Plajele din Eforie Sud și Olimp-Mangalia vor fi extinse. Costurile lucrărilor se ridică la 130 de milioane de euro
Publicat pe 24.08.2022 la 16:56 Actualizat pe 24.08.2022 la 16:56
Se anunță vești foarte bune pentru turiștii care aleg litoralul românesc. De săptămâna viitoare vor începe lucrările de extindere pe plajele din Eforie Sud și Olimp-Mangalia. Costurile lucrărilor de extindere se ridică la 130 de milioane de euro.
- Plajele din Eforie Sud și Olimp-Mangalia vor fi extinse
- Costurile lucrărilor de extindere se ridică la 130 de milioane de euro
Vești bune pentru turiști! Începând de săptămâna viitoare vor începe lucrările de extindere pe plajele din Eforie Sud și Olimp-Mangalia, iar costurile acestora se ridică la suma de 130 de milioane de euro.
Plajele din Eforie Sud și Olimp-Mangalia vor fi extinse
Plajele din Eforie Sud și Olimp-Mangalia sunt afectate de eroziunea malurilor, iar în unele stațiuni de pe litoralul românesc, plaja abia dacă mai măsoară câțiva metri lățime. Astfel, a fost semnalat un contract pentru loturile opt și nouă, asta însemnând lucrări de protecție costieră și înnisipare în zonele Jupiter și Neptun, dar și în porțiunea cuprinsă între Balta Mangalia - Venus - Cap Aurora.
Lucrările de extindere vor costa 130 de milioane de euro, iar astfel se vor extinde cinci kilometri de plajă în sudul litoralului românesc. Plajele care sunt înguste și au doar câțiva metri vor avea, cu ajutorul proiectului, peste 100 de metri lățime. Astfel, intrarea în apa mării nu va fi bruscă, iar apa de la mal nu va fi adâncă și, practic, se va construi o plajă submersă.
Costurile lucrărilor de extindere se ridică la 130 de milioane de euro
Firma care se ocupă de extinderea plajelor este olandeză, iar aceasta are peste 150 de ani de experință în construcțiile hidrotehnice marine. Lucrările de extindere vor costa 130 de milioane de euro și vor începe în câteva luni.
În prezent se desfășoară studii și urmează să se organizeze șantierul. Primele noi plaje se vor vedea doar în anul 2024. Până atunci se lucrează încă la plajele de pe stațiunile Eforie Nord și Eforie Sud, pe o porțiune de 5,7 kilometri. Aici lucrările de înnisipare vor începe de săptâmana viitoare.