Zi decisivă pentru Irinel Columbeanu / Vor să-i ia tot!
De Narcis Voica.
Publicat pe 20.02.2025 la 22:50
Actualizat pe 20.02.2025 la 22:50
Înglodat deja în datorii, fostul milionar Irinel Columbeanu așteaptă cu sufletul la gură verdictul în cel mai recent proces, în care niște bancheri și executori din Capitală au cerut să i se blocheze veniturile pe care le încasează de la firma care l-a făcut celebru.
- Irinel Columbeanu află, joi, verdictul în dosarul executării silite
- În primă fază, fostul milionar a câștigat procesul
- Bancherii nu au acceptat înfrângerea
Irinel Columbeanu află, joia viitoare, dacă bancherii și executorii judecătorești îi iau și banii pe care îi încasează de la societatea comercială care l-a consacrat. Fostul milionar a fost dat în judecată, pentru niște presupuse datorii, alături de firma sa, însă, în primă instanță, a câștigat procesul. Bancherii nu au acceptat înfrângerea, așa că au contestat decizia, iar o hotărâre definitivă urmează să fie dată peste o săptămână. „Respinge cererea de validare a popririi, ca neîntemeiată. Cu drept de apel în termen de 5 zile de la comunicare, ce se depune la Judecătoria Buftea”, este hotărârea atacată de instituția bancară.
Aflat într-un azil, Irinel Columbeanu a fost citat în fața judecătorilor și din cauza unor datorii pe care le avea la furnizorul de energie electrică. Ca să scape de situația jenantă, Columbeanu a achitat facturile în valoare de 42 de lei, iar magistrații au închis dosarul. Anterior, Columbeanu a fost dat în judecată de trei oameni de afaceri, care au cerut radierea de la Registrul Comerțului a unei societăți comerciale care era administrată de fostul milionar.
O altă afacere falimentară a fost cea deținută împreună cu fosta soție, Monica Gabor. Din pricina firmei respective, cei doi au fost dați în judecată și chiar au fost suspectați că ar fi folosit banii societății în interese personal. Într-un final, firma a fost declarată falimentară, iar Irinel și Moni au scăpat fără să plătească pentru datoriile acesteia.
Citește și: Joshua Castellano o ia de la capăt cu hoțul implicat în jaful de un milion de euro / Detalii exclusive