Homepage » Actualitate » Stiri interne » Procurori acuzați că au „sifonat” informații secrete din dosarul unui designer celebru / Scandalul dintre Adina Banea și „judecătoarea cu epoleți” se mută la CSM

Procurori acuzați că au „sifonat” informații secrete din dosarul unui designer celebru / Scandalul dintre Adina Banea și „judecătoarea cu epoleți” se mută la CSM

De Narcis Voica.
Publicat pe 23.02.2023 la 23:44 Actualizat pe 23.02.2023 la 23:44

Scandalul dintre designerul Adina Banea și fosta judecătoare Carmen Păștin se mută la Consiliul Superior al Magistraturii și la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București, după ce niște procurori din Capitală au fost acuzați că ar fi „sifonat” informații secrete dintr-un dosar penal.

  • Procurorii sunt acuzați de abuz în serviciu, după ce documente secrete dintr-un dosar penal ar fi intrat în posesia afaceristei Carmen Păștin, alias „Judecătoarea cu epoleți”
  • Documentele „sifonate” ar fi fost folosite într-un dosar civil, împotriva designerului Adina Banea
  • Carmen Păștin l-a târât în fața judecătorilor până și pe adjunctul șefului Poliției Capitalei

Războiul dintre designerul Adina Banea și Carmen Păștin, fostă judecătoare și fostă angajată a Ministerului de Interne, supranumită, din aceste motive, „judecătoarea cu epoleți”, ia o turnură incredibilă. Conform informațiilor intrate în posesia jurnaliștilor SPYNEWS, totul a plecat de la faptul că fosta judecătoare Păștin a făcut un denunț împotriva designerului Adina Banea, acuzând faptul că aceasta ar fi accesat ilegal fonduri europene, pentru o afacere. În mod bizar, după ce procurorii au solicitat unei instituții să furnizeze o serie de documente, respectivele acte, care conțineau numele și adresele tututor angajaților Adinei Banea, au ajuns, ca prin minune, într-un alt dosar, unul civil, în care designerul o acuza pe Carmen Păștin de furtul unor utilaje de 90.000 de euro, cumpărate fix pentru afacerea cu fonduri europene.

Cum s-au teleportat documentele aflate pe masa procurorilor în dosarul „judecătoarei cu epoleți”... nu se știe!
Așa că, pentru a se elucida misterul, designerul Adina Banea a solicitat o anchetă penală, la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București, cât și una disciplinară, la CSM, acuzând fapte de abuz în serviciu. Contactată de reporterii SPYNEWS, Adina Banea s-a declarat șocată de „fenomenele paranormale” de la Parchet, explicând că, în calitate de denunțătoare, Carmen Păștin nu avea dreptul să consulte dosarul ei. Cu atât mai mult să obțină copii ale unor documente cu caracter secret și să le folosească în dosarul civil în care cele două se judecă de ani buni.



„Atât Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 2, cât și cei de la Serviciul de Investigare a Frudelor - Poliția Sector 2, doar prin faptul că au permis studiul lucrării aflate în faza de urmărire penală, dar și, mai mult, fotocopierea în întregime a acestuia de către persoane fără nicio calitate în dosarul penal, au săvârșit infracțiuni precum abuzul în serviciu, favorizarea și instigarea infractorului. Menționez că denunțul penal calomnios a fost depus de către numita Păștin, iar în conformitate cu prevederile codului de procedură penală denunțătorul nu are nicio calitate procesuală într-un dosar de urmărire penală. Mai mult, luând în considerare și faptul că solicitările de fotocopiere/studiu sunt realizate prin avocat, vorbim deja de o acțiune în grup. Sau să ne imaginăm că nici organul de urmărire penală (polițistul de caz), nici organul judiciar (procurorul de caz), nici șeful Poliției Sector 2, ori prim-procurorul PJS2 - habar n-au despre drepturile părților într-un dosar penal?!”, a declarat Adina Banea (foto jos), în exclusivitate pentru SPYNEWS.


Carmen Păștin - care a făcut denunțul buclucaș împotriva Adinei Banea și este acuzată că a obținut informații secrete dintr-un dosar penal aflat pe masa procurorilor - a târât în fața instanței zeci de magistrați și de polițiști, printre care și adjunctul șefului Poliției Capitalei, Cătălin Păștin.

Comandantul Păștin, probleme cu legea, din cauza „judecătoarei cu epoleți” Păștin / I-a adus numai necazuri

Cătălin Păștin, adjunctul șefului Poliției Capitalei, a avut probleme mari cu legea, după ce a făcut o afacere cu „judecătoarea cu epoleți” Carmen Păștin, iar numele celor doi – care, culmea, nu sunt rude și chiar s-au judecat – apar și într-o plângere trimisă la Direcția Generală Anticorupție. În plângerea respectivă, Carmen Păștin, care i-a făcut mai multe plângeri penale lui Cătălin Păștin, actualul adjunct al șefului Poliției Capitalei, este acuzată că s-ar folosi de numele ofițerului pentru a-și intimida adversarii. Culmea, ofițerul DGPMB nu numai că nu este rudă cu fosta judecătoare, ci chiar a fost târât de aceasta prin fața procurorilor și prin tribunale, după o tranzacție buclucașă.


Cătălin Păștin a declarat, în exclusivitate pentru SPYNEWS, că nu există niciun grad de rudenie între el și fosta judecătoare, ci că este vorba doar de o coincidență de nume.
Reporterii SPYNEWS au descoperit că, deși nu sunt rude, Cătălin Păștin și Carmen Păștin se cunosc, fiindcă au făcut, în urmă cu mulți ani, o afacere din pricina căreia au ajuns la Parchet și la tribunal.
Conform adjunctului DGPMB, atunci a fost vorba despre vânzarea unui autoturism, iar el ar fi preferat să facă tranzacția cu fosta judecătoare tocmai pentru că i s-a părut interesant că, întâmplător, aveau același nume de familie.
Coincidența care la început părea una fericită s-a dovedit a fi un blestem pentru ofițerul de poliție. În ultimii ani, acesta s-a ales cu mai multe plângeri penale din partea ex-judecătoarei Carmen Păștin, însă de fiecare dată a fost găsit nevinovat, după cum rezultă din documentele de mai jos.



Despre scandalul cu fosta judecătoare Carmen Păștin, Adina Banea (foto sus) declara, în 2019, la Antena Stars: „Am fost jefuită. Am făcut un contract de închiriere cu nişte doamne şi, având în vedere că imobilul nu era branşat la electricitate, am spus că voi semna, pentru că eram constrânsă să semnez cât mai rapid, urmând ca pe data de 15 (decembrie 2018 – n.r.) să dau diferenţa. Urma în acest timp să se rezolve problema cu electricitatea.
Pe data de 12 şi 13 am realizat transportul bunurilor mele, utilaje noi, grele, multe, frumoase, în valoare de 90 de mii de euro doar ele. În aceeaşi seară ne-am branşat la curent electric, urmând să branşăm şi centrala. Proprietara nu era acolo şi când am făcut branşarea, a fost o inundaţie la etajul 3 al clădirii. Nici eu nu eram prezentă. Oamenii au încercat să facă tot ce au putut (...)

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările







Citește și: Florin Salam, scandal monstru, din gelozie, la un hotel de fițe / A crezut că Roxana Dobre este curtată de fiul unui fotbalist celebru

În articolul
Procurori acuzați că au „sifonat” informații secrete din dosarul unui designer celebru / Scandalul dintre Adina Banea și „judecătoarea cu epoleți” se mută la CSM
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Ce relație există, de fapt, între Marian Godină și Călin Donca de la Survivor. De ce spune polițistul că îi pare rău că afaceristul a părăsit competiția
Emisiuni TV • ieri la 23:27
Ce relație există, de fapt, între Marian Godină și Călin Donca de la Survivor. De ce spune polițistul că îi pare rău că afaceristul a părăsit competiția
  • Marian Godină a spus adevărul despre relația cu afaceristul Călin Donca
  • Ce a spus polițistul despre plecarea lui
Ce concurent a încălcat regulamentul la Mireasă. Cum a fost sancționat
Emisiuni TV • ieri la 22:42
Ce concurent a încălcat regulamentul la Mireasă. Cum a fost sancționat
  • Moment tensionat la Mireasă
  • Cine a încălcat regulamentul
  • Concurenții au fost sancționați
De ce nu o place Naba pe Bianca Giurcanu, noua concurentă de la Faimoși. Cum s-a integrat sora Laurei Giurcanu în echipă
Emisiuni TV • ieri la 22:10
De ce nu o place Naba pe Bianca Giurcanu, noua concurentă de la Faimoși. Cum s-a integrat sora Laurei Giurcanu în echipă
  • De ce nu o suportă Naba pe Bianca Giurcanu
  • Cum s-a integrat sora Laurei Giurcanu în tribul Faimoșilor
Ramona Olaru nu mai este singură? Ce indiciu a dat prezentatoarea de la Neatza
Showbiz intern • ieri la 22:07
Ramona Olaru nu mai este singură? Ce indiciu a dat prezentatoarea de la Neatza
  • Ramona Olaru e într-o relație?
  • Ce indiciu surprinzător a dat prezentatoarea de la Neatza
Alina Sorescu, declarații exclusive despre buchetul de flori care a stârnit speculații! E sau nu primit de la un bărbat?
Showbiz intern • ieri la 21:51
Alina Sorescu, declarații exclusive despre buchetul de flori care a stârnit speculații! E sau nu primit de la un bărbat?
  • Alina Sorescu a primit un buchet frumos de flori
  • Cine i le-a dăruit?
  • E sau nu într-o relație? Declarații exclusive
Cum se simte Serghei Mizil, după problemele grave de sănătate prin care a trecut: „Se bucurau că...”
Showbiz intern • ieri la 21:50
Cum se simte Serghei Mizil, după problemele grave de sănătate prin care a trecut: „Se bucurau că...”
  • Cum se simte Serghei Mizil
  • Problemele grave de sănătate prin care a trecut
Vezi toate știrile noi
Recomandări
Oraşul care a cumpărat toalete la preţ de garsonieră le schimbă. Cele noi costă "doar" cât o maşină
recomandare pe observatornews.ro
Oraşul care a cumpărat toalete la preţ de garsonieră le schimbă. Cele noi costă "doar" cât o maşină
El e românul care a făcut o avere pe bursă! A câştigat şi de peste 85 de ori suma investită. Câţi bani are acum
recomandare pe as.ro
El e românul care a făcut o avere pe bursă! A câştigat şi de peste 85 de ori suma investită. Câţi bani are acum
Ți se rupe sufletul! Avem primele imagini de la priveghiul soților Sorin și Diana! Ce a pus familia în sicriul fetiței te va ȘOCA
Romania TV
Ți se rupe sufletul! Avem primele imagini de la priveghiul soților Sorin și Diana! Ce a pus familia în sicriul fetiței te va ȘOCA
Carmen Harra anunță dezastrul în România: S-ar putea să cadă guvernul. În plus, anunță și două DIVORȚURI în showbiz: Vor șoca presa și oamenii de rând
Romania TV
Carmen Harra anunță dezastrul în România: S-ar putea să cadă guvernul. În plus, anunță și două DIVORȚURI în showbiz: Vor șoca presa și oamenii de rând
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
Ninsori în martie, în București: Vești de la meteorologi despre ultimele zile de iarnă
recomandare pe playtech.ro
Ninsori în martie, în București: Vești de la meteorologi despre ultimele zile de iarnă
Despăgubiri pentru căldura nelivrată în București. Ce trebuie să facă bucureștenii, potrivit Termoenergetica
recomandare pe playtech.ro
Despăgubiri pentru căldura nelivrată în București. Ce trebuie să facă bucureștenii, potrivit Termoenergetica
Doamne, dramatic ce se intampla cu Fulgy al Clejanilor... Ultima ora
recomandare pe redactia.ro
Doamne, dramatic ce se intampla cu Fulgy al Clejanilor... Ultima ora
Doamne, dramatic ce se intampla cu Fulgy al Clejanilor... Ultima ora
recomandare pe redactia.ro
Doamne, dramatic ce se intampla cu Fulgy al Clejanilor... Ultima ora
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
recomandare pe Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
Loredana Groza, în ținută extravagantă, la parastasul tatălui! Internauții au reacționat negativ: „Semănați cu…“ – GALERIE FOTO
recomandare pe bzi.ro
Loredana Groza, în ținută extravagantă, la parastasul tatălui! Internauții au reacționat negativ: „Semănați cu…“ – GALERIE FOTO
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
Cât costă cu adevărat un zbor low-cost. Taxele suplimentare pot dubla prețul biletului
recomandare pe dailybusiness.ro
Cât costă cu adevărat un zbor low-cost. Taxele suplimentare pot dubla prețul biletului
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
recomandare pe dailybusiness.ro
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Horoscop săptămânal, 16 - 22 februarie 2026. O poveste nouă va începe pentru toate zodiile
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop săptămânal, 16 - 22 februarie 2026. O poveste nouă va începe pentru toate zodiile
Cadoul în valoare de 18.000 de euro pe care Sandra Izbașa i l-a oferit lui Răzvan Bănică. Cum arată obiectul de lux
recomandare pe a1.ro
Cadoul în valoare de 18.000 de euro pe care Sandra Izbașa i l-a oferit lui Răzvan Bănică. Cum arată obiectul de lux
Close