Live acum XNS
Prime time 19:00 Petrecem in familie (r)
Homepage » Actualitate » Meteo » Șefa ANM, Elena Mateescu, despre cum va fi vremea în luna septembrie. Nu scăpăm de caniculă: "Temperaturi peste medie..."

Șefa ANM, Elena Mateescu, despre cum va fi vremea în luna septembrie. Nu scăpăm de caniculă: "Temperaturi peste medie..."

De Oana Vacarusi.
Publicat pe 19.08.2023 la 16:07 Actualizat pe 19.08.2023 la 16:07

Potrivit meteorologilor, urmează o a patra lună de vară. Vremea se va menține caldă și în septembrie. Elena Mateescu, șefa Administrației Naționale de Meteorologie a vorbit despre temperaturile care se vor înregistra în România în perioada următoare.

Cum va fi vremea în luna septembrie

arhiva

Sunt zile de foc în România, dar și o alertă la nivel european pentru că vin călduri extreme. Italia, Spania și Grecia s-au confruntat deja cu căldură necruțătoare de zile întregi, dar Agenția Spațială Europeană a avertizat că valul de căldură abia începe. În Italia, care a fost deosebit de puternic afectată, temperaturile din multe orașe sunt de așteptat să depășească 40 de grade Celsius (104 Fahrenheit).

Șefa ANM, Elena Mateescu, despre cum va fi vremea în perioada următoare

Temperaturile sfârâitoare prelungite din Italia, Spania, Franța, Germania, Polonia și mai multe țări de pe continent, sunt potențial cele mai calde temperaturi înregistrate vreodată în Europa. Și în România, temperaturile crescute își vor face simțită prezența în continuare. Șefa ANM, Elena Mateescu, a spus cum va fi vremea în perioada următoare.

"Într-adevăr, încă o săptămână caldă, practic până la sfârșitul acestei veri, deci până pe 31 august vom vorbi de temperaturi care vor caracteriza o vreme caniculară, chiar 35-36 de grade.

Ieri am înregistrat la București, deja 37 de grade Celsius la umbră, 41 de grade temperaturi resimțite astăzi în același ecart al valorilor de temperaturi.

De mâine, valul de căldură se va intensifica și va fi de interes și pe parcursul săptămânii viitoare, la debutul acesteia, când vom vorbi chiar de valori de până la 38 de grade la umbră, în sudul extrem.", a spus Elena Mateescu, directorul ANM, sâmbătă, la Antena 3 CNN.

Cum va fi vremea în luna septembrie

Potrivit șefei Administrației Naționale de Meteorologie, Elena Mateescu, este posibil ca și prima jumătate, cel puțin, a lunii septembrie, așa cum arată și estimările la nivelul zonei țării noastre, să înregistreze temperaturi peste media climatologică și să vorbim și în debutul lunii septembrie, deci în debutul toamnei, de valori care pot depăși pragul unei zile de vară, de 25 de grade Celsius, așa cum arată estimările actualizate vineri de Administrația Națională de Meteorologie.

"Până atunci însă, vara 2023 și în zona țării noastre a adus în fiecare lună recorduri din punctul de vedere fie al fenomenelor meteorologice extreme, specifice condițiilor de instabilitate atmosferică, fie din punctul de vedere al valului de căldură persistent și în intensificare, așa cum este şi această situație din 17 august până posibil spre 31 august", a mai spus Elena Mateescu, potrivit aceleiași surse menționate anterior.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Șefa ANM, Elena Mateescu, despre cum va fi vremea în luna septembrie. Nu scăpăm de caniculă: "Temperaturi peste medie..."
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Gabi Tamaș, copleșit de emoții la Survivor! Ce gânduri îl macină pe concurentul din tribul Faimoșilor
  • Gabi Tamaș a făcut dezvăluiri incredibile!
  • Ce emoții îl încearcă pe fostul fotbalist
Showbiz intern
Ce nume a ales Larisa Udilă pentru fetița ei. Este cu totul și cu totul neobișnuit
  • Larisa Udilă a făcut marea dezvăluire!
  • Cum o va chema pe fiica ei
Stiri interne
De ce a ignorat mama criminalului de 13 ani, care l-a ucis pe Mario Berinde, urmele de sânge din curte? Femeia a explicat totul
  • Noi dezvăluiri în cazul din Cenei
  • Mama adolescentului de 13 ani, acuzat că l-a ucis pe Mario, a făcut declarații uluitoare
Showbiz intern
Vanessa, mesaj de dragoste pentru o persoană specială! Iubita lui Bogdan de la Ploiești nu își mai ascunde sentimentele: „Mulțumesc că exiști!”
  • Vanessa, mesaj plin de emoție pe rețelele de socializare
  • Cine este persoana specială din viața iubitei lui Bogdan de la Ploiești
Showbiz intern
Dorian Popa, răspuns acid la adresa răutăcioșilor! Vloggerul i-a pus la punct pe toți: „Ăștia care dau sfaturi, dar ei...”
  • Dorian Popa, reacție nervoasă pe Internet
  • Ce le-a transmis celor care l-au criticat
Showbiz intern
Cum a reacționat fiul Larisei Udilă, atunci când și-a cunoscut sora pentru prima dată. Influencerița a născut în urmă cu câteva zile
  • Larisa Udilă, declarații impresionante despre cei doi copii ai săi
  • Cum a reacționat Milan când și-a întâlnit sora
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Cea mai înzăpezită țară din lume, unde nămeţii sar de 10 m. Oamenii sapă tuneluri ca să poată ieși din case
recomandare pe as.ro
Detalii teribile despre accidentul cu 7 morţi din Timiş. Ce s-a putut afla despre şoferul microbuzului
Romania TV
Breaking news dureros! Nicușor Dan este în DOLIU, tragedia s-a produs în urmă cu puțin timp
Romania TV
Noua taxă introdusă în România. Legea implementată de Guvern
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Se întorc ninsorile în Bucureşti. Va ninge zile în şir în Capitală, conform meteorologilor
recomandare pe playtech.ro
Cine plătește reparația centralei într-o locuință închiriată? Ce spune legea
recomandare pe redactia.ro
Ultima imagine postată de Tal Berkovich înainte să moară. Fosta concurentă de la „Chefi la cuțite” s-a stins în urma unui accident
recomandare pe redactia.ro
Doliu imens la ANTENA 1. S-a stins INTR-UN ACCIDENT GROAZNIC. Confirmarea a venit ACUM
recomandare pe Ciao.ro
Horoscop 2026 cu Marian Golea. Patru zodii renasc și își schimbă destinul. Previziuni complete pentru toate semnele zodiacale
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
recomandare pe bzi.ro
Cum arată casa lui Gino Iorgulescu. Vila în care a copilărit Mario Iorgulescu este un adevărat muzeu privat
recomandare pe dailybusiness.ro
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
recomandare pe dailybusiness.ro
Alex Pretti, bărbatul ucis de un agent ICE în Minneapolis, era asistent medical ATI
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop săptămânal, 26 ianuarie - 1 februarie 2026. Alungă frica și mergi înainte cu credință și iubire
recomandare pe a1.ro
A murit Tal Berkovich, fosta concurentă Chefi la cuțite. S-a stins din viață la 40 de ani. Care a fost cauza decesului