Live acum
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » A fost actualizată lista țărilor cu risc epidemiologic. Bulgaria a intrat în zona roșie

A fost actualizată lista țărilor cu risc epidemiologic. Bulgaria a intrat în zona roșie

Publicat pe 09.09.2021 la 20:14 Actualizat pe 09.09.2021 la 20:14

Lista țărilor cu risc epidemiologic ridicat a fost actualizată și intră în vigoare chiar de astăzi, 9 septembrie. În acest sens, Bulgaria se află acum în zona roșie, după ce a ieșit din cea galbenă din cauza creșterii incidenței infectărilor de COVID-19. Iată lista completă a țărilor cu risc epidemiologic ridicat!

Verifică noua listă actualizată cu țările care prezintă risc epidemiologic

vecteezy

Autoritățile au actualizat, din nou, lista țărilor cu un risc epidemiologic riricat. Astfel, conform ultimelor date făcute publice de specialiști, 7 țări au intrat în zona roșie, din cauza incidenței ridicate a cazurilor de Covid-19. Printre acestea se număra și Bulgaria, țara preferată de români în orice moment al anului, dar mai ales în sezonul estival.

S-a actualizat lista țărilor care prezintă risc epidemiologic

Comitetul Național pentru Situații de Urgență a actualizat lista țărilor cu risc epidemiologic ridicat, astfel că s-au produs câteva modificări din cauza creșterii, dar și a scăderii incidenței cazurilor. În acest sens, Bulgaria a intrat în zona roșie, în timp ce Portugalia și Monaco au ajuns din nou în zona galbenă, după o scădere semnificativă a numărului de cazuri infectate cu Covid-19.

Noua listă cu țările care reprezintă un risc epidemiologic ridicat intră în vigoare de astăzi, 9 septembrie, potrivit Comitetului Național Pentru Situații de Urgență. Modificările care s-au produs au în vedere zona galbenă, unde au intrat au intrat țări, teritorii și state din zona verde, în urma creșterii incidenței cazurilor de COVID-19, respectiv Germani, Letonia, dar și alte țări.

De asemenea, în urma creșterii incidenteței infectărilor cu COVID-19, din zona verde în cea galbenă au intrat și Germania, Croația, Letonia, Grenada, Barbados, Insulele Virgine Britanice, Capul Verde, Montserrat și Bonaire, Saint Eustatius și Saba. Totodată, în zona roșie se află: Bulgaria, Norvegia, Lituania, Slovenia, Bermuda, Sri Lanka și Guernsey.

Vă reamintim că dacă aveți schema completă de vaccinare și aveți certificat digital ce atestă imunizarea sau trecerea prin boală nu veți fi nevoiți să stați în carantină. De asemenea, persoanele care se întorc dintr-o zonă galbenă nu vor sta în carantină, doar dacă au schema completă a vaccinării sau dacă la intrarea în țară vor prezenta un test PCR negativ, nu mai vechi de 72 de ore.

Bulgaria, în zona roșie

După ce s-a bucurat de milioane de turiști, Bulgaria revine cu restricţii noi, resimțite în totalitate de toți cei care încă își doresc să calce pragul acestei țări în viitorul apropiat, după ce a intrat în zona roșie.

Tulpina Delta a făcut ca numărul de cazuri noi să crească din nou. Numai ieri au fost peste 2.000 de noi îmbolnăviri, cam cât în România, dar la o populaţie de doar 7 milioane de locuitori. Astfel, ora 22 devine ora închiderii localurilor în toată Bulgaria.

Mai mult decât atât, în urma ultimelor decizii luat la nivel de conducere, restaurantele, barurile şi cluburile se vor închide mai devreme, iar evenimentele publice cu număr mare de spectatori sunt interzise.

De asemenea, competiţiile sportive din spaţiile închise se vor desfăşura fără spectatori, festivalurile sunt interzise, iar teatrele şi cimeatografele vor funcţiona la jumătate din capacitate.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
A fost actualizată lista țărilor cu risc epidemiologic. Bulgaria a intrat în zona roșie
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Dublă-eliminare la Survivor! După plecarea lui Călin Donca, o altă concurentă a părăsit competiția
  • Niky Salman și Lucian Popa au intrat la duel
  • Cine a rămas în continuare la Survivor 2026
Showbiz intern
O influenceriță celebră a intrat în competiția Survivor! Cum au reacționat concurenții când au văzut-o
  • Tribul Faimoșilor are un nou concurent
  • O influenceriță celebră participă la Survivor 2026
Emisiuni TV
Călin Donca a fost eliminat de la Survivor 2026! Concurenții și-au luat rămas bun de la el: ”Nu mai poate continua”
  • Călin Donca pleacă acasă de la Survivor
  • Starea concurentului nu s-a îmbunătățit
Emisiuni TV
Replici siropoase între Aris Eram și Bianca, la Survivor! Cum se susțin cei doi la probe: ”Ți-am trimis pupici”
  • Aris Eram și Bianca Stoica sunt din ce în ce mai apropiați
  • Ce se întâmplă între cei doi
Stiri interne
Amenințare cu pistolul în centrul Clujului. Un șofer furios ar fi încercat să își facă dreptate singur: ”L-a îndreptat spre mine”
  • Un bărbat a fost amenințat cu pistolul de un șofer
  • Scandal fără precedent în centrul Clujului
Emisiuni TV
Naba Salem a plecat de urgență de la careu, la Survivor! Concurenta a avut nevoie de ajutor
  • Naba Salem a cerut ajutorul medicilor
  • Concurenta nu a mai putut să stea în picioare
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
La 24 de ani, Grațiela își caută job de 6 luni: 300 de aplicări, 10 interviuri, aproape niciun răspuns
recomandare pe as.ro
El e românul care a făcut o avere pe bursă! A câştigat şi de peste 85 de ori suma investită. Câţi bani are acum
Romania TV
Nicușor Dan i-a concediat AZI. Undă de șoc la nivel înalt! Sunt schimbări MAJORE
Romania TV
Medic de 33 de ani, găsit mort în cabinet. Alin s-a sinucis după ce a ajuns la spital. Era căsătorit și avea un băiețel. Soția sa este tot medic. BOALA de care suferea!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Vremea se răceşte din nou. Avem weekend de iarnă: România, pe ‘câmpul de luptă’ dintre două mase de aer diferite
recomandare pe playtech.ro
Ce nu are voie să facă un controlor STB: de multe ori încalcă legea fără să ai habar. De ce nu te poate bloca sau legitima cu forţa
recomandare pe redactia.ro
Doamne, dramatic ce se intampla cu Fulgy al Clejanilor... Ultima ora
recomandare pe redactia.ro
Doamne, dramatic ce se intampla cu Fulgy al Clejanilor... Ultima ora
recomandare pe Ciao.ro
Horoscop 2026 cu Marian Golea. Patru zodii renasc și își schimbă destinul. Previziuni complete pentru toate semnele zodiacale
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
recomandare pe bzi.ro
Cum arată casa lui Gino Iorgulescu. Vila în care a copilărit Mario Iorgulescu este un adevărat muzeu privat
recomandare pe dailybusiness.ro
Cât costă cu adevărat un zbor low-cost. Taxele suplimentare pot dubla prețul biletului
recomandare pe dailybusiness.ro
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
recomandare pe Jurnalul.ro
4 zodii își vor atinge toate obiectivele în 2026
recomandare pe a1.ro
Cadoul în valoare de 18.000 de euro pe care Sandra Izbașa i l-a oferit lui Răzvan Bănică. Cum arată obiectul de lux