Live acum Viaţa fără filtru
Prime time 19:00/ Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri internationale » Doliu în lumea bucătarilor! A murit un renumit maestru al gastronomiei / FOTO

Doliu în lumea bucătarilor! A murit un renumit maestru al gastronomiei / FOTO

Publicat pe 27.12.2023 la 09:12 Actualizat pe 27.12.2023 la 09:12

Este doliu în lumea bucătarilor! Un renumit maestru al gastronomiei a trecut în neființă, la vârsta de 45 de ani, chiar în ziua de Crăciun.

Este doliu în lumea bucătarilor

arhiva

Fanii gastronomiei sunt în doliu, după ce renumitul bucătar australian Bill Granger, numit și "naşul" pâinii prăjite cu avocado a trecut în neființă, chiar în ziua de Crăciun, la vârsta de 54 de ani.

A murit bucătarul australian Bill Granger

Potrivit informațiilor apropiaților, Bill Granger a murit într-un spital din Londra, cu soţia şi cele trei fiice alături de el. Până în aceste moment nu se știe care este cauza decesului.

"Va fi ţinut minte ca "Regele micului dejun", pentru că a transformat mâncarea nepretenţioasă în ceva special, plin de soare", a transmis familia pe Instagram.

Cine a fost Bill Granger

Amintim că, de-a lungul carierei sale de 30 de ani, Bill Granger a publicat 14 cărţi de bucate, a realizat mai multe emisiuni culinare la televiziune şi a deschis mai mult de o duzină de restaurante în oraşe precum Sydney, Londra şi Tokyo.

Totodată, renumitul maestru al gastronomiei a fost iubit de gurmanzii din întreaga lume, dar şi de colegii săi bucătari. În urma decesului, mulți dintre cei care l-au cunoscut au ținut să îi aducă un ultim omagiu.

"Mi se rupe inima să aud asta. Atât de crud", a scris Nigella Lawson, autoare de cărţi de bucate şi bucătar TV, pe Instagram.

Legenda culinară Jamie Oliver i-a adus un omagiu lui Granger, pe care l-a numit "un om minunat" şi un "suflet bun şi calm".

"Am admirat tot ceea ce a reprezentat în domeniul alimentar", a scris el pe Instagram.

Ei bine, Bill Granger şi-a început cariera în anul 1993, după ce a renunţat la şcoala de artă pentru a deschide primul său restaurant în Sydney, când avea doar 23 de ani.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Doliu în lumea bucătarilor! A murit un renumit maestru al gastronomiei / FOTO
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Nicoleta Dragne de la Insula iubirii, probleme în urma unei proceduri estetice: „Eram la un pas de septicemie”. Situația neplăcută cu care se confruntă după 7 ani
  • Nicoleta Dragne a apelat la o procedură estetică în urmă cu șapte ani
  • Fosta ispită de la Insula iubirii se confruntă cu probleme
Emisiuni TV
Juratul X Factor, Puya, îşi aminteşte despre prima sa intrare ȋn studio: „M-a sunat tata și mi-a zis
  • Puya a făcut declarații emoționante despre cariera lui
  • Cum a fost când a intrat prima dată într-un studio
Showbiz intern
Oana Lis reacționează, după ce o influenceriță celebră a judecat-o! Motivul – relația cu un bărbat mai în vârstă: ”Le este frică de greu”
  • Cum a reacționat Oana Lis, după ce a fost judecată din cauza relației cu Viorel Lis
  • Cine este influencerița celebră care a criticat-o
Stiri interne
Eticheta te minte? Experții Senatului Științific te învață să descifrezi corect informațiile de pe ambalajele produselor la Food You Trust
  • Workshop „Ești ceea ce mănânci”, organizat de Fundația Dan Voiculescu
  • Este parte a Simpozionului Internațional FOOD YOU TRUST 2025
Retete
Rețetă rapidă de pâine pufoasă cu miere de albine! Este mult mai gustoasă decât cea din comerț
  • Cum gătești acasă cea mai delicioasă pâine de casă
  • Este fragedă și moale
Emisiuni TV
Chef Ștefan Popescu a câștigat lupta pentru amuletă din ediția de ieri seară Chefi la cuțite, care a avut ca temă meniul restaurantului lui Chef Richard Abou Zaki
  • Chef Ștefan Popescu a câștigat lupta pentru amuletă din ediția de ieri seară Chefi la cuțite
  • Orlando Zaharia a fost vizitat de soție și fiu
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Alternative de investiții mai bune decât imobiliarele, accesibile direct de pe telefon. Guda: "De ce să vă complicați?"
recomandare pe as.ro
Ce pensie poate avea românul care aşteaptă încă milionul de euro! „Eu mai am o speranţă”
Romania TV
Anunțul MOMENTULUI de la ANM. Iarna se întoarce în România. NINSORI și ploi la București!
Romania TV
BREAKING NEWS! Veste proastă primită de Simona Halep!
recomandare pe antena3.ro
În 1975, o tânără a fost găsită moartă într-o pădure și nimeni nu a știut ce s-a întâmplat. Un indiciu pierdut a elucidat acum misterul
recomandare pe antena3.ro
Un sat abandonat din Spania este scos la vânzare cu 89.000 de euro: „Dacă tăiați buruienile se vede marea”
recomandare pe antena3.ro
Presupusul nepot al lui Nicolae Ceauşescu a fost prins la furat de brânză într-un supermarchet din Italia
recomandare pe playtech.ro
Top 3 zodii care vor cunoaşte abundenţa financiară până la final de martie. Vin bani din toate direcţiile
recomandare pe playtech.ro
Ce să faci cu bulbii de lalea când încep să răsară. Aşa vor fi flori din belşug în următoarea lună
recomandare pe redactia.ro
Planul pus la cale de Putin pentru Ucraina. Președintele Rusiei vrea să-l facă pe Trump să accepte totul
recomandare pe redactia.ro
Când sunt Rusaliile anul acesta. Românii vor avea trei zile libere
recomandare pe Ciao.ro
A murit actrița iubită de toți românii! Doliu imens în lumea filmului
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Reacția lui Gigi Becali pentru George Simion. Mesaj dur
recomandare pe bzi.ro
Carmen Harra vorbește despre surpriza de la alegeri: „O femeie apare în prim plan!“
recomandare pe bzi.ro
Minerva, mesaje din lumea de dincolo! Ce i-a cerut Gabrielei Lucuțar să-i pună în sicriu
recomandare pe dailybusiness.ro
Cât costă un kilogram de roșii românești la tarabe. Prețuri cu 50% mai mari decât anul trecut
recomandare pe dailybusiness.ro
Dispar paracetamolul și amoxicilina din farmacii! UE a dat ordinul!
recomandare pe Jurnalul.ro
Metamorfoză: 3 Zodii se reinventează TOTAL în Martie 2025
recomandare pe a1.ro
Babasha și-a cumpărat casă în complexul lui Dorian Popa. Cum arată vila în construcții | VIDEO