Homepage » Actualitate » Un călugăr i-a cumpărat bilet şi a dus-o la tren! Află pas cu pas cum a dispărut de acasă eleva olimpică

Un călugăr i-a cumpărat bilet şi a dus-o la tren! Află pas cu pas cum a dispărut de acasă eleva olimpică

Publicat pe 16.02.2014 la 12:31 Actualizat pe 16.02.2014 la 12:40

Cazul fetei care a fugit de casă pentru a merge la mănăstiri este departe de a se fi lămurit.

Cazul fetei care a fugit de casă pentru a merge la mănăstiri este departe de a se fi lămurit.

Iulia Ionescu era o elevă eminentă a unuia dintre cele mai bune licee din Capitală, Sf. Sava. La doar 15 ani, era extrem de credincioasă, pasionată de religie şi dornică de-a se călugări.

MIERCURI, fata a mers cu mama ei până la staţia de metrou "Eroilor", de und etrebuia să meargă mai departe, spre liceu. Nimeni din familia ei nu a suspectat nimic până în momentul în care şi-au dat seama că fata a omis să-i anunţe că a ajuns la liceu. Potrivit mamei sale, Iulia le dădea mereu câte un SMS când ajungea în clasă.

ÎN URMĂTOARELE DOUĂ ZILE, mama şi bunica fetei au făcut mai multe declaraţii în care au povestit cum era Iulia înainte să fugă de acasă. Mama ei era convinsă că eleva fusese răpită şi sechestrată. "Iulia este în acest moment într-un loc ascuns, lipsită de libertate, fără acces la mijloace de comunicare, în suferinţă", se preciza într-un comunicat al familiei.

"Primul gând a fost că ea a fost răpită. Primul lucru pe care l-ar fi făcut ar fi fost să mă anunţe că este bine. Au trecut trei zile şi este clar că cineva o ţine sechestrată şi nu o lasă să ia legătura cu noi. Nu bănuiesc pe nimeni, singurul lucru pe care eu îl cred este că cineva a răpit-o de pe stradă, a sechestrat-o şi a dus-o într-un loc de unde nu o mai lasă să plece. Era o fată studioasă, nu avea iubiţi, avea prieteni în clasă, dar nu prea vorbeau se ocupau mai mult de şcoală. Nu avea niciun fel de anturaj principala ei preocupare era şcoală. Iulia 9 ani de zile a fost un copil model, s-a ocupat numai de şcoală, poate pe net să fi aruncat vreun ochi să vadă ce se întâmplă, dar de la asta la a avea relaţii în public. Ea era întotdeauna la timp acasă, nu chiulea, nu avea absenţe. Practic nu ar fi avut rezultate atât de bune dacă s-ar fi ocupat de religie. Era acelaşi copil sincer, lipicios, şi cu mine şi cu tatăl ei. Avea planuri legate de ASE sau Politehnică. Ar vrea să viziteze mănăstirile din Moldova pentru că nu le-a văzut. Noi am mers în excursii la munte sau la mare şi ea îşi dorea să viziteze şi acea zonă a ţării. Era un copil bine hrănit, vesel, nu părea obosită, îmi zicea cât de uşor a fost primul semestru de şcoală. De pe 12 februarie când am lăsat-o la metrou la Eroilor nu mai ştiu nimic de ea. Nu a zis niciodată ca ar vrea să plece, era foarte apropiată de mine şi de tatăl ei. Sunt nişte zvonuri nefondate cele legate de plecarea ei la mănăstire. Mergea o dată la două, trei săptămâni la biserică alături de bunica ei, de dragul bunicii. Avea un preot duhovnic care mi-a confirmat că Iulia nu a zis aşa ceva. Ea a spus ca a văzut pe internet că este foarte frumos acolo şi că pot fi vizitate", a declarat mama Iuliei, vineri.

Bunica Iuliei a avut şi ea de spus câteva cuvinte: "Nu discutam aşa ceva, că se face măicuţă. Ea era olimpică, învăţa şi se ocupa de şcoală. Chiar nu ne aşteptam, suntem şocaţi. O iubesc şi aştept să o văd".

VINERI Ministerul Administrației și Internelor a transmis că, din dispoziția lui Gabriel Oprea, viceprim-ministru pentru securitate națională, ministru interimar al afacerilor interne, o echipă de specialiști din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române a acordat sprijin Poliției Capitalei în activitățile derulate pentru găsirea minorei. Echipa de specialiști din cadrul Direcției de Investigații Criminale – I.G.P.R. a sprijinit activitățile de căutare a minorei la nivel național. La nivelul Poliției Capitalei a fost constituit punctul de comandă pentru găsirea minorei, fiind desfășurate activități conform procedurilor în vigoare.

Tot vineri, fata a fost dată în urmărire naţională.

AU APĂRUT NOI DETALII. Reprezentatul unui amanet din Capitală a mărtusisit că fata şi-a vândut smartphone-ul în magazinul lui. "Fata l-a vândut de bunăvoie. Ne-am gândit şi noi să nu fi fost cu cineva afară, să o constrângă. Nu era. Fata avea privirea pierdută, îngândurată. Timidă şi pierdută. I s-a cerut buletinul şi toate cele. S-a făcut că-l caută în geantă câteva minute, după aceea a spus că nu are actele telefonului, dar aduce ea cutia cu actele şi buletinul. Fata era timidă şi voia să ia banii cât mai repede şi să plece", a declarat atunci, pentru România TV, reprezentantul magazinului.

Duhovnicul fetei a fost audiat

Potrivit unor surse din Poliție, citate de Mediafax, preotul parhoh al Bisericii "Sfântul Nicolae" Militari, Visarion Alexa, a declarat poliţiştilor că ştia de la Iulia Cristina Ionescu faptul că aceasta intenţiona să urmeze "o viaţă monahală" şi chiar a pus la dispoziţia anchetatorilor un mail primit de la fata în vârstă de 15 ani, în care îl anunţa că doreşte să plece la o mănăstire.

Mama Iuliei a făcut dezvăluiri tulburătoare

Surse din Poliția Capitalei au dezvăluit că în bilet fata își lua rămas bun de la mama ei și îi transmitea că vrea să se călugărească, potrivit evz.ro. „Spunea că vrea să meargă la mânăstire și că îl iubește pe Isus Hristos”, au explicat polițiștii. Aceştia au adăugat că a mai încercat să plece de acasă, în urmă cu doi ani. Ea i-a spus de intențiile sale duhovnicului ei care a sfătuit-o, însă, să nu facă acest lucru pentru că avea doar 12 ani.
SÂMBĂTĂ fata a fost găsită, în jurul orei 17:15, într-un tren.

Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Constantin Stoica, a declarat că, în urma verificărilor făcute după găsirea Iuliei Ionescu, Arhiepiscopia Sucevei şi Rădăuţilor infirmă informaţia potrivit căreia fata ar fi fost la vreo mănăstire din judeţul Suceava, informa Mediafax.

Un călugăr i-a cumpărat biletul de tren şi a însoţit-o la gară

Potrivit lui Stoica, poliţiştii din Suceava au verificat la rîndul lor în ultimele două zile toate mănăstirile şi chiar biserici din judeţ şi nu au găsit-o pe adolescentă la niciuna dintre ele. Stoica a mai spus că l-a contactat personal pe şeful Poliţiei Transporturi Feroviare (TF) Suceava, Florin Catană, pentru a afla mai multe despre călugărul despre care s-a spus că a însoţit-o pe fată la gară şi i-a luat bilet. Catană i-a spus reprezentantului Patriarhiei că informaţia o are de la un lucrător al său, care a văzut un călugăr cumpărând un bilet de tren, dar nu poate spune cu certitudine că acesta avea legătură cu cazul, a mai spus Stoica.

Patriarhia este interesată să afle dacă există o mănăstire sau un singur călugăr care a primit-o pe tânără fără să anunţe autorităţile, a subliniat purtătorul de cuvânt, adăugând că o astfel de încălcare a disciplinei bisericeşti ar fi sancţionată.

Fata ar fi sunat-o pe mama ei din tren, de pe un alt telefon, să-i spună, plângând, că se întoarce acasă.

Potrivit informaţiilor apărute în presă, se pare că eleva a stat în aceast perioadă la schitul Acoperământul Maicii Domnului din localitatea Dorna Arini, la 5 kilometri de Vatra Dornei, judeţul Suceava.

C.C.

În articolul
Un călugăr i-a cumpărat bilet şi a dus-o la tren! Află pas cu pas cum a dispărut de acasă eleva olimpică
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Horoscop marți, 4 martie 2025: Gemenii au de rezolvat chestiuni financiare
Horoscop zilnic • ieri la 23:48
Horoscop marți, 4 martie 2025: Gemenii au de rezolvat chestiuni financiare
  • Horoscopul zilei de marți, 4 martie 2025
  • Ce ne-au pregătit astrele pentru ziua de marți
  • Vezi cum stai în materie de bani, dragoste, sănătate și noroc
Sebastian Dobrincu și Otniela Sandu s-au despărțit! De ce nu mai formează un cuplu: ”Am și eu defectele mele”
Showbiz intern • ieri la 23:45
Sebastian Dobrincu și Otniela Sandu s-au despărțit! De ce nu mai formează un cuplu: ”Am și eu defectele mele”
  • Sebastian Dobrincu a anunțat despărțirea de Otniela Sandu
  • Ce s-a întâmplat între ei
Cum să scapi definitiv de melcii din grădină. Sfaturi utile la început de primăvară
Beauty & Lifestyle • ieri la 23:10
Cum să scapi definitiv de melcii din grădină. Sfaturi utile la început de primăvară
  • Cum scapi repede de melcii din grădină
  • O metodă simplă și utilă
Polițista care a turnat-o pe Vlăduța Lupău lui Micula, război pe avere / Decizie de ultimă oră
Stiri interne • ieri la 22:54
Polițista care a turnat-o pe Vlăduța Lupău lui Micula, război pe avere / Decizie de ultimă oră
  • Agenta acuzată de accesare ilegală a bazei de date a poliției ține cu dinții de avere
  • „Cârtița lui Micula” l-a dat în judecată pe fostul soț, pentru partaj
  • Judecătorii au decis ca experții să evalueze bunurile bărbatului
Combinaţii interesante în showbiz! Dany Boy de la Insula Iubirii, cuplu-surpriză cu o cântăreață de la noi? Imaginile controversate și primele declarații!
Showbiz intern • ieri la 22:53
Combinaţii interesante în showbiz! Dany Boy de la Insula Iubirii, cuplu-surpriză cu o cântăreață de la noi? Imaginile controversate și primele declarații!
  • Dany Boy de la Insula Iubirii, o nouă cucerire
  • S-ar fi cuplat cu o artistă de la noi
  • Primele declarații
Iubitul lui Cosmin Olteanu, și gonit, și cu banii luați / Detalii exclusive
Stiri interne • ieri la 22:53
Iubitul lui Cosmin Olteanu, și gonit, și cu banii luați / Detalii exclusive
  • Tânărul care se visa la altar la brațul lui Cosmin Olteanu a primit o lovitură teribilă
  • Colegul de dosar al lui Olteanu a fost concediat, după ce a fost acuzat de racolare de minori
  • Adrian Cîșlaru a dat în judecată firma, însă a pierdut procesul
Vezi toate știrile noi
Recomandări
"A fost într-o secundă". Momentul dramatic când şoferul unei autobasculante râmâne fără frâne şi loveşte trei maşini într-un sens giratoriu, în Constanţa
recomandare pe observatornews.ro
"A fost într-o secundă". Momentul dramatic când şoferul unei autobasculante râmâne fără frâne şi loveşte trei maşini într-un sens giratoriu, în Constanţa
Răsfăţ total pentru Costin Gheorghe şi superba sa soţie, fiica unui milionar din România. Unde au apărut cei doi
recomandare pe as.ro
Răsfăţ total pentru Costin Gheorghe şi superba sa soţie, fiica unui milionar din România. Unde au apărut cei doi
Se schimbă banii. O nouă monedă lansată de BNR intră în circulație de luni, 3 martie
Romania TV
Se schimbă banii. O nouă monedă lansată de BNR intră în circulație de luni, 3 martie
S-a decis în Guvern, veste importantă pentru 5 milioane de pensionari
Romania TV
S-a decis în Guvern, veste importantă pentru 5 milioane de pensionari
Cât costă bluza purtată de Zelenski la Casa Albă. Designerul președintelui: Au crescut comenzile din SUA. N-am crezut că va fi așa
recomandare pe antena3.ro
Cât costă bluza purtată de Zelenski la Casa Albă. Designerul președintelui: Au crescut comenzile din SUA. N-am crezut că va fi așa
Călin Georgescu o atacă pe jurnalista Antena 3 CNN, Delia Olaru, și ridică tonul la alt reporter: ”Tăceți din gură!”
recomandare pe antena3.ro
Călin Georgescu o atacă pe jurnalista Antena 3 CNN, Delia Olaru, și ridică tonul la alt reporter: ”Tăceți din gură!”
Oscar 2025. Zoë Kravitz, apariție riscantă la petrecerea Vanity Fair: rochia decupată la spate a lăsat la vedere prea mult
recomandare pe antena3.ro
Oscar 2025. Zoë Kravitz, apariție riscantă la petrecerea Vanity Fair: rochia decupată la spate a lăsat la vedere prea mult
Cadouri pentru mame la Lidl, începând de azi. Preţurile sunt reduse pentru a face cele mai frumoase surprize de 8 Martie
recomandare pe playtech.ro
Cadouri pentru mame la Lidl, începând de azi. Preţurile sunt reduse pentru a face cele mai frumoase surprize de 8 Martie
Horoscopul primăverii în dragoste 2025. Trei zodii cunosc iubirea adevărată, altele au probleme mari în relaţii
recomandare pe playtech.ro
Horoscopul primăverii în dragoste 2025. Trei zodii cunosc iubirea adevărată, altele au probleme mari în relaţii
Decizia neașteptată luată de americani în privința Rusiei. Donald Trump i-a surprins pe toți
recomandare pe redactia.ro
Decizia neașteptată luată de americani în privința Rusiei. Donald Trump i-a surprins pe toți
Cum au fost îmbrăcați Sebastian Stan și mama sa la Gala Premiilor Oscar
recomandare pe redactia.ro
Cum au fost îmbrăcați Sebastian Stan și mama sa la Gala Premiilor Oscar
A murit actrița iubită de toți românii! Doliu imens în lumea filmului
recomandare pe Ciao.ro
A murit actrița iubită de toți românii! Doliu imens în lumea filmului
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
Reacția lui Gigi Becali pentru George Simion. Mesaj dur
recomandare pe ProSport.ro
Reacția lui Gigi Becali pentru George Simion. Mesaj dur
Ce dramă a trăit Andi Moisescu! De ce nu l-a crescut mama sa în primii ani de viață
recomandare pe bzi.ro
Ce dramă a trăit Andi Moisescu! De ce nu l-a crescut mama sa în primii ani de viață
Dezvăluire dureroasă făcută de Loredana despre mama ei: „Încerc să nu am regrete!“
recomandare pe bzi.ro
Dezvăluire dureroasă făcută de Loredana despre mama ei: „Încerc să nu am regrete!“
Cele mai scumpe căpșuni din București. „Ofertele” de 1 Martie depășesc orice imaginație: 3 căpșuni – mărțișoare au ajuns să coste peste o sută de lei
recomandare pe dailybusiness.ro
Cele mai scumpe căpșuni din București. „Ofertele” de 1 Martie depășesc orice imaginație: 3 căpșuni – mărțișoare au ajuns să coste peste o sută de lei
Breaking! Zelenski pleacă de la Casa Albă fără să mai semneze acordul pentru mineralele Ucrainei cu Donald Trump
recomandare pe dailybusiness.ro
Breaking! Zelenski pleacă de la Casa Albă fără să mai semneze acordul pentru mineralele Ucrainei cu Donald Trump
Horoscop săptămânal, 3-9 martie 2025. Berbecii sunt încrezători. Taurii socializează. Peștii își găsesc libertatea
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop săptămânal, 3-9 martie 2025. Berbecii sunt încrezători. Taurii socializează. Peștii își găsesc libertatea
Christina Ich, în cele mai sexy ipostaze în costum de baie, în vacanță. În ce ipostaze provocatoare s-a lăsat fotografiată
recomandare pe a1.ro
Christina Ich, în cele mai sexy ipostaze în costum de baie, în vacanță. În ce ipostaze provocatoare s-a lăsat fotografiată
Close