Homepage » Actualitate » Stiri interne » Mireasa șamanului din secta chestorului Gelu Oltean, mărturii cutremurătoare, pentru SPYNEWS / „Mă amenință cu moartea, să devin partenera lui!”

Mireasa șamanului din secta chestorului Gelu Oltean, mărturii cutremurătoare, pentru SPYNEWS / „Mă amenință cu moartea, să devin partenera lui!”

De Narcis Voica.
Publicat pe 17.10.2022 la 23:40 Actualizat pe 17.10.2022 la 23:40

O femeie care a făcut parte din secta de drogați a chestorului Gelu Oltean, fostul șef al serviciului de informații al Ministerului Afacerilor Interne, a făcut declarații cutremurătoare, în exclusivitate pentru SPYNEWS, dezvăluind cum „șamanul” a convins-o să fie „jertfită” în pat, pentru a-i deveni preoteasă.

  • O femeie a reclamat la DIICOT și Poliție că șamanul care organiza „retreat-uri” cu droguri alături de fostul șef „Doi ș-un sfert” o terorizează
  • Presupusa victimă recunoaște că a participat la ședințe spirituale în cadrul cărora s-a consumat ayahuasca
  • Inculpații din celebrul dosar DIICOT sunt liberi, după ce judecătorii au decis că traficul de droguri nu este o infracțiune gravă

Femeia, căreia am decis să îi spunem Ana, pentru a-i proteja identitatea, a declarat, în exclusivitate pentru SPYNEWS, că se simte urmărită și hărțuită de „șamanul” din celebrul „Dosar Ayahuasca”, în care chestorul Gelu Oltean și iubita sa, afacerista Vanessa Youness, au fost arestați pentru trafic de droguri, apoi eliberați, pe motiv că faptele lor nu reprezintă un pericol pentru societate. „Am participat la retreat-uri, am fost în secta lor și am decis să spun adevărul după ce am devenit ținta unor amenințări incredibile. Din 2018 și până în prezent viața mea a devenit un infern, din cauza presupusului șaman care și-a folosit toate puterile ca să mă facă să cred că el e un învățător spiritual de care eu trebuia să mă îndrăgostesc și să devin preoteasa lui. (...) În ultimele două săptămâni am depus 19 plângeri, la Secția 2 de Poliție, la sediul central DIICOT, la Brigada de Criminalitate Organizată Cluj Napoca, la DIICOT Cluj... M-am oferit să fiu martor și să pun la dispoziție probe, dar nimeni nu m-a băgat în seamă.

Am decis să fac aceste plângeri fiindcă sunt amenințată cu moartea și primesc mesaje de pe diferite de conturi fictive. Am solicitat anchetatorilor să pun la dispoziție telefoanele mele și calculatorul, ca să verifice dacă sunt spionată prin intermediul unor programe instalate fără știrea mea. (...) Viața mea este un infern din momentul în care am pășit în clinica Youness. Inițial și eu am crezut ceea ce a crezut toata lumea, că acolo se fac vindecări de suflet. Ceva din mine mi-a spus că totuși ceva nu e în regulă: prea multă opulență, prea mult lux afișat fățis, dimensiunea mare a clădirii, totul e o afirmație de putere... Oare de ce vor asta?, m-am întrebat. Mi-am ignorat intuiția pentru că nu acesta era motivul pentru care eu am mers la ceremonia de vindecare a sufletului cu ayahuasca”, a declarat femeia care a „dezertat” din secta condusă de Gelu Oltean și Vanessa Youness.

Întrucât reclamanta nu a indicat clar faptele și nu a semnat plângerea, DIICOT i-a solicitat să facă mențiunile necesare și să iscălească declarația, în caz contrar urmând să claseze lucrarea.

SPYNEWS a dezvăluit, recent, că, în timp ce dosarul de trafic de droguri în care a fost arestată alături de Gelu Oltean și un alt suspect a fost tras pe linie moartă de judecători, Vanessa Amal Youness a găsit o nouă modalitate de a face bani: a scris o carte în care promovează consumul de substanțe interzise.


Încântați de vestea lansării cărții, prietenii Vanessei Youness s-au înghesuit să o comande pe internet, iar unii au mărturisit că i-a lovit pofta de un ceai de ayahuasca, pentru a vedea altfel lumea.

În paralel cu vânzarea cărții în care promovează consumul de droguri, iubita chestorului Gelu Oltean organizează, din nou, retreat-uri spirituale, chiar în vila din care a fost săltată încătușată, în anul 2019. Semn că, încet, încet, lucrurile revin la normal, mai ales că dosarul de crimă organizată în care este judecată alături de fostul șef al Direcției de Protecție Internă a Ministerului de Interne zace pe masa judecătorilor, prăfuit.

După ce au fost arestați cu mare tam-tam, Vanessa Youness, Gelu Oltean și Thomas Lishman au fost eliberați cu discreție maximă, iar procurorii DIICOT s-au arătat satisfăcuți de decizia instanței, motiv pentru care nu au contestat-o.
„Constată legalitatea şi temeinicia măsurii preventive a controlului judiciar luată faţă de inculpaţii: - Youness Amal-Vanessa (foto jos), trimisă în judecată prin rechizitoriul nr. 226/D/P/2019 întocmit de către Ministerul Public - Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Serviciul Teritorial Braşov, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de: constituire a unui grup infracţional organizat; punere la dispoziţie, cu ştiinţă, cu orice titlu, a unui local pentru consumul ilicit de droguri; desfăşurare de operaţiuni privind circulaţia drogurilor de mare risc fără drept; trafic de droguri de mare risc fără drept (pedepsită cu închisoare de la 5-12 ani şi interzicerea unor drepturi) şi introducere în ţară de droguri de mare risc, fără drept; trafic de produse sau substanţe; efectuarea, fără drept, de operaţiuni cu produse despre care trebuia sau putea să prevadă că sunt susceptibile de a avea efecte psihoactive;
-Lishman Thomas Ivor Mowbray, trimis în judecată sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de: desfăşurare de operaţiuni privind circulaţia drogurilor de mare risc fără drept; constituire a unui grup infracţional organizat (pedepsită cu închisoare de la 1-5 ani şi interzicerea unor drepturi) şi complicitate la introducere în ţară de droguri de mare risc, fără drept (...);

-Oltean Gelu Marin (foto sus), trimis în judecată sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de: constituire a unui grup infracţional organizat; desfăşurare de operaţiuni privind circulaţia drogurilor de mare risc fără drept; trafic de produse sau substanţe toxice; efectuarea, fără drept, de operaţiuni cu produse despre care trebuia sau putea să prevadă că sunt susceptibile de a avea efecte psihoactive”, au decis judecătorii, la doar câteva luni după arestarea celor trei traficanți de droguri.

Iată ce spuneau procurorii DIICOT în decembrie 2019:
„La data de 14.12.2019, procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Serviciul Teritorial Braşov au dispus reţinerea pentru o perioadă de 24 de ore a inculpaţilor O. G. M. (Oltean Gelu Marin - n.r.), T. I. M. L. (Lishman Thomas Ivor Mowbray - n.r.) şi Y. A. V. (Youness Amal-Vanessa - n.r.), pentru săvârşirea infracţiunilor de punere la dispoziție, cu știință, cu orice titlu a unui local pentru consumul ilicit de droguri şi deţinerea şi desfăşurarea de operaţiuni privind circulaţia drogurilor de mare risc.
La data de 9 decembrie 2019 organele de urmărire penală s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că inculpatul T. I. M. L., cetăţean britanic, urmează să coordoneze în România, în perioada 13-15 decembrie 2019, împreună cu inculpata Y. A.-V., prin intermediul a două companii globale internaţionale, într-o locație ce urmează să fie comunicată ulterior participanților, o ceremonie spirituală cu un ritual specific medicinei amazoniene cu ayahuasca, băutură tradițională folosită de triburi amerindiene ce are ca bază DMT – dimethyltryptamine - drog halucinogen de mare risc din familia triptaminelor.
Inculpatul își promova evenimentele de acest gen prin intermediul unui website, folosind ca acoperire o firmă de turism, înregistrată în paradisul fiscal Isle of Man, situată în Marea Irlandei. Pentru participarea la evenimentul din România, participanții trebuiau să achite suma de 550 de euro de persoană dacă aceptau să fie cazați în camere pentru două persoane sau 1.100 de euro de persoană dacă participantul dorea să fie cazat singur, iar sumele de bani trebuiau virate într-un cont indicat de către organizator.
Înscrierea participanților se efectua prin completarea mai multor date personale pe respectivul website și ulterior prin condiţionarea participării de o recomandare transmisă prin email de un alt participant la un eveniment anterior. În urma cercetărilor efectuate în cauză, s-a stabilit faptul că cele două companii organizează retreat-uri care au fost interzise de comunitatea internaţională deoarece pun în pericol vieţile participanţilor, iar substanţele halucinogene utilizate în cadrul ritualurilor sunt interzise.

La data de 14.12.2019, a fost efectuată o percheziţie domiciliară pe raza localitatăţii Răcari, judeţul Dâmboviţa, iar cu ocazia pătrunderii în imobilul percheziţionat au fost identificate spaţii de cazare în clădirea principală a clinicii unde se afla un număr de 42 de persoane printre care şi inculpaţii O. G. M., T. I. M. L. şi Y. A.-V. În urma percheziţiei domiciliare au fost ridicate trei kilograme ayahuasca, ce are ca bază DMT – dimethyltryptamine - drog halucinogen de mare risc, precum şi două kilograme de fragmente vegetale ce conţin aceleaşi substanţe. La data de 15.12.2019, Tribunalul Braşov a dispus arestarea preventivă a inculpaţilor pentru o perioadă de 30 de zile”.

Citește și: Lovitură de teatru în scandalul dintre oamenii lui Ciprian Marica și vecina imobilizată în scaun cu rotile / „Poliția a fost de față!”

În articolul
Mireasa șamanului din secta chestorului Gelu Oltean, mărturii cutremurătoare, pentru SPYNEWS / „Mă amenință cu moartea, să devin partenera lui!”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Rivala lui Valerie Lungu, vacanță exotică pe insula milionarilor! Arată într-un mare fel
Showbiz intern • la 23:22
Rivala lui Valerie Lungu, vacanță exotică pe insula milionarilor! Arată într-un mare fel
  • Vacanță exotică pentru rivala lui Valerie Lungu!
  • Cât de bine arată Marinela Bezer
Unde s-a mutat Bianca de la Insula iubirii, după despărțirea de Marian. Reacția lui când a văzut-o în direct
Emisiuni TV • la 23:15
Unde s-a mutat Bianca de la Insula iubirii, după despărțirea de Marian. Reacția lui când a văzut-o în direct
  • Bianca Dan și Marian Grozavu sunt separați de câteva săptămâni
  • Unde s-a mutat bruneta, după despărțirea de iubit
Mesajul Claudiei Pătrășcanu pentru Codruța Filip. Ce i-a transmis cântăreața
Emisiuni TV • la 22:54
Mesajul Claudiei Pătrășcanu pentru Codruța Filip. Ce i-a transmis cântăreața
  • Claudia Pătrășcanu, mesaj pentru Codruța Filip, după ce a ascultat declarațiile ei
  • Ce i-a transmis
Ce este bine să facem în Săptămâna Mare, din punct de vedere creștin
Stiri interne • la 22:49
Ce este bine să facem în Săptămâna Mare, din punct de vedere creștin
  • Suntem în Săptămâna Mare
  • Ce trebuie să faci, conform tradiției creștine
Răsturnare de situație! Roxana Vașniuc s-a împăcat cu soțul? Ce se întâmplă de fapt între ei?!
Showbiz intern • la 22:43
Răsturnare de situație! Roxana Vașniuc s-a împăcat cu soțul? Ce se întâmplă de fapt între ei?!
  • Roxana Vașniuc și soțul ei, din nou împreună?
  • Ce se întâmplă cu adevărat între ei
Prezentatoare de la Antena3 CNN, vacanță superbă în Maldive! Cum arată vedeta în Paradis | FOTO
Showbiz intern • la 22:40
Prezentatoare de la Antena3 CNN, vacanță superbă în Maldive! Cum arată vedeta în Paradis | FOTO
  • Cât de bine arată prezentatoarea de la Antena 3 CNN în costum de baie
  • Imagini inedite cu Ela Crăciun
Vezi toate știrile noi
Recomandări
Vremea se schimbă radical în aproape toată țara. Vânt și ploi moderate până duminică
recomandare pe observatornews.ro
Vremea se schimbă radical în aproape toată țara. Vânt și ploi moderate până duminică
Cum a ajuns celebrul român să câştige de la 4.000 de lei la 36.000 de euro pe lună
recomandare pe as.ro
Cum a ajuns celebrul român să câştige de la 4.000 de lei la 36.000 de euro pe lună
Ce a făcut Codruța Filip după ce a dezvăluit divorțul de Valentin Sanfira. Dovada că nu-i mai pasă deloc!
Romania TV
Ce a făcut Codruța Filip după ce a dezvăluit divorțul de Valentin Sanfira. Dovada că nu-i mai pasă deloc!
Cupolă de aer polar în România. ANM anunță ploi și frig până la Paște: Schimbările vor începe din noaptea de joi spre vineri
Romania TV
Cupolă de aer polar în România. ANM anunță ploi și frig până la Paște: Schimbările vor începe din noaptea de joi spre vineri
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
Cum se calculează prețul carburantului în România. Cât plătești de fapt pentru taxe
recomandare pe playtech.ro
Cum se calculează prețul carburantului în România. Cât plătești de fapt pentru taxe
Ora de vară 2026. Cum va fi afectat mersul trenurilor în noaptea de 28-29 martie, conform CFR
recomandare pe playtech.ro
Ora de vară 2026. Cum va fi afectat mersul trenurilor în noaptea de 28-29 martie, conform CFR
S-au separat si ei. Reactia ireala a cantaretului cand a aflat ca sotia l-a parasit..
recomandare pe redactia.ro
S-au separat si ei. Reactia ireala a cantaretului cand a aflat ca sotia l-a parasit..
Cine este Natalie Musteață, românca care a luat Oscarul azi noapte
recomandare pe redactia.ro
Cine este Natalie Musteață, românca care a luat Oscarul azi noapte
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
Denise Rifai, dezvăluiri rare despre copil: „Știu cum se va numi”
recomandare pe bzi.ro
Denise Rifai, dezvăluiri rare despre copil: „Știu cum se va numi”
Petre Roman, despre conflictul din Iran: „Politica înseamnă răspundere!“
recomandare pe bzi.ro
Petre Roman, despre conflictul din Iran: „Politica înseamnă răspundere!“
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
recomandare pe dailybusiness.ro
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
recomandare pe dailybusiness.ro
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Grave încălcări ale Legii contabilității la Institutul de Endocrinologie „C.I. Parhon”  
recomandare pe Jurnalul.ro
Grave încălcări ale Legii contabilității la Institutul de Endocrinologie „C.I. Parhon”  
Primul mesaj al lui Valentin Sanfira după despărțirea de Codruța Filip. Ce detaliu au observat fanii artistului de muzică populară
recomandare pe a1.ro
Primul mesaj al lui Valentin Sanfira după despărțirea de Codruța Filip. Ce detaliu au observat fanii artistului de muzică populară
Close