de vegetație.
„Sanctuarul urșilor” - cea mai mare rezervație din lume
Povestea „Sanctuarul urșilor LiBEARty” a început în urmă cu 17 ani, când Asociația „Milioane de prieteni“ a semnat pentru a devenit partener cu Primăria Zărnești și, ulterior, a primit concesiunea pentru terenul de construcți, pe o perioadă de 49 de ani. Acesta a fost deschis turiștilor în anul 2008.
Aici puteți găsi 116 urși și poveștile impresionante ale unora dintre ei. Mulți dintre cei aduși în rezervație au fost captivi o mare parte din viață, ținuți în condiții nefirești și abuzați de foștii proprietari. Sanctuarulor lor a fost o soluție de salvare, o șansă de a crește liber, siguranță, iubire și fericire.
Program de vizită și prețuri
Programul este structurat în patru, pe fiecare sezon, după cum urmează:
Program de toamnă: 1 septembrie - 31 octombrie, de marți până duminică, cu tururi de la orele 9:00, 10:00, 11:00.
Program de iarnă: 1 noiembrie - 30 aprilie, de marți până duminică, cu tururi de la orele 11:00, 12:15.
Program de primăvară: 1 mai - 14 iunie, de marți până duminică, cu tururi de la orele 9:15, 10:15, 11:15.
Program de vară: 15 iunie - 31 august, de marți până duminică, cu tururi de la orele 9:15, 9:45, 10:15, 10:45, 11:10.
Potrivit zarnesti.net, în perioada 16 aprilie - 30 iunie, Sanctuarul urșilor are program de marți până vineri, cu prețuri de 60 de lei de adult, 30 de lei de copil și 45 de lei de student, iar sâmbătă și duminică sunt prețuri de 65 de lei de adult, 35 de lei de copil și 50 de lei de student.
În perioada 1 iulie - 15 septembrie, Sanctuarul urșilor are program de marți până vineri, cu prețuri de 65 de lei de adult, 35 de lei de copil și 50 de lei de student, iar sâmbătă și duminică sunt prețuri de 70 de lei de adult, 40 de lei de copil și 55 de lei de student.
În perioada 16 septembrie - 15 noiembrie, Sanctuarul urșilor are program de marți până vineri, cu prețuri de 60 de lei de adult, 35 de lei de copil și 50 de lei de student, iar sâmbătă și duminică sunt prețuri de 70 de lei de adult, 40 de lei de copil și 55 de lei de student.
În perioada 16 noiembrie - 14 aprilie, Sanctuarul urșilor are program de marți până vineri, cu prețuri de 60 de lei de adult, 30 de lei de copil și 45 de lei de student, iar sâmbătă și duminică sunt prețuri de 65 de lei de adult, 35 de lei de copil și 50 de lei de student.
Locul fascinant din România, plin de urși
„Sanctuarul urșilor LiBEARty” a fost subiectul unui documentar realizat de postul de televiziune londonez „Animal Planet”. Realizatorii emisiunii au prezentat în șapte episoade poveștile unor urși din Zărnești. De asemenea, și cei de la National Geographic au vizitat rezervația pentru a afla cum reușesc angajații să salveze animăluțele.
Cea mai tristă poveste dintre cele peste 100 ale urșilor este cea a lui Max, ursul care a fost ținut în captivitate pentru amuzamentul vizitatorilor și turiștilor. Până în anul 2007, Max a fost orbit ca să nu reacționeze la blițurile camerelor foto, iar cei care l-au capturat i-au dat să bea zilnic alcool în care erau dizolvate calmante, ca să îl țină liniștit în prezența oamenilor.
Acest loc fascinant este admirat de vedetele internaționale de la Hollywood. Actrița Evanna Lynch, cunoscută pentru rolul Lunei Lovegood din seria „Harry Potter”, a vizitat de două ori rezervația, fiind impresionată de munca depusă de angajați pentru animalele sălbatice.