Vlad Pascu a fost condamnat la 10 ani de închisoare cu executare! Ce daune trebuie să plătească victimelor

De Oana Vacarusi.
Publicat pe 21.08.2025 la 10:59
Actualizat pe 21.08.2025 la 11:34
Vlad Pascu a fost condamnat definitiv la 10 ani de închisoare cu executare, în urma accidentului tragic din 2 Mai. Pe lângă pedeapsa privativă de libertate, instanța l-a obligat să plătească daune morale și materiale familiilor victimelor.

Vlad Pascu a fost condamnat la 10 ani de închisoare cu executare
- Vlad Pascu și-a aflat pedeapsa
- A primit 10 ani de închisoare cu executare
- Hotărârea este definitivă
În luna august a anului 2023, Vlad Pascu, un tânăr în vârstă de 19 ani, care s-a urcat la volan drogat, a provocat un accident în urma căruia două persoane au murit. Sebi și Roberta aveau 20 și 21 de ani și toată viața înainte, însă teribilismul unui adolescentului le-a adus sfârșitul.
Vlad Pascu a fost condamnat la 10 ani de închisoare cu executare
Curtea de Apel Constanța l-a condamnat definitiv pe Vlad Pascu la 10 ani de închisoare cu executare după ce a provocat un accident grav în 2 Mai, în timp ce conducea sub influența drogurilor și a lovit mortal doi tineri care mergeau pe marginea drumului.
Decizia vine după luni întregi de anchetă.
Sentinţa lui Vlad Pascu vine la doi ani şi două zile de la producerea accidentului. Decizia magistraţilor Curţii de Apel Constanţa este definitivă.
”Admite apelurile formulate de părţile civile Olariu Mihaela, Olariu Valentin, Olariu Marin, Olariu Maria Selena, Olariu Maria, Tănase Andreea şi Dinu Gabriela, desfiinţează, în parte, sentinţa penală nr.25/ 31.01.2025 pronunţată de Judecătoria Mangalia, şi rejudecând, respinge ca inadmisibilă introducerea în cauză în calitate de intervenient accesoriu a Fundaţiei Române pentru Asistarea Victimelor Accidentelor, (FRAVA.) În baza art.421 pct.2 lit.a C.p.p., admite apelul formulat de Biroul Asigurătorilor de Autovehicule din România ( BAAR), împotriva aceleiaşi sentinţe şi reduce cuantumul daunelor morale acordate părţii civile Bârzan Darius-Dumitru, de la 50.000 euro la 20.000 euro”, se arată în minuta instanţei.
De asemenea, magistraţii au respins apelurile declarate de Vlad Pascu şi de procurori.
”În baza art.421 pct. 1 lit. b Cod de procedură penală, respinge apelurile declarate de către: Parchetul de pe lângă Judecătoria Mangalia, inculpatul Pascu Matei Vlad, părţile civile: Ionescu Cristina Ileana, Coniac Vlad Alexandru, Dragomir Cătălin Ştefan, Dragomir Livia, Dragomir Eva Teodora, Voinea Ruxandra, Voinea Marin şi Bârzan Darius-Dumitru, împotriva sentinţei penale nr.25/31.01.2025 pronunţată de Judecătoria Magalia, ca nefondate. În baza art.421 pct. 1 lit.a Cod de procedură penală, respinge apelul declarat de către Fundaţia Română pentru Asistarea Victimelor Accidentelor (FRAVA), ca inadmisibil. În baza art.422 Cod de procedură penală, raportat la art. 72 Cod penal, deduce din pedeapsa aplicată inculpatului şi perioada executată de la data de 31.01.2025 la zi”, mai precizează minuta Curţii de Apel Constanţa.
Tatăl lui Sebi Olariu, mesaj dureros în ziua în care s-au împlinit doi ani de când și-a pierdut fiul
S-au împlinit doi ani de la accidentul din 2 Mai, când Vlad Pascu a ucis doi tineri. Tatăl lui Sebi Olariu a transmis un mesaj plin de durere. Bărbatul suferă enorm de când fiul său nu mai e.
„Fiule drag... De doi ani trăiesc cu un gol pe care nimic nu-l mai poate umple. Mi-e dor de tine în fiecare clipă și aș da orice să mai aud vocea ta, să-ți văd zâmbetul, să-ți simt îmbrățișarea. Viața a fost nedreaptă, te-a smuls din brațele mele prea repede, fără să-mi lase timp să-ți spun tot ce aveam în inimă. Sunt mândru de tine, băiatul meu. Ai fost bun, ai fost curajos și ai luminat viețile celor din jur. Deși nu mai ești aici, prezența ta rămâne vie în sufletul meu. Îți simt pașii în amintiri, îți aud râsul în liniștea casei, iar în vis, uneori, te văd așa cum erai, plin de viață. Îmi e greu să merg mai departe, dar știu că tu ai vrea să fiu puternic pentru mami și Sele. Știu că mă privești de acolo, dintre stele, și că nu m-ai vrea înfrânt. Așa că trăiesc cu tine în gând și inimă și fiecare zi pe care o am este și pentru tine. Te iubesc mai mult decât pot spune cuvintele. VEI FI MEREU FIUL MEU, LUMINA MEA ȘI, ÎNTR-O ZI, ACOLO UNDE TIMPUL NU MAI EXISTĂ, VOM FI DIN NOU ÎMPREUNĂ. Cu dragoste și dor, Tata.”, a fost mesajul dureros publicat de tatăl lui Sebi Olariu.