Live acum Spynews TV
Prime time 19:00/ Petrecem în familie
Homepage » Actualitate » Stiri internationale » Alertă! Vulcanul Etna a erupt. Aeroportul din Catania a anulat toate zborurile

Alertă! Vulcanul Etna a erupt. Aeroportul din Catania a anulat toate zborurile

Publicat pe 05.07.2024 la 10:28 Actualizat pe 05.07.2024 la 10:28

În urma unei erupții neașteptate a Vulcanului Etna din Sicilia, autoritățile au fost nevoite să ia măsuri extreme de siguranță. Aeroportul din Catania a răspuns prompt, anulând toate zborurile programate pentru ziua de azi, într-o încercare de a minimiza riscurile pentru pasageri și echipajele aeriene.

Zboruri anulate, după ce a erupt vulcanul Etna

Profimedia

Autoritățile italiene au intensificat măsurile de siguranță în Sicilia după ce vulcanul Etna a erupt, determinând anularea tuturor zborurilor programate pentru azi la Aeroportul din Catania.

Zboruri anulate, după ce a erupt vulcanul Etna

Nivelul de alertă a fost ridicat de la verde la galben de către Protecția Civilă, pe fondul creșterii pericolelor generate atât de râurile de lavă, cât și de activitatea seismică intensificată.

Potrivit ultimelor informații, există riscul ca erupțiile să devină mai frecvente, iar volumul de materie incandescentă emisă să crească semnificativ în următoarea perioadă.

Autoritățile au emis un avertisment ferm pentru localnici și turiști, recomandând respectarea strictă a indicațiilor de siguranță și evitarea zonelor afectate.

Fenomen sumbru pe cerul Islandei

În sud-vestul Islandei, un vulcan a erupt cu o furie devastatoare anul trecut, determinând evacuarea a aproximativ 4.000 de persoane din orașul Grindavik și închiderea celebrei stațiuni balneare geotermale Blue Lagoon. Erupția a început la ora locală 22.17, lăsând în urmă un peisaj apocaliptic marcat de lava înflăcărată și nori de cenușă.

Deși activitatea seismică crescuse în regiune încă din octombrie 2023, nimeni nu anticipase proporțiile devastatoare ale erupției. Aeroportul internațional din Reykjavik a rămas deschis, dar a experimentat numeroase întârzieri din cauza condițiilor atmosferice dificile.

Pe lângă impactul vizibil al erupției, cerul Islandei a devenit un spectacol apocaliptic în sine, îmbrăcându-se într-un roșu intens. Imaginile cu cerul în flăcări au devenit virale pe rețelele sociale, generând o reacție puternică din partea comunității internaționale. Mulți au exprimat îngrijorare și compasiune pentru Islanda și locuitorii săi în fața acestei catastrofe naturale.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Alertă! Vulcanul Etna a erupt. Aeroportul din Catania a anulat toate zborurile
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Stiri internationale
A fost confirmat primul deces cauzat de ciumă, după 2007! Medicii sunt în alertă
  • O persoană a murit de ciumă, pentru prima dată, după anul 2007
  • Cum se manifestă această boală
Showbiz intern
Ce s-a întâmplat cu relația dintre Cristian Marinescu și Amalia, după finala Mireasa! Fosta concurentă i-a pus pe jar pe fani | FOTO
  • Amalia a postat imaginile cu are lămurește situația dintre ea și Cristian Marinescu
  • Au continuat sau nu relația din casa Mireasa
Stiri interne
Soțul Luizei, tânăra care a murit la scurt timp după naștere, declarații dureroase! Familia a condus-o pe ultimul drum
  • Luiza din Gorj a fost înmormântată astăzi
  • Soțul ei este cutremurat de durere
Showbiz intern
Nuntă în showbiz! Fiica Ralucăi Moianu, Mara, s-a cununat religios cu Virgil Boglea! Imagini superbe din Italia | FOTO
  • Fiica Ralucăi Moianu s-a căsătorit religios
  • Mara Boglea a organizat o ceremonie superbă în Italia
Showbiz intern
Moment unic la Beach, Please! Inna a cântat din public alături de Deliric! Fanii au fost în extaz | VIDEO
  • Inna a cântat cu Deliric din public
  • Imagini emoționante de la Beach, Please!
Meteo
Valul de căldură de extinde în România! Codul galben de caniculă a fost prelungit. Unde vor fi temperaturi de foc
  • Codul galben de caniculă se extinde în România
  • Meteorologii au anunțat temperaturi de 38 de grade Celsius
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Trucul prin care putem face răcoare în locuinţă, fără aer condiţionat
recomandare pe as.ro
Milionarul român cu trei pensii dă din casă! Ce i-a făcut propria nevastă. Dieta secretă care l-a ajutat enorm
Romania TV
Vlăduța Lupău este în culmea fericirii! Cât de frumos a dat vestea! Fanii au sărit imediat să o felicite!
Romania TV
Cum pot românii să obțină ajutorul pentru energie de la Guvern. Câți bani pot primi pe lună și ce pași trebuie să urmeze
recomandare pe antena3.ro
O femeie cu un copil de 2 ani spune cum e să locuiești pe un vas de croazieră, cu totul gratuit. Există, totuși, un dezavantaj
recomandare pe antena3.ro
Furie în Bulgaria din cauza panterei negre. Oamenii spun că au pierdut bani din cauza ei și cer despăgubiri
recomandare pe antena3.ro
Mireasă din Vâlcea bătută de mire la nuntă, pentru că a supărat-o pe mama soacră. Ea a fost dusă la spital, el a continuat petrecerea
recomandare pe playtech.ro
Cea mai frumoasă plajă din Europa se află în Grecia. Puţini români ştiu de ea, panorama dramatică te cucereşte pe loc
recomandare pe playtech.ro
Cum şi cât se udă trandafirii din grădină când e caniculă. Detaliul care distruge bobocii
recomandare pe redactia.ro
Cine este tânăra ucisă de fostul iubit după ce i-a incendiat casa. Victima a fost rapită și în februarie de ucigaș
recomandare pe redactia.ro
Se schimbă școala românească din temelii. Părinții riscă și închisoarea dacă nu respectă acest lucru.
recomandare pe Ciao.ro
A murit cea mai iubită actriță de la Bollywood! Ochii ei i-au înnebunit și pe români
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
recomandare pe bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
recomandare pe bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
recomandare pe dailybusiness.ro
De ce mamele aflate în concediu maternal trebuie să plătească CASS. Premierul Ilie Bolojan: „Nu ne mai putem permite să fim o țară de excepții”
recomandare pe dailybusiness.ro
Pensii 2025. Cu cât vor scădea pensiile de peste 3000 de lei, de la 1 august, după taxarea CASS
recomandare pe Jurnalul.ro
Bani, dragoste? Iată cea mai norocoasă zi a lunii iulie 2025 pentru fiecare zodie
recomandare pe a1.ro
Artist celebru din România a sărit la bătaie în timpul concertului său. Ce s-a întâmplat între el și un fan