O ursoaică a smuls bara din spate a unei mașini. Șoferul încetinise pe Transfăgărășan pentru a vedea animalele
De Bianca Cimpoi.
Publicat pe 26.08.2026 la 15:08
Actualizat pe 26.08.2026 la 15:08
O ursoaică a fost filmată în timp ce smulge bara din spate a unei mașini pe Transfăgărășan. Atât șoferul autoturismului avariat, cât și ceilalți șoferi au încetinit pentru a vedea animalele.
O ursoaică a smuls bara din spate a unei mașini pe Transfăgărășan
TikTok - no_razi
- O ursoaică a smuls bara din spate a unei mașini pe Transfăgărășan
- Șoferul a rămas cu autoturismul avariat
După ce în urmă cu o lună un turist a fost filmat în timp ce stătea relaxat pe telefon, în timp ce ursul era în spatele lui, un șofer din Cluj s-a trezit fără bara din spate a mașinii. Bara i-a fost smulsă de o ursoaică pe Transfăgărășan. Imaginile au stârnit o mulțime de reacții.
O ursoaică a smuls bara din spate a unei mașini pe Transfăgărășan
Imaginile au fost filmate de un alt șofer, care se afla în spatele celui care s-a trezit cu bara de la mașină smulsă. În imagini se vede cum ursoaica se apropie de mașină și, la un moment dat, smulge bara din spate a mașinii.
@no_razi Transfăgărășan core 😂🐻 @AerCar rent a car #bear #transfagarasan #romanian #urs #românia ♬ sunet original - 𒆜MᎷ𝑢ẓ𝙞c𒆜
Bara a rămas agățată de mașină, însă a fost suficient pentru ca șoferul din Cluj să se trezească cu autoturismul avariat. În imagini se văd și doi pui de urs.
Totul s-a întâmplat pe Transfăgărășan și ar fi vorba despre o familie de urși, susțin martorii. Atât șoferul care s-a trezit cu bara din spate distrusă, cât și ceilalți șoferi au încetinit pentru a vedea animalele sălbatice.
Un turist a scăpat cu viață, după ce un urs s-a apropiat de el
Luna trecută, un turist a scăpat cu viață, după ce un urs s-a apropiat de el. Bărbatul se afla pe Transfăgărășan, lângă șosea și privea spre stânci.
Nu și-ar fi dat seama că un urs se apropie. Animalul s-a apropiat atât de mult încât la un moment dat ursul i-a mirosit piciorul, în timp ce turistul a rămas nemișcat.
Turistul a reacționat abia atunci când ursul vine în fața lui. Bărbatul fuge, ocolește mașina din care era filmat și intră în mașina lui, asta în timp ce ursul îl urmărește.
Autoritățile avertizează că urșii se extind tot mai mult în zona Carpaților, ajungând chiar la deal și câmpie.


