Homepage » Actualitate » Stiri interne » „Pe urmele lui Nicușor Dan” – A treia confruntare în biroul Primarului General. Prioritățile lui Ciprian Ciucu pentru Capitală: Un plan pe 10 ani și primele direcții, anunțate la Observator 19

„Pe urmele lui Nicușor Dan” – A treia confruntare în biroul Primarului General. Prioritățile lui Ciprian Ciucu pentru Capitală: Un plan pe 10 ani și primele direcții, anunțate la Observator 19

Oana Vacarusi

De Oana Vacarusi.
Publicat pe 27.11.2025 la 11:29 Actualizat pe 27.11.2025 la 11:29

  Un oraș în căutarea liderului, cea mai fierbinte luptă politică a finalului de an și un spațiu simbolic — biroul Primarului General — unde candidații sunt chemați să demonstreze că înțeleg ce vor bucureștenii. În cea de-a treia Ediție Specială din seria „Pe urmele lui Nicușor Dan”, Ciprian Ciucu, candidatul PNL la Primăria Capitalei și actualul edil al Sectorului 6, a stat față în față cu Alessandra Stoicescu.

  • „Pe urmele lui Nicușor Dan” – A treia confruntare în biroul Primarului General
  • Prioritățile lui Ciprian Ciucu pentru Capitală: Un plan pe 10 ani și primele direcții, anunțate la Observator 19

„Pe urmele lui Nicușor Dan” – A treia confruntare în biroul Primarului General. Prioritățile lui Ciprian Ciucu pentru Capitală: Un plan pe 10 ani și primele direcții, anunțate la Observator 19

Cu un discurs axat pe management, pe continuitate administrativă și pe reformă urbană profundă, Ciucu a prezentat publicului modul în care vede viitorul Bucureștiului, insistând că marile transformări ale orașului pot fi atinse doar prin planificare pe termen lung și prin menținerea ritmului investițiilor.

Întrebat care ar fi primul lucru pe care l-ar face ca Primar General, Ciprian Ciucu a refuzat ideea unei măsuri spectaculoase, insistând asupra necesității unui început riguros și realist.
„E foarte fain să zici că vei face cine ştie ce, un proiect semnificativ sau ceva, voi chema directorii să mă informez şi voi învăţa tot ce nu ştiu despre această primărie, pentru că nu ştiu tot. Ca primar, ştiu multe, ca fost consilier general, ştiu multe, sunt mult mai bine pregătit decât alţii, dar nu ştiu în amănunt anumite proiecte, management, informare. În primele două trei luni înveţi, la mine va fi mai scurtă perioada de învăţare pentru că deja ştiu, dar cine zice că se duce într-un nou job şi este competent în primele două-trei luni minte.”, a declarat candidatul PNL.

Riscul seismic — „cea mai mare problemă a Capitalei”

În discuția despre marile vulnerabilități ale orașului, Ciucu a identificat riscul seismic ca prioritatea absolută. „Cea mai mare problemă, și intră cumva la pachet cu viziunea mea regională urbană pentru centrul orașului, este riscul seismic. Este o problemă despre care vorbim doar în campanii și primăria, în ultimii 15-20 de ani, nu a consolidat mai mult de trei clădiri. Deci avem un eșec al politicii aici.”

Problema termoficării rămâne, de asemenea, în prim-plan. „Trebuie neapărat să continuăm proiectele în termoficare pentru că acum avem reabilitați cei 300 din cei 1000 de kilometri din rețeaua primară, a declarat candidatul PNL.

Ciucu a prezentat viziunea sa pe 10 ani, pornind de la necesitatea reconfigurării urbane. „Bucureștiul, centrul lui în special, dar nu doar centrul, arterele principale au nevoie de o schimbare profundă. Aceasta poate să vină doar prin resistematizare și prin redesign, cu PUZ-uri individuale.” - Ciprian Ciucu

Pentru a ilustra schimbarea necesară, Ciucu a invocat zona Magheru:
„Acea zonă era înainte o destinație, de aceea am plecat din cartier, mă atrăgea centrul şi m-am mutat în liceul Spiru Haret. Acum nu mai este, oamenii fug de ea. Te agresează oraşul în zona centrală, este urât. Aerul este poluat, zgomotul este foarte mare şi în loc să fie o destinaţie cu o viaţă economică atractivă, cu companii, cu o viaţă culturală atractivă... Acea viaţă efervescentă pe care o vedem în oraşele europene bine puse le punct.”

Candidatul PNL a explicat că viziunea sa include și protejarea patrimoniului: Vreau să salvăm patrimoniul nostru drag tuturor celor care am crescut în București. Este păcat ca aceste cartiere vechi, aceste clădiri se degradează.”

Ciucu propune reformarea modului în care orașul este întreținut.
Pe termen scurt, trebuie să aducem cultura mentenanței în acest oraș. Ţesutul urban este în degradare. Și Centrul Vechi, dar și Magheru și Calea Victoriei, peste tot. Pavajul este spart. Spațiul verde nu este întreținut. Nu avem această cultură a întreținerii. Venim cu proiecte de investiții, după care nu ne mai ocupăm să le menținem. A doua viziune pe care v-o propun, este pe o perioadă de cât a mai rămas din acest mandat și un următor mandat, în care pot să spun că rezultate similare, cum am avut în Sectorul 6, vor apărea la nivelul Bucureștiului. (...) Dacă ai pus procedurile la punct, atunci pot să intervină instituţiile fără tine.” - Ciprian Ciucu

Proiectele lui Nicușor Dan care vor fi duse mai departe

Întrebat ce ar continua din ceea ce a demarat primarul Nicușor Dan, Ciucu a răspuns fără ezitare: Proiectele pe care le-a început Nicuşor Dan. Toate, nu am absolut nicio problemă. (...) În ceea ce priveşte tramvaiele, este deja rezolvată problema, nu o să mi-o asum eu pentru că înţeleg că săptămâna viitoare va fi semnat contractul de finanţare. Meritul îi aparţine domniei sale şi viceprimarului general care a continuat din poziţia de primar general, domnul Bujduveanu”.

PUG-ul, blocat între documente și realitatea din teren

Una dintre marile probleme urbanistice ale Capitalei — Planul Urbanistic General — a fost abordată pe larg. Ciucu a explicat că blocajul are cauze structurale și juridice.

„În ceea ce priveşte PUG-ul, el trebuie să fie deblocat, dar are nişte probleme semnificative. Una dintre ele este că primăria nu vrea să- l recepţioneze pentru că, în datele pe care le are primăria, apare spaţiul verde, în datele reale din teren pe care vor să le dea cei care lucrează la PUG, apare o construcţie acolo. Aceste probleme se pot rezolva exclusiv în instanță, un judecător să spună ce este acolo.”, susține Ciprian Ciucu.

Discuția despre urbanism a scos în evidență experiența personală a lui Ciucu în litigiile privind dezvoltarea imobiliară. Eu, personal, am fost dat în judecată în vreo 25 de procese, mi s-a cerut şi o sumă fabuloasă de 27 de milioane de euro într-un singur proces. Am salvat deja parcul Grozăveşti prin procese şi important este că le câştigăm. Că unii mă acuză pe mine, absolut aberant, de legături cu nu ştiu ce dezvoltator imobiliar, păi fix aceia m-au dat în judecată şi am câştigat în faţa lor”.

Candidatul PNL a insistat că rezultatele sale în aceste cazuri sunt argumentul principal al corectitudinii sale: Dacă eram ticălos cum unii spun, le-am fi pierdut. Trimiteam o echipă slabă de avocaţi, nu se prezentau la termene, dar câştigăm aceste procese. Mi-a dat încredere acest fapt şi am fost singurul care nu a semnat autorizaţii pe PUZ-ul anulat în instanţă.”

Prelungirea Ghencea — un proiect blocat și două promisiuni

Printre subiectele sensibile, Prelungirea Ghencea ocupă un loc aparte. Ciucu a explicat care sunt motivele pentru care, în opinia sa, lucrările nu au ajuns la final.
Eu îi înțeleg perfect pe acești oameni, pentru că eu acolo locuiesc. Eu acolo locuiesc pe Râul Doamnei, lângă Prelungirea Ghencea. Și văd zilnic sau aproape zilnic, ce se întâmplă acolo și mor de rușine. Pentru că oamenii au dreptate. I-am cerut domnului Nicuşor Dan când era primar, să-l dea primăriei Sectorului 6 să-l execute. Prelungirea Ghencea, tronsonul 1 și 3. Pentru că aveam o capacitate mai bună noi de execuție decât Primăria Capitalei. Eu vă zic, dacă mi-ar fi dat în 2022, când am cerut acest proiect Primăriei Sectorului 6, poate nu integral, cel puțin parțial, un tronson sau două, până acum lucrările erau mult mai avansate, poate erau și gata, pentru că dacă executam și tronsonul 3, ne apucam și de 4. (...) N-o să vă promit că o să fie gata integral proiectul. O să vă promit că poate să fie foarte, foarte avansat. Pentru că acest lucru, nu depinde doar de tine, depinde și de constructor. Cât de serios este constructorul. În doi ani și jumătate, proiectul va avea un grad de maturitate de cel puțin 80%. În trei ani, maxim trei ani şi jumătate, va fi inclusiv la verde. În sensul că, arborii, copacii vor fi plantaţi”, a declarat Ciprian Ciucu.

Întrebat de ce ar trebui să fie ales, Ciucu a invocat rezultatele din Sectorul 6. „Cel mai bun predictor pentru comportamentul viitor al cuiva este comportamentul din trecut. Prin ceea ce am realizat împreună cu echipa mea în Sectorul 6, în partea de Vest a orașului, aceasta este, de fapt, cartea mea de vizită. Vorbim despre un sector care are 400.000 de locuitori. (...) Am lucrat la program, am scris singur programul şi am această ambiţie ca în fiecare campanie electorală să mă retrag eu cu mine, să-mi pun viziunea pe hârtie.”, a concluzionat Ciprian Ciucu

Declarațiile candidaților la fotoliul de Primar General sunt disponibile pe observatornews.ro, Youtube Observator, Facebook Observator, Instagram Observator și Tik Tok Observator. Informații de ultimă oră vă stau la dispoziție non-stop pe canalul de WhatsApp Observator și în Aplicația Observator News, care poate fi descărcată din Google Play sau din App Store.

În fiecare zi, Observator pune întrebările și arată faptele. Pentru ca românii să ia deciziile. Alege BINE pentru TINE! În fiecare zi.

Observator. Despre oameni. Ştirile aşa cum trebuie să fie

https://observatornews.ro/

https://www.facebook.com/ObservatorAntena1

https://www.instagram.com/observatorantena1/

https://www.tiktok.com/@observatorantena1?lang=en

https://www.youtube.com/@ObservatorTV

În articolul
„Pe urmele lui Nicușor Dan” – A treia confruntare în biroul Primarului General. Prioritățile lui Ciprian Ciucu pentru Capitală: Un plan pe 10 ani și primele direcții, anunțate la Observator 19
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Cine a părăsit Survivor. Un concurent din tabăra Războinicilor a fost eliminat
Emisiuni TV • ieri la 23:45
Cine a părăsit Survivor. Un concurent din tabăra Războinicilor a fost eliminat
  • Cine a plecat de la Survivor
  • Războinicii au rămas cu un concurent în minus
Gabi Tamaș își dorește să părăsească Survivor! De ce a ajuns la această concluzie
Emisiuni TV • ieri la 22:36
Gabi Tamaș își dorește să părăsească Survivor! De ce a ajuns la această concluzie
  • Gabi Tamaș vrea să plece de la Survivor
  • De ce își dorește să părăsească competiția
Ramona Micu, replici tăioase pentru Lucian Popa, la Survivor! Concurenta nu-și mai dorește să-l aibă în preajmă
Emisiuni TV • ieri la 21:59
Ramona Micu, replici tăioase pentru Lucian Popa, la Survivor! Concurenta nu-și mai dorește să-l aibă în preajmă
  • Tensiuni în tabăra Războinicilor
  • Cum îl consideră Ramona Micu pe Lucian Popa
Ce le-a promis judecătorilor condamnatul Victoraș Micula! Detalii exclusive
Stiri interne • ieri la 21:58
Ce le-a promis judecătorilor condamnatul Victoraș Micula! Detalii exclusive
  • Micula Jr. a promis că s-a făcut cetățean model
  • El a depus la dosar nilte rapoarte de evaluare, pentru reintegrare socială
  • Judecătorii vor da un verdict în funcție de decizia Curții de Apel Alba Iulia
Carmen Brumă joacă la derută! Cum impune reguli fără să te prinzi! EXCLSUV
Showbiz intern • ieri la 21:58
Carmen Brumă joacă la derută! Cum impune reguli fără să te prinzi! EXCLSUV
  • Carmen Brumă, un bun negociator
  • Ce fel de mamă este soția lui Mircea Badea
  • Cum reușește să se impună
Adina Alberts, destăinuiri sincere despre sora ei! Daniela s-a călugărit la 26 de ani
Showbiz intern • ieri la 21:57
Adina Alberts, destăinuiri sincere despre sora ei! Daniela s-a călugărit la 26 de ani
  • Adina Alberts se înțelege de minune cu sora ei
  • Daniela s-a călugărit la 26 de ani
Vezi toate știrile noi
Recomandări
Noi descoperiri grave pe plaje, după cazul rezervorului de gaz îngropat
recomandare pe observatornews.ro
Noi descoperiri grave pe plaje, după cazul rezervorului de gaz îngropat
A fost cel mai bogat român, dar şi-a risipit averea fabuloasă. Cine e femeia care “l-a curăţat” de bani
recomandare pe as.ro
A fost cel mai bogat român, dar şi-a risipit averea fabuloasă. Cine e femeia care “l-a curăţat” de bani
Un nou val de aer polar atacă România. Perturbaţia ciclonică vine cu o inversiune termică, avertizează ANM
Romania TV
Un nou val de aer polar atacă România. Perturbaţia ciclonică vine cu o inversiune termică, avertizează ANM
Termen limită pentru românii care nu și-au plătit încă impozitele. Cât plătesc în plus cei care depășesc deadline-ul
Romania TV
Termen limită pentru românii care nu și-au plătit încă impozitele. Cât plătesc în plus cei care depășesc deadline-ul
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
De ce s-au auzit bubuituri în zona de sud a țării. Românii au sunat speriați la 112, crezând că a început războiul
recomandare pe playtech.ro
De ce s-au auzit bubuituri în zona de sud a țării. Românii au sunat speriați la 112, crezând că a început războiul
Sunt sau nu vopsiţi puii galbeni din comerţ? Explicaţiile producătorilor şi ale unui profesor universitar
recomandare pe playtech.ro
Sunt sau nu vopsiţi puii galbeni din comerţ? Explicaţiile producătorilor şi ale unui profesor universitar
Doliu în lumea muzicii din România. A murit unul dintre liderii trupei Holograf
recomandare pe redactia.ro
Doliu în lumea muzicii din România. A murit unul dintre liderii trupei Holograf
Propunerea lui Zelenski pentru România. De ce a venit, de fapt, președintele ucrainean la București
recomandare pe redactia.ro
Propunerea lui Zelenski pentru România. De ce a venit, de fapt, președintele ucrainean la București
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
Kelemen Hunor a lămurit totul: Norma de hrană pentru bugetari ar putea fi eliminată!
recomandare pe bzi.ro
Kelemen Hunor a lămurit totul: Norma de hrană pentru bugetari ar putea fi eliminată!
Cum a slăbit Andra Măruță! Aceasta este dieta cu care a dat jos kilogramele
recomandare pe bzi.ro
Cum a slăbit Andra Măruță! Aceasta este dieta cu care a dat jos kilogramele
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
recomandare pe dailybusiness.ro
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
Taxele universitare cresc cu până la 80%. Studenții ASE și UBB vor plăti peste 10.000 de lei la anumite programe
recomandare pe dailybusiness.ro
Taxele universitare cresc cu până la 80%. Studenții ASE și UBB vor plăti peste 10.000 de lei la anumite programe
Guvernul a mai încălcat o dată legea, cu interimatul la Educație
recomandare pe Jurnalul.ro
Guvernul a mai încălcat o dată legea, cu interimatul la Educație
Gabriela Cristea a slăbit 30 kilograme. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
recomandare pe a1.ro
Gabriela Cristea a slăbit 30 kilograme. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Close