Live acum Mireasa. Capriciile iubirii (r)
Prime time 19:00/ Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri internationale » Doliu în lumea sportului! A murit o legendă! Campionul mondial s-a stins din viață la vârsta de 64 de ani

Doliu în lumea sportului! A murit o legendă! Campionul mondial s-a stins din viață la vârsta de 64 de ani

De Oana Vacarusi.
Publicat pe 20.02.2023 la 23:48 Actualizat pe 20.02.2023 la 23:48

Lumea sportului e în doliu! S-a stins din viață o legendă! Fostul atlet Greg Foster, triplu campion mondial la 110 metri garduri, a murit la vârsta de 64 de ani. În anul 2020, acesta suferise un transplant de inimă.

Profimediaimages.ro

Greg Foster, fostul atlet, triplu campion mondial la 110 metri garduri, s-a stins din viață la vârsta de 64 de ani. În urmă cu aproximativ trei ani, mai exact în anul 2020, acesta suferise un transplant de inimă după ce, în 2016 a fost diagnosticat cu amiloidoza (o boală rară cu manifestare sistemică sau localizată, a cărei manifestări clinice se datorează formării depozitelor de amiloid la nivelul diferitelor țesuturi din organism), şi după ce a făcut chimioterapie.

A murit Greg Foster

Greg Foster, medaliatul olimpic de argint în 1984 și de trei ori campion mondial la 110 m garduri, a murit la vârsta de 64 de ani. UCLA, unde Foster a jucat în perioada 1977-1980, a anunțat că fostul sportiv s-a stins din viață în pace, duminică, după o lungă luptă cu amiloidoza.

În 2020, Foster a avut un transplant de inimă după ce a fost diagnosticat cu amiloidoză în 2016 și a fost supus chimioterapiei.

Din 1981 până în 1991, Foster a câștigat șase titluri naționale de 110 m garduri (inclusiv probele olimpice din 1984), aur la primele trei ediții ale campionatelor mondiale în aer liber din 1983, 1987 și 1991 și medalia olimpică de argint din 1984 la Los Angeles.

În august 1981, Foster a înregistrat recordul personal de 13,03 secunde, terminând pe locul secund în fața rivalului Renaldo Nehemiah într-o cursă în care Nehemiah a devenit primul om care a spart 13 secunde la 110 m garduri. El a intrat la Jocurile de la Los Angeles din 1984 cu cei mai rapizi patru timpi din lume pentru un an, potrivit World Athletics.

„Timp de un an și jumătate înainte de Jocurile Olimpice, nu am pierdut niciodată”, a spus Foster, potrivit Chicago Tribune. „Mi-ar fi plăcut să pierd toate acele curse și să câștig Jocurile Olimpice.”

În 1985, mama lui Foster, o mătușă, un văr și nepotul său în vârstă de 5 ani, care fusese numit după el, au murit în urma unui accident de mașină. Foster a câștigat titlul american în 1986, apoi a repetat titlul de campion mondial în 1987.

În 1990, Foster a fost testat pozitiv pentru pseudoefredrină, efredrină și fenilpropanolamină, stimulente interzise care se găsesc în mod obișnuit în medicamentele fără prescripție medicală, după ce a luat aspirină extra-puternică și „vreo vitamine de 89 de cenți pe care le-am cumpărat de la o benzinărie”. A fost interzis trei luni.

Din nou, a revenit, câștigând un al treilea titlu mondial consecutiv în 1991. La 33 de ani, el dorea să devină, la acea vreme, cel mai bătrân sprinter olimpic masculin din 80 de ani.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Doliu în lumea sportului! A murit o legendă! Campionul mondial s-a stins din viață la vârsta de 64 de ani
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Beauty & Lifestyle
Metoda scandinavă de somn care ar putea să îți îmbunătățească somnul și relația. Ce presupune
  • Somn mai bun, relație mai fericită?
  • Ce presupune metoda scandinavă de somn
Showbiz intern
Leo de la Roșiori renunță la muzică? Anunțul cu care și-a luat prin surprindere fanii
  • Leo de la Roșiori renunță la muzică?
  • Anunțul pe care l-a făcut de curând manelistul
Showbiz intern
Sile Cămătaru, eliberat din închisoare! Promite că nu se va mai întoarce niciodată după gratii
  • Sile Cămătaru, din nou în libertate
  • Promite că nu se va mai întoarce niciodată în spatele gratiilor
Emisiuni TV
Rețetă de budincă suedeză de cartofi. Sfaturile lui Chef Horia Manea pentru un preparat delicios
  • Rețetă de budincă suedeză de cartofi
  • Cum obții un preparat delicios
Emisiuni TV
Hitul ”Mai dă-te-n dragostea mea” va răsuna sâmbăta aceasta, la Te cunosc de undeva! Ioana State și Tudor (Fly Project) devin Connect-R
  • Hitul lui Connect-R, interpretat sâmbătă la Te cunosc de undeva
  • Ioana State și Tudor intră în pielea artistului
Stiri interne
Anunț important făcut de Ministerul Afacerilor Interne! Cartea electronică de identitate va putea fi solicitată şi în Bucureşti, începând de astăzi, 24 aprilie
  • Cartea electronică de identitate poate fi solicitată și în București, de astăzi, 24 aprilie
  • Anunț important făcut de Ministerul Afacerilor Interne
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Tradiţii şi superstiţii de Sfântul Gheorghe. Ce nu ai voie să faci azi, 23 aprilie
recomandare pe as.ro
Momentul dramatic care l-a făcut pe Sabin Ilie să se prăbuşească emoţional şi să piardă o avere!
Romania TV
Mario Iorgulescu a EVADAT și riscă trei ani de închisoare în plus. Este dat în urmărire internațională
Romania TV
Mario Iorgulescu a EVADAT și riscă trei ani de închisoare în plus. Este dat în urmărire internațională
recomandare pe antena3.ro
Alertă la Kremlin. Membrii unei delegații străine au vrut să intre cu un pumnal la întâlnirea cu Putin
recomandare pe antena3.ro
Wolfgang Porsche, moștenitorul imperiului auto, vrea să-și construiască un tunel prin munți pentru a ajunge mai repede acasă
recomandare pe antena3.ro
Papa Francisc s-a făcut preot pentru că femeia pe care a iubit-o l-a refuzat. Cine este Amalia și ce spune despre relația lor
recomandare pe playtech.ro
Sărbătoare dublă pentru români. Ce trebuie să faci pe 23 aprilie pentru noroc și sănătate. Tradiții de Sfântul Gheorghe și ...
recomandare pe playtech.ro
Ingredientul din bucătărie care nu costă nimic, dar care transformă gazonul. Va fi mai verde ca niciodată
recomandare pe redactia.ro
Care au fost, de fapt, ultimele cuvinte ale Papei înainte de a muri. Gestul emoționant pe care l-a făcut cu puțin timp înainte să intre în comă
recomandare pe redactia.ro
Ce a făcut Papa Francisc în ultima zi din viață. Detalii neștiute despre Suveranul Pontif mort chiar în a doua zi de Paște
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România care s-au călugărit. Au renunțat la celebritate pentru o viață în rugăciune
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Cătălina Ponor s-a transformat dintr-o gimnastă eroină într-o mamă gospodină. La 37 de ani, marea campioană s-a dedicat familiei
recomandare pe bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
recomandare pe bzi.ro
Carmen Harra vorbește despre surpriza de la alegeri: „O femeie apare în prim plan!“
recomandare pe dailybusiness.ro
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
recomandare pe dailybusiness.ro
Vouchere de vacanță 2025. Guvernul aprobă normele de accesare! Ce trebuie să facă bugetarii pentru decontare
recomandare pe Jurnalul.ro
Decalogul mesei pascale. Recomandările medicilor ca să nu ajungi la Urgență
recomandare pe a1.ro
Mesaje de „La mulți ani” Sfântul Gheorghe 2025. Felicitări cu urări pentru sărbătoriții de pe 23 aprilie