Homepage » Actualitate » Stiri interne » Polițista acuzată de răpire și tortură i-a făcut K.O. pe procurori / Soluția anchetatorilor, desființată de agenta care se iubea pe ascuns cu șeful

Polițista acuzată de răpire și tortură i-a făcut K.O. pe procurori / Soluția anchetatorilor, desființată de agenta care se iubea pe ascuns cu șeful

De Narcis Voica.
Publicat pe 14.12.2023 la 23:34 Actualizat pe 15.12.2023 la 17:02

Elisabeta-Valentina Stancu, emblema Poliției Române care s-a implicat trup și suflet în operațiunile de răpire ale unor bărbați, apoi a falsificat documente cu antetul MAI pentru a mușamaliza actele de tortură și pentru a-l salva pe șeful care o iubea pe ascuns, i-a făcut K.O. pe procurori.

  • Emblema Poliției Române i-a făcut K.O. pe procurori
  • Agenta care se iubea pe furiș cu șeful „Torționarilor de la Secția 16” le-a desființat procurorilor munca, în instanță
  • Procurorii au fost puși la treabă de Elisabeta Stancu

Elisabeta-Valentina Stancu, emblema Poliției Române, care își admira șeful cum urina pe un bărbat răpit și torturat, le-a arătat procurorilor ce-înseamnă să te pui cu cei din „Brigada lui Șeicaru”. Extrem de competentă, după cum a demonstrat și în cazul bărbaților răpiți, gazați, torturați și umiliți în stil mafiot, Elisabeta Stancu a formulat o plângere împotriva procurorilor atât de bine documentată, încât judecătorii i-au dat dreptate.

„Admite plângerea formulată de petenta Stancu Elisabeta-Valetina împotriva soluţiei de clasare dispusă prin ordonanţa nr. 4860/P/2023 din 16.05.2023 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3 Bucureşti. Desfiinţează soluţia de clasare dispusă prin ordonanţa nr. 4860/P/2023 din 16.05.2023 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3 Bucureşti şi trimite cauza Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3 Bucureşti pentru completarea urmăririi penale. În baza art. 275 al. 3 C.p.p. cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina statului. Definitivă”, a decis instanța. Așa că, acum, procurorii sunt nevoiți să ia ancheta de la capăt.

Într-un alt dosar, clasat de Parchetul București, agenta care se iubea pe furiș cu șeful ei, liderul de sindicat Viorel Șeicaru, jupânul „torționarilor de la Secția 16” n-a avut același noroc. „Respinge, ca nefondată, plângerea formulată de petenta Stancu Elisabeta-Valentina (date), împotriva Ordonanţei de clasare din data de 26.04.2023 şi menţinută prin ordonanţa nr.131/II-2/2023 din data de 25.05.2023 a Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti în dosarul nr.1708/P/2023. În temeiul art. 275 alin. 2 C.p.p. obligă petena la plata sumei de 200 de lei, cheltuieli judiciare către stat. Definitivă”, au decis magistrații.

Elisabeta-Valentina Stancu este cea care, după cum rezultă din documentul de mai jos, a falsificat niște procese-verbale, în încercarea de a mușamaliza dosarul în care nouă agenți de la Secția 16 sunt judecați pentru că au răpit doi oameni, i-au gazat, apoi pe unul dintre aceștia l-au dus pe câmp și l-au torturat, iar la final Viorel Șeicaru a urinat pe el.




Potrivit anchetatorilor, în urmă cu trei ani, „Șeicaru Viorel-Constantin, Lupu Răzvan-Viorel, Radu-Mihai Patrik-Alexandru, Nine Dorin, Dăogaru George-Alexandru, Stancu Elisabeta-Valentina, agenți de poliție în cadrul Secției 16 Poliție București, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu cu agenții, având asupra lor armamentul din dotarea Poliției Române (spray iritant lacrimogen, tomfă, pistol, cartușe), l-au lipsit în mod ilegal de libertate pe Ghiorghe Mihai Ionuț în intervalul aproximativ 01.45 – 02.30. (...)
Ghiorghe Mihai Ionuț a fost introdus încătușat în autospeciala de poliție marca Dacia Logan MAI , condusă în seara respectivă de către ag. Lupu Viorel Răzvan. Apoi agentul șef Șeicaru Viorel, a deschis portiera stângă a mașinii și i-a pulverizat spray lacrimogen în direcția feței, după care a închis portiera autoturismului, lăsându-l singur în mașină, cu geamurile ridicate.

După aproximativ 5 minute, în mașină s-au urcat agenții Lupu Viorel Răzvan (la volan), Dăogaru George Alexandru și Radu Mihai Patrik (aceștia din urmă de-o parte și de alta a persoanei vătămate), plecând împreună de la fața locului.
Totodată, agenții Șeicaru Viorel Constantin, Stancu Elisabeta Valentina, Turcu Beatrice Alexandra și Nine Dorin s-au urcat fiecare în autospecialele ce le fuseseră repartizate în cadrul raporturilor de serviciu (mai exact agenții Șeicaru și Stancu în auto VW Polo MAI, iar agenții Turcu și Nine în auto Dacia Logan MAI ) și i-au însoțit pe colegii lor în autospeciala cărora fusese introdus Ghiorghe Mihai Ionuț”.


Conform procurorilor, „împreună cu agenții enumerați anterior, l-a transportat pe Ghiorghe Mihai Ionut încătușat și împotriva voinței acestuia pe un teren viran situat la periferia mun. București (din zona străzii Drumul Dealul Armanului, sector 4, unde, ulterior, l-a abandonat. (...)
În data de 01.09.2020, în jurul orelor 01.45 - 02.30, în calitate de agenți în cadrul DGPMB Secția 16 Poliție - Biroul de Ordine Publică, aflându-se astfel în exercitarea funcției ce implică exercițiul autorității de stat, Șeicaru Viorel-Constantin, Lupu Răzvan-Viorel, Radu-Mihai Patrik-Alexandru, Nine Dorin, Dăogaru George-Alexandru, Stancu Elisabeta-Valentina i-au provocat persoanei vătămate Ghiorghe Mihai Ionuț puternice suferințe fizice și psihice, în scopul pedepsirii acesteia pentru reproșurile adresate cu privire la nepurtarea de către agenții de poliție a măștilor de protecție în contextul epidemiologie SARS-COV2”.



Aceste scene, descrise de anchetatori, au fost surprinse de camere de supraveghere care au înregistrat și incidentul de la ora 22.30: „Referitor la inculpata Gogoașe Irina s-a apreciat că în data de 01.09.2020, în calitate de agent în cadrul DGPMB Secția 16 Poliție - Biroul de Ordine Publică, împreună cu agentul ..., având asupra lor armamentul din dotarea Poliției Române (spray iritant lacrimogen, tonfă, pistol, cătușe), l-a lipsit în mod ilegal de libertate pe Gheorghe Teodor Nicolae în intervalul aproximativ 01.45 - 02.00. Concret, după încătușarea nelegală a lui Gheorghe Teodor Nicolae, l-a lăsat închis pe acesta întins pe burtă peste două jante auto depozitate pe bancheta din spate a autospecialei ce îi fusese repartizată în cadrul raporturilor de serviciu. Ulterior, urmată îndeaproape de agentul... , l-a transportat cu aceeași autospecială pe Gheorghe Teodor Nicolae în zona Zețari din București, sectorul 5, unde l-a descătușat și abandonat pe o stradă întunecată”.


Conform anchetatorilor, „în continuare, Șeicaru Viorel, Lupu Viorel Răzvan, Radu Mihai Patrik, Dăogaru George Alexandru și Nine Dorin l-au întins pe pământ în poziția decubit dorsal și au început să îl lovească cu tonfele și cu bocancii, timp în care Stancu Elisabeta Valentina a rămas lângă una dintre autospecialele de poliție”.


Potrivit procurorilor, Mihai lonuț Ghiorghe a declarat: „Mă loveau peste corp, în zona coastelor, a mâinilor, a degetelor de la mâini și a picioarelor. Toți agenții care mă loveau erau bărbați. Unul dintre polițiștii cei tineri mi-au scos adidașii, după care agenții m-au lovit cu tomfele peste tălpi. Eu le ceream să înceteze, iar polițistul mai în vârstă mi-a replicat că dacă nu îmi cer scuze, nu se vor opri. Eu am întrebat atunci pentru ce să îmi cer scuze. Rețin că m-au întors și pe burtă, continuând să mă lovească și, la un moment dat, mi-au scos cătușele [...] La un moment dat, pentru a se opri, mi-am cerut iertare de la polițiști, obligat practic de aceștia”. În continuare, Ghiorghe Mihai lonuț a detaliat că Șeicaru Viorel a urinat pe el, mai exact pe brațul său stâng și pe tricoul pe care îl purta, spunându-i în același timp „Vezi, mă, ce poate să facă Poliția Română?”

Citește și: Polițista torționară care a falsificat probe și i-a umilit pe judecători se consideră discriminată / Apărată de sindicalistul implicat în crimă organizată

În articolul
Polițista acuzată de răpire și tortură i-a făcut K.O. pe procurori / Soluția anchetatorilor, desființată de agenta care se iubea pe ascuns cu șeful
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Marina Almășan, imagine rară alături de părinții ei! Cum îi răsfață pe cei care i-au dat viață
Showbiz intern • la 11:42
Marina Almășan, imagine rară alături de părinții ei! Cum îi răsfață pe cei care i-au dat viață
  • Cum îi răsfață Marina Almășan pe părinții ei
  • Imagine rară cu prezentatoarea TV alături de cei care i-au dat viață
Un nou femicid, în România! O femeie ar fi fost ucisă de concubinul beat
Stiri interne • la 11:27
Un nou femicid, în România! O femeie ar fi fost ucisă de concubinul beat
  • O femeie de 49 de ani a fost ucisă
  • Ce au transmis autoritățile
Avertizare meteo de ultim moment! Meteorologii au emis un cod galben pentru 17 județe. Ce zone sunt vizate
Meteo • la 11:05
Avertizare meteo de ultim moment! Meteorologii au emis un cod galben pentru 17 județe. Ce zone sunt vizate
  • Cod galben emis de ANM
  • 17 județe, sub avertizare meteo
  • Ce zone sunt vizate
Lavinia Pîrva împlinește 41 de ani! Ce mesaj emoționant a transmis soția lui Ștefan Bănică Jr.
Showbiz intern • la 10:57
Lavinia Pîrva împlinește 41 de ani! Ce mesaj emoționant a transmis soția lui Ștefan Bănică Jr.
  • Lavinia Pîrva își serbează ziua de naștere
  • Ce mesaj emoționant a postat vedeta
Doi români au provocat haos pe aeroportul din Köln. Au forțat o ieșire de urgență și au alergat pe pistă după avion
Stiri interne • la 10:37
Doi români au provocat haos pe aeroportul din Köln. Au forțat o ieșire de urgență și au alergat pe pistă după avion
  • Scene șocante pe aeroportul din Köln
  • Doi români au provocat panică
  • Au forțat o ieșire de urgență și a alergat pe pistă după avion
Cum arată Andreea Tonciu, la câteva zile după ce s-a filmat cu perfuzia în mână. Vedeta s-a afișat pe Internet
Showbiz intern • la 10:17
Cum arată Andreea Tonciu, la câteva zile după ce s-a filmat cu perfuzia în mână. Vedeta s-a afișat pe Internet
  • Cum arată Andreea Tonciu, la câteva zile după ce a ajuns pe mâna medicilor
  • Vedeta nu le dă satisfacție haterilor
Vezi toate știrile noi
Recomandări
Meseriile fără studii superioare unde poţi câştiga 8.100 €. Ţara europeană care caută 85.000 de muncitori
recomandare pe observatornews.ro
Meseriile fără studii superioare unde poţi câştiga 8.100 €. Ţara europeană care caută 85.000 de muncitori
Cum a reacționat soția lui Gabi Tamaș după succesul din Asia Express. Mesajul Ioanei după finală
recomandare pe as.ro
Cum a reacționat soția lui Gabi Tamaș după succesul din Asia Express. Mesajul Ioanei după finală
BOMBA ZILEI în politică! DEMITEREA MOMENTULUI! Toate declarațiile controversate i-au pus capac!
Romania TV
BOMBA ZILEI în politică! DEMITEREA MOMENTULUI! Toate declarațiile controversate i-au pus capac!
Tragedie fără margini! Bogdan, un soldat român, a murit în războiul din Ucraina! Și-a dat viața pentru pace!
Romania TV
Tragedie fără margini! Bogdan, un soldat român, a murit în războiul din Ucraina! Și-a dat viața pentru pace!
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
De ce acte ai nevoie pentru recalcularea pensiei dacă ai schimbat cartea de muncă sau firma a fost desființată
recomandare pe playtech.ro
De ce acte ai nevoie pentru recalcularea pensiei dacă ai schimbat cartea de muncă sau firma a fost desființată
Prognoza meteo pentru decembrie s-a schimbat: iarna își intră în drepturi, cu surprize termice
recomandare pe playtech.ro
Prognoza meteo pentru decembrie s-a schimbat: iarna își intră în drepturi, cu surprize termice
Flavia Grosan a murit. Declaratia HALUCINANTA facuta inainte sa se stinga
recomandare pe redactia.ro
Flavia Grosan a murit. Declaratia HALUCINANTA facuta inainte sa se stinga
Flavia Grosan a murit. Declaratia HALUCINANTA facuta inainte sa se stinga
recomandare pe redactia.ro
Flavia Grosan a murit. Declaratia HALUCINANTA facuta inainte sa se stinga
Nimeni nu e fără de păcat! Vedetele din România care ţin postul Crăciunului pentru iertare
recomandare pe Ciao.ro
Nimeni nu e fără de păcat! Vedetele din România care ţin postul Crăciunului pentru iertare
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
Andra Gogan și-a văzut visul cu ochii: Videoclipul alături de Shakira a devenit viral!
recomandare pe bzi.ro
Andra Gogan și-a văzut visul cu ochii: Videoclipul alături de Shakira a devenit viral!
Un medic legist aruncă bomba după moartea Ștefaniei Szabo: „Au cam început să se «aboneze» la farmaciile spitalelor!“
recomandare pe bzi.ro
Un medic legist aruncă bomba după moartea Ștefaniei Szabo: „Au cam început să se «aboneze» la farmaciile spitalelor!“
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
recomandare pe dailybusiness.ro
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Dronă militară căzută în județul Tulcea, la 5 kilometri de granița cu Ucraina. Armata nu a putut ridica avioanele din cauza vremii
recomandare pe dailybusiness.ro
Dronă militară căzută în județul Tulcea, la 5 kilometri de granița cu Ucraina. Armata nu a putut ridica avioanele din cauza vremii
Horoscop săptămânal, 17–23 noiembrie 2025: Perioada marilor revelații!
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop săptămânal, 17–23 noiembrie 2025: Perioada marilor revelații!
Surorile Kessler, artiste de renume, au murit prin sinucidere asistată! Este doliu în lumea muzicii
recomandare pe a1.ro
Surorile Kessler, artiste de renume, au murit prin sinucidere asistată! Este doliu în lumea muzicii
Close