Live acum Petrecem in familie (r)
Prime time 19:00/ Petrecem in familie (r)
Homepage » Actualitate » Stiri internationale » Doi tineri din Kiev s-au căsătorit în prima zi de război: ”Putem muri și am vrut doar să fim împreună înainte”

Doi tineri din Kiev s-au căsătorit în prima zi de război: ”Putem muri și am vrut doar să fim împreună înainte”

De Razvan Paltin.
Publicat pe 25.02.2022 la 10:07 Actualizat pe 25.02.2022 la 10:11

În ziua în care Rusia a invadat Ucraina, doi tineri din Kiev au decis să se căsătorească. Deși aveau nunta plănuită peste câteva luni, de teama că vor muri au decis să devină soț și soție mai devreme. 

Tinerii s-au căsătorit în plin război

CNN

Tinerii din Kiev s-au căsătorit în prima zi de război din Ucraina

Un cuplu de îndrăgostiți din Kiev a decis să se căsătorească chiar în ziua în care Rusia a atacat Ucraina. Aceștia au spus DA în momentul în care întrega capitala era acoperită de sunetul îngrozitor al sirenlor.

Cei doi parteneri plănuiau să se căsătorească pe 6 mai și să sărbătorească ulterior la un restaurant, însă au decis să facă acest pas mai repede deoarece le e teamă că ar putea să moară în război, astfel că măcar să fie unul lângă celălalt prin taina căsătoriei.

„Situația este grea. Vom lupta pentru pământul nostru. Putem muri și am vrut doar să fim împreună înainte de toate astea”, a spus Arieva, tânăra care s-a căsătorit.

Ce au făcut după ce s-au căsătorit

După ce aceștia s-au căsătorit, Arieva și Furisn au plecat imediat la Centrul local de Apărare Teritorailă pentru a-și unii eforturile în apărarea țării.

„Trebuie să ne apărăm țara. Trebuie să protejăm oamenii pe care îi iubim și pământul pe care trăim (...) „Poate că vom merge să luptăm. Poate că vom ajuta cu altceva. Ei vor decide", a mai spus ea.

Cei doi speră ca războiul să se termine și Ucraina să rămână tot a lor și nu va fi invadată de către ruși în totalitate.

„Sper doar că totul va merge normal și vom avea pământul nostru, ne vom păstra țara în siguranță și fericită fără ruși în ea”, a mai spus tânăra.

Până în prezent, zeci de persoane au murit în atacurile din Ucraina, inclusiv civili. Bombardamentele continuă și astăzi, iar la orice pas are loc câte o explozie urmată de incendii violente.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Doi tineri din Kiev s-au căsătorit în prima zi de război: ”Putem muri și am vrut doar să fim împreună înainte”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Dana Roba, prima imagine cu noul iubit? Cum arată bărbatul care o face fericită în prezent / FOTO
  • Dana Roba iubește din nou după despărțirea de Beniamin
  • Cum arată bărbatul care o face fericită în prezent
Showbiz intern
Dana Rogoz, mesaj emoționant pentru tatăl său. Părintele actriței s-a stins din viață cu 11 ani în urmă: "Mă gândesc că asta te-ar face fericit..." / FOTO
  • Ce a transmis Dana Rogoz în memoria tatălui său
  • Se împlinesc 11 ani de când actrița și-a pierdut părintele
Showbiz intern
Cătălin Cazacu și-a luat iubita și a fugit cu ea în lume! Unde petrec romantic cei doi îndrăgostiți / VIDEO
  • Cătălin Cazacu, escapadă romantică alături de iubita sa
  • Ce destinație romantică au ales cei doi îndrăgostiți
Stiri internationale
Coteț de găini, renovat de un bărbat și transformat într-un apartament cu două camere pe care l-a dat apoi în chirie. Câți bani câștigă și cum arată locuința
  • Un bărbat a transformat un coteț de găini într-un apartament cu două camere
  • Cât câștigă acum din chirie
Showbiz intern
Chef Orlando Zaharia, imagine emoționantă alături de soția lui. Ce mesaj a transmis juratul de la Chefi la cuțite: "Când mă uit la ea..."
  • Chef Orlando Zaharia, alături de femeia care îi este sprijin, soția lui
  • Cum s-au fotografiat cei doi
Beauty & Lifestyle
Destinația din Europa cu ape turcoaz și nisip alb ca-n Maldive! Unde se află, de fapt, acest colț de paradis
  • Ape turcoaz și nisip alb ca-n Maldive
  • Destinația din Europa care i-a cucerit pe turiști
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Cele mai bune prietene, moarte pe iarbă, ţinându-se de mână, după un accident cumplit. "Cadou" de majorat le va fi piatra funerară după tragedia din Irlanda
recomandare pe as.ro
Milionarul român care are un salariu de 33.000 de euro pe lună a ajuns să vândă tot şi să se împrumute!
Romania TV
Vestea momentului în showbiz! S-au DESPĂRȚIT! El a făcut anunțul: Decizia nu este rezultatul unui conflict, ci e o înțelegere matură
Romania TV
Mario Iorgulescu a EVADAT și riscă trei ani de închisoare în plus. Este dat în urmărire internațională
recomandare pe antena3.ro
La 6 ani a fost declarată „cea mai frumoasă fetiță din lume”. Acum, la 24 de ani Thylane Blondeau arată cu totul diferit
recomandare pe antena3.ro
O româncă a dispărut în mod misterios la Londra, în urmă cu 7 ani. Acum, fiicele și poliția fac un nou apel
recomandare pe antena3.ro
Descoperire arheologică inedită în deșertul Sinai: Au fost găsite cercuri bizare de copaci care duc la o fortăreață din Egiptul Antic
recomandare pe playtech.ro
Cum să dublezi producția de castraveți punând un singur ingredient natural peste plante
recomandare pe playtech.ro
Zonele preferate de căpușe în curte și grădină. Cum le identifici și le elimini
recomandare pe redactia.ro
Zodia care își iubește mama mai mult decât orice. Legătura de sânge care nu se rupe niciodată
recomandare pe redactia.ro
Detalii cutremurătoare ies la iveală din ancheta bebelușului furat din maternitatea Bacău. Cum a fost scos micuțul din spital și cu cât s-a vândut micuțul
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România care s-au călugărit. Au renunțat la celebritate pentru o viață în rugăciune
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
recomandare pe bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
recomandare pe bzi.ro
Avertismentul nutriționiștilor privind pufuleții din dieta Mihaelei Rădulescu! „Evitați cât puteți pufuleții cu arome!“
recomandare pe dailybusiness.ro
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
recomandare pe dailybusiness.ro
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
recomandare pe Jurnalul.ro
3 zodii dure care tânjesc în secret după dragoste
recomandare pe a1.ro
Cum arată sora lui Valeriu Ilisie din "Iubire cu Parfum de Lavandă". Cei doi frați postează des imagini împreună