Noi opțiuni la companiile aeriene low-cost. Locuri în picioare în avion, pentru doar 1€

De Andreea Stancescu.
Publicat pe 24.05.2025 la 16:59
Actualizat pe 24.05.2025 la 17:00
Pe măsură ce cererea pentru zboruri ieftine continuă să crească, companiile aeriene low-cost caută soluții creative pentru a reduce prețurile și a crește eficiența. Una dintre cele mai discutate și controversate idei este introducerea așa-numitelor locuri „în picioare”, unde pasagerii nu vor mai avea parte de confort.
- Noi opțiuni la companiile aeriene low-cost
- Locuri în picioare în avion, pentru doar 1€
În încercarea constantă de a reduce costurile și de a oferi bilete de avion cât mai ieftine, companiile aeriene low-cost explorează idei din ce în ce mai neobișnuite. Una dintre cele mai controversate propuneri apărute în ultimii ani este introducerea unor locuri în picioare pentru pasageri.
Companiile low-cost vor să introducă locurile în picioare
Locurile în picioare în avioanele companiilor low-cost este una controversată și a fost propusă de mai multe ori în ultimele două decenii, deoarece se dorește reducerea costurilor, atragerea clienților, însă siguranța nu este la cel mai înalt nivel.
Sunt o formă de scaune ultra compacte, asemănătoare cu șaua de bicicletă, unde pasagerii stau aproape în poziție verticală, sprijinindu-se pe un suport mic, cu centuri de siguranță. Nu este vorba despre stat efectiv în picioare, însă ocupă foarte puțin spațiu.
Prețul este unul foarte redus. În timp ce pentru un scaun tariful va fi de 25 de euro, în picioare va costa doar un euro, pentru pasagerii care nu caută confort.
Un fost pilot critică ideea locurilor în picioare, periculoase în general, dar mai ales când sunt turbulenţe.
Un fost pilot este indignat de o astfel de propunere. Locurile în picioare sunt periculoase, mai ales când sunt turbulențe. Totodată, încă nu s-a găsit o metodă eficientă pentru evacuarea aeronavei în doar 90 de secunde, așa cum prevede legea, dacă scaunele verticale vor fi utilizate.