Live acum Viața fără filtru
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri internationale » Rotterdam. Sala de concerte destinată Eurovisionului va găzdui pacienți infectați cu coronavirus: ”Unii nu mai fac faţă singuri acasă”

Rotterdam. Sala de concerte destinată Eurovisionului va găzdui pacienți infectați cu coronavirus: ”Unii nu mai fac faţă singuri acasă”

Publicat pe 15.04.2020 la 11:00 Actualizat pe 15.04.2020 la 11:02

Gest incredibil făcut de autoritățile din Rotterdam! Sala de concerte destinată Eurovisionului va găzdui pacienți infectați cu coronavirus!

Rotterdam. Sala de concerte destinată Eurovisionului va găzdui pacienți infectați cu coronavirus: ”Unii nu mai fac faţă singuri acasă”

arhivă

Gest incredibil făcut de autoritățile din Rotterdam! Sala de concerte destinată Eurovisionului va găzdui pacienți infectați cu coronavirus!

După ce Eurovisionul a fost anulat din cauza pandemiei de coronavirus, reprezentanții concursului împreună cu autoritățile au luat decizia de a destina sala de concerte pacienților infectați cu virusul ucigaș.

Începând de vineri, 17 aprilie, vor fi aduse zeci de persoane contaminate, pentru a oferi mai multe locuri în spitalele din Olanda.

”Eram în plină pregătire pentru concursul Eurovision. A trebuit să ne adaptăm brusc şi rapid la această criză sanitară”, a explicat directorul autorităţilor din domeniul securităţii din regiunea Rotterdam.

Complexul polisportiv Ahoy Arena urma primească în luna mai milioane de fani ai concursului Eurovision, însă acum, va găzdui 88 de paturi de spital, capacitatea sa putând fi extinsă la câteva sute, în cazul în care va fi nevoie. De asemenea, potrivit presei internaționale, una din sălile complexului va fi rezervată persoanelor contaminate care au nevoie doar de tratament.

”Unii nu mai fac faţă singuri acasă şi trebuie îngrijiţi conform indicaţiilor medicului generalist al acestora. În curând îi vom putea primi aici în Ahoy”, a declarat directoarea serviciului local de sănătate publică al regiunii Rotterdam.

”Persoanele care nu mai pot fi îngrijite în mod corespunzător în unităţile de îngrijire sau în azilele de bătrâni” pot fi cazate în sala de concerte, a adăugat Saskia Baas.

În momentul de față, Olanda înregistrează 2.945 de decese provocate de noul coronavirus și 27.419 de persoane infectate.

În articolul
Rotterdam. Sala de concerte destinată Eurovisionului va găzdui pacienți infectați cu coronavirus: ”Unii nu mai fac faţă singuri acasă”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Iuliana Pepene, invitata ediției MediCOOL de astăzi, de la ora 18.00, la Antena 1
  • Iuliana Pepene, invitata ediției MediCOOL
  • O nouă ediție astăzi, de la ora 18.00, la Antena 1
Showbiz intern
Manelistul implicat în scandalul momentului, declarații uluitoare! Ce s-a întâmplat, de fapt, în seara fatidică
  • Manelistul implicat în scandalul cu producătorul muzical face declarații
  • Noi detalii au ieșit la iveală
Emisiuni TV
Couscous cu pulpe de pui şi legume după rețeta lui Chef Horia Manea. Secretul pentru un preparat ca la carte
  • Couscous delicios cu pulpe de pui și legume
  • Rețeta chef-ului Horia Manea
Showbiz intern
Simona Trașcă s-a căsătorit în secret? Primele imagini cu vedeta și iubitul ei, Marian, în calitate de mire și mireasă 
  • Simona Trașcă și iubitul ei Marian, în rolurile de mire și mireasă
  • S-au căsătorit cei doi în secret?
Showbiz intern
Miresele anului 2025 din showbizul românesc, același model de rochie! Ioana Coman, nora lui Costel Biju și Claudia Puican, apariții trase la indigo
  • Ioana Coman, nora lui Costel Biju și Claudia Puican, același model de rochie de mireasă
  • Diferențele dintre cele trei rochii sunt aproape insesizabile
Showbiz intern
Florin Salam și Roxana, din nou părinți? Anunțul făcut de cântăreț: "Am aflat azi dimineață..."
  • Veste mare pentru fanii lui Florin Salam
  • Artistul si soția lui, din nou părinți?
  • Anunțul făcut de cântăreț
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Țeapă de 3.000€. A comandat o monedă veche, dar a primit un "suvenir" care i-a tăiat cheful de cumpărături
recomandare pe as.ro
Victor Piţurcă, dezvăluiri rare despre fiul pe care îl are cu Vica Blochina. Câţi ani are Edan şi ce pas important a făcut
Romania TV
Mama Ștefaniei Szabo, PRIMELE DECLARAȚII după moartea fiicei sale. Biata femeie, în urmă cu câțiva ani, și-a pierdut și soțul. Nicoleta Szabo are o funcție foarte importantă. Unde lucrează
Romania TV
Cutremurător! Ce este „laptele uitării”, medicamentul găsit lângă doctoriţa Ştefania Szabo. Se aşteaptă rezultatele necropsiei
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
7 dispozitive care trebuie ţinute departe de prelungitoare sau prize multiple, conform specialiştilor
recomandare pe playtech.ro
Un brutar celebru explică de ce nu trebuie să ții pâinea în frigider: „Se strică mai repede decât crezi”
recomandare pe redactia.ro
Doliu în lumea fotbalului! Un fost jucător, devenit director de club, s-a stins la doar 51 de ani
recomandare pe redactia.ro
Ce medicament ar fi luat medicul Ștefania Szabo înainte să moară. E același din cauza căruia ar fi decedat Michael Jackson. Noi detalii din ancheta de la Spitalul Județean Buzău
recomandare pe Ciao.ro
S-au despărţit cu scandal! Cele mai scurte căsnicii ale vedetelor din România
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Schimbare radicală de situație! Fratele Ștefaniei Szabo rupe tăcerea după moartea doctoriței!
recomandare pe bzi.ro
Irina Columbeanu le răspunde dur celor care o acuză că nu-și ajută tatăl: „Niște frustrați, nu avem ce discuta!“
recomandare pe dailybusiness.ro
Cinci membri ai echipajului, salvați, după ce un elicopter și un avion de vânătoare ale Marinei SUA s-au prăbușit în Marea Chinei de Sud
recomandare pe dailybusiness.ro
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
recomandare pe Jurnalul.ro
Tragedie la Spitalul Județean Buzău: „Tot aștept să-mi spună că nu e adevărat!” – Ultimele mesaje ale medicului Ștefania Szabo, găsită moartă în spital
recomandare pe a1.ro
Carmen Brumă a întors toate capetele la un eveniment de la Palatul Parlamentului. Detaliul care i-a pus în evidență silueta