Sfârșit tragic pentru doi turiști! Au murit după ce au căzut sute de metri pe o pantă, în Munții Făgăraș. Trupurile neînsuflețite nu au fost recuperate din cauza vremii
De Patrisia Brătan.
Publicat pe 25.10.2025 la 21:06
Actualizat pe 25.10.2025 la 21:10
Tragedie de proporții în Munții Făgăraș! Doi turiști au murit după ce s-au rostogolit sute de metri pe o pantă. Cadavrele acestora nu au putut fi recuperate din cauza condițiilor meteo nefavorabile.
- Turiști morți după ce au căzut pe o pantă
- Tragedia s-a petrecut în Munții Făgăraș
Doi turiști au fost victimele unui incident tragic care s-a petrecut în Munții Făgăraș. Aceștia și-au pierdut viața după ce au căzut sute de metri pentru o pantă. Din păcate, cadavrele nu au putut fi recuperate din cauza condițiilor meteo nefavorabile.
Turiști morți în Munții Făgăraș
Două persoane au sfârșit tragic, într-o drumeție pe Munții Făgăraș, după ce au căzut sute de metri pe o pantă. Un al treilea turist a fost salvat și recuperat de un elicopter SMURD, în timp ce cadavrele celor două victime nu au putut fi ridicate din cauza vremii. Conform reprezentanților Salvamont Sibiu, trei persoane au alunecat de pe versantul vestic al Vârfului Netedu, spre Valea Arpășelului.
Din păcate, două persoane au decedat, iar al treilea turist a reușit să se oprească. Victimele au suferit leziuni grave, în urma cărora nu au mai putut avea șanse de supraviețuire.
Operațiunea de recuperare a victimelor, reluată mâine
Persoana rănită a fost recuperată și transportată la Bâlea Lac. La locul faptei a coborât un salvamontist care a constatat decesul celor doi turiști. Duminică, 26 octombrie, acțiunea de recuperare a trupurilor neînsuflețite ale victimelor va fi reluată. Operațiunea se va desfășură atât în mediul terestru, cât și în cel aerian.
Din primele informații transmise de salvamontiști, persoanele în cauză nu purtau echipament corespunzător.
Citește și: Șapte persoane au murit încercând să facă un selfie. Cum s-a petrecut tragedia



