Live acum Viața fără filtru
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri internationale » O mașină fără șofer a omorât un copil de 4 ani, în Italia. Autovehiculul a lovit alți cinci copiii care se jucau în curtea unei grădinițe / FOTO

O mașină fără șofer a omorât un copil de 4 ani, în Italia. Autovehiculul a lovit alți cinci copiii care se jucau în curtea unei grădinițe / FOTO

Publicat pe 19.05.2022 la 13:09 Actualizat pe 19.05.2022 la 13:09

Un accident teribil a avut loc în suburbia Pile din L'Aquila din Italia. Un băiețel în vârstă de 4 anișori a fost ucis, iar alți cinci copiii au fost răniți, după ce o mașină fără șofer a intrat din plin în gardul unei grădinițe.

Accidentul cumplit din Italia

colaj spynews

Un accident devastator a avut loc în Italia, în suburbia Pile din L'Aquila, după ce o mașină fără șofer a dărâmat gardul unei grădinițe și a intrat din plin în curte. Un copil de 4 anișori a murit în drum spre spital, iar alți cinci copiii au suferit răni grave.

Accident teribil în Italia. O mașină fără șofer a omorât un copil

Mașina fără șofer a fost parcată pe un drum în pantă și a luat-o la vale, iar mai apoi a distrus gardul grădiniței, unde se aflau copilașii care se jucau în curte, printre caruselele din plastic și tobogane.

Potrivit agenției ANSA, în momentul în care mașina a intrat în gardul grădiniței, în curte se aflau peste 12 copilași. Șase dintre aceștia au fost răniți de autovehicul, printre care și un băiețel de 4 anișori, care a murit în drum spre spital. Medicii de pe ambulanță au încercat să-i salveze viața copilașului, însă, din nefericire, nu au mai putut face nimic. Ceilalți cinci au fost grav răniți, iar o fetiță dintre aceștia a avut un prognostic rezervat.

Ipotezele transmite de anchetatorii italieni

Achetatorii din Italia au transmis că mașina care a intrat din plin în curtea grădiniței nu era condusă de nimeni, iar în interiorul ei se afla un băiețel de 10 ani. Din primele informații, autovehiculul aparține unei mame care s-a dus să-și ia fiul de la acea grădiniță, lăsându-l la bord pe celălalt frățior al copilului. Anchetatorii spun că este posibil ca băiatul din mașină să fi scos, din greșeală, autovehiculul din viteză sau poate frâna de mână a mașinii nu era activată. Ipotezele vor fi verificate de anchetatori.

Proprietara mașinii este cercetată pentru omor rutier, iar pe băiețelul de 4 anișori, care a fost spulberat de mașină, îl chema Tomasso. Familia copilului este împietrită de atâta durere. Casa băiețelului se află la doar o sută de metri de unde a avut loc cumplitul accident.

În oraș s-a declarat zi de doliu

După ce a avut loc cumplita tragedie, în oraș s-a declarat zi de doliu. Primarul orașului, Pierluigi Biondi, a transmis că este îndurerat și se roagă ca bilanțul să nu se agraveze.

"Sunt profund întristat. Nu imi pot imagina durerea pe care o simt părinții copiilor răniți. Ca tată și ca reprezentant al instituțiilor sunt îngrozit. Este un accident cumplit și sperăm și ne rugăm ca bilanțul să nu se agraveze”, a declarat Pierluigi Biondi.

Un tată a cărui copil merge la grădinița din Pile a povestit că a avut loc o cumplită scenă, plină de sunete de ambulanță și mașini de poliție.

„Părea că suntem în infernul lui Dante: când am ajuns, am găsit părinți împietriți de durere, iar plânsul copiilor parcă ne-a oprit inima. În jurul nostru, sirene, ambulanțe și mașinile de poliție. Am fugit imediat înăuntru. O scenă înspăimântătoare și suprarealistă”, a spus tatăl copilului.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
O mașină fără șofer a omorât un copil de 4 ani, în Italia. Autovehiculul a lovit alți cinci copiii care se jucau în curtea unei grădinițe / FOTO
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Ce a moștenit fiica lui Leonard Doroftei de la tatăl ei. Vanessa este cea mai mică dintre copiii lui
  • Ce a moștenit fiica lui Leonard Doroftei de la tatăl ei
  • Vanessa are 22 de ani
Sport
Informații de ultimă oră despre Mircea Lucescu! Selecționerul României ar fi în stare foarte gravă
  • Mircea Lucescu este pentru a treia oară la spital de când a început acest an
  • În ce stare se află
Stiri interne
Orașul din România unde oamenii nu au apă caldă și căldură, deși sunt anunțate - 20 de grade. Situația este una critică
  • Locuitorii unui oraș din România stau fără apă caldă și căldură
  • Situația este una critică
Showbiz intern
Imagini rare cu Sorin Copilul de Aur și una dintre surorile lui. Ce mesaj emoționant a transmis femeia
  • Imagini de colecție cu Sorin Copilul de Aur și sora lui
  • Ce mesaj a postat aceasta
Stiri internationale
Un bărbat beat s-a dezbrăcat în avion și a încercat să sară din aeronavă. Scenele șocante au fost filmate
  • Haos la bord
  • Un bărbat beat s-a dezbrăcat și a vrut să sară din avion
  • Scenele șocante au fost filmate
Emisiuni TV
Cătălin Zmărăndescu, primele declarații după ce a plâns la Power Couple. Ce regrete are soția lui
  • Cătălin Zmărăndescu s-a emoționat la Power Couple, în timpul probei „Îmi pare rău”
  • Ce regrete are soția lui
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Procurorii au intrat în telefonul criminalului de 13 ani din Timiş. Minorul a făcut noi dezvăluiri
recomandare pe as.ro
El e românul care a făcut o avere pe bursă! A câştigat şi de peste 85 de ori suma investită. Câţi bani are acum
Romania TV
Nicușor Dan i-a concediat AZI. Undă de șoc la nivel înalt! Sunt schimbări MAJORE
Romania TV
Medic de 33 de ani, găsit mort în cabinet. Alin s-a sinucis după ce a ajuns la spital. Era căsătorit și avea un băiețel. Soția sa este tot medic. BOALA de care suferea!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Cele mai ieftine farmacii din România: unde dai mai puţini bani pe medicamente şi reţete
recomandare pe playtech.ro
Câți bani va pierde un angajat cu salariul minim pe economie dacă nu i se mai plătește prima zi de concediu medical. Calcul complet
recomandare pe redactia.ro
Greșeala care te lasă fără moștenire, chiar dacă ești copilul legal. Mulți români află prea târziu
recomandare pe redactia.ro
Doliu în SRI. A murit un fost șef din Serviciul Român de Informații. Va fi înmormântat cu onoruri militare
recomandare pe Ciao.ro
Horoscop 2026 cu Marian Golea. Patru zodii renasc și își schimbă destinul. Previziuni complete pentru toate semnele zodiacale
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
recomandare pe bzi.ro
Cum arată casa lui Gino Iorgulescu. Vila în care a copilărit Mario Iorgulescu este un adevărat muzeu privat
recomandare pe dailybusiness.ro
Cât costă cu adevărat un zbor low-cost. Taxele suplimentare pot dubla prețul biletului
recomandare pe dailybusiness.ro
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscopul iubirii, 2–8 februarie 2026: intuiția este mai puternică decât rațiunea
recomandare pe a1.ro
Imagini nemaivăzute de la casting Survivor cu Loredana Pălănceanu. Cum a impresionat profa de mate la proba costumului de baie