Live acum Spynews TV (r)
Prime time 19:00/ Petrecem in familie
Homepage » Actualitate » Stiri internationale » Șofer român, amendat cu 1,7 milioane de euro în Franța. Pentru ce l-au pedepsit autoritățile / FOTO

Șofer român, amendat cu 1,7 milioane de euro în Franța. Pentru ce l-au pedepsit autoritățile / FOTO

Publicat pe 24.05.2021 la 12:34 Actualizat pe 24.05.2021 la 12:35

Un șofer român de TIR a primit o amendă de 1,7 milioane de euro în Franța, după ce a încercat să introducă în țară 900 de kilograme de canabis. De asemenea, bărbatul de 50 de ani a fost condamnat la 5 ani de închisoare.

Românul a primit și o condamnare la 5 ani de închisoare

Unsplash

A fost amendat cu suma de 1,7 milioane de euro după ce a fost prins cu 900 de kilograme de canabis la granița dintre Spania și Franța. Este cazul unui șofer român de TIR, care a ascuns sutele de kilograme de canabis printre lămâi.

Vineri, 21 mai, românul a primit și o condamnare la 5 ani de închisoare, dar și interdicția de a intra pe teritoriul Franței timp de 10 ani, potrivit France Bleu.

Șoferul român de TIR transporta canabis ascuns printre lămâi

Șoferul român venea din Spania și avea destinația finală în Germania. Pachetele de rășină de cannabis erau ascunse în lăzile cu lămâi. Bărbatul a fost prins în urmă cu o săptămână, iar vineri și-a aflat deja sentința, dată în urma unui proces rapid.

Cazul românului vine după interceptarea mai multor transporturi majore de droguri în sudul Franței. O captură similară, de 845 kg de rășină de canabis, a fost descoperită de agenții brigăzii Narbonne pe 16 aprilie. O alta a fost făcută de vameșii de la Hendaye în aceeași zi. Aceștia au găsit 1.170 kg de rășină de canabis și 28 kg de plante de canabis într-o remorcă frigorifică. De asemenea, ofițerii din Port-Vendres și Perpignan au confiscat 555 kg de rășină de canabis ascunsă în bara de protecție a remorcii unui camion care transporta salată în Italia.

Pe parcursul anului 2020, autoritățile vamale din Pirineii Orientali au confiscat 9,4 tone de narcotice. Cantitatea reprezintă mai mult de 10% din volumul total depistat pe în interiorul țării.

Magazin cu produse din canabis, deschis la Iași! Oamenii au făcut o coadă imensă. „Sunt 100% legale”

În articolul
Șofer român, amendat cu 1,7 milioane de euro în Franța. Pentru ce l-au pedepsit autoritățile / FOTO
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Gabriela Cristea și Tavi Clonda, vacanță de vis alături de fiicele lor. Ce destinație au bifat acum
  • Gabriela Cristea și Tavi Clonda au împărtășit imagini dintr-o nouă vacanță, alături de fiicele lor
  • Tavi Clonda a numit experiența „un vis împlinit”
Meteo
Temperaturile au scăzut drastic în România. Unde s-au înregistrat -3 grade Celsius sâmbătă dimineața. Cum va fi vremea în următoarele zile
  • Vreme rece în România
  • Astăzi s-au înregistrat și -3 grade Celsius
Showbiz intern
Mihai Albu și soția, în luna de miere alături de fiica lui. Imagini de senzație cu Mikaela din Turcia | FOTO
  • Mihai Albu în luna de miere alături de fiica lui și fetița soției lui
  • Imagini de senzație cu Mikaela din vacanță, în Turcia
Showbiz intern
Ionela Coșa de la Insula iubirii, adevărul despre intervențiile estetice. Are sau nu implanturi mamare
  • Ionela Coșa de la Insula iubirii spune lucrurilor pe nume despre intervențiile estetice
  • Are sau nu implanturi mamare
Showbiz international
Hailey Bieber, mesaj emoționant pentru fiul său. Modelul a sărbătorit primul an de viață al micuțului Jack Blues
  • Hailey Bieber a sărbătorit aniversarea de un an a fiului său, Jack Blues
  • Fotografia a adunat milioane de reacții și comentarii
Showbiz intern
Ilona Brezoianu, emoții mari înainte să devină mamă pentru prima dată. Cum crede că va arăta viața ei, după nașterea copilului: „Sper să...”
  • Ilona Brezoianu este însărcinată în șase luni
  • Cum crede că se va schimba viața ei, după nașterea primului ei copil
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Tragedie în drum spre Thassos. 3 morţi după ce un TIR a intrat cu 100 km/h în 2 maşini, la bariera de taxare
recomandare pe as.ro
“Prinţişorul Craiovei”, înconjurat de lux şi opulenţă. Destinaţia aleasă pentru a-şi sărbători ziua de naştere
Romania TV
Cum arată Lucy Ewing din Dallas la 66 de ani. Are doi nepoți și locuiește împreună cu fiica ei
Romania TV
O învățătoare a murit din cauza măsurilor Guvernului. A făcut AVC, după ce a aflat că i s-a desființat postul!
recomandare pe antena3.ro
Scene rare cu Leonardo DiCaprio și iubita lui mult mai tânără în costume de baie, în timpul vacanței din Spania
recomandare pe antena3.ro
Lumea a rămas umită când l-a auzit pe Vladimir Putin vorbind în engleză. De fapt, o face mai des decât s-ar crede
recomandare pe antena3.ro
Sfârșit teribil pentru un fotomodel celebru, la câteva luni după nuntă. Mergea spre casă când un elan i-a intrat prin parbriz
recomandare pe playtech.ro
Programul de spălare care prelungește viața hainelor tale. Recomandarea specialiștilor
recomandare pe playtech.ro
Ce se întâmplă dacă uzi plantele de grădină în plin soare. Grădinarii profesioniști au dat verdictul
recomandare pe redactia.ro
Anunț important de la stat pentru preoți, călugări și călugărițe. Ce nu mai au voie să facă de la 1 septembrie
recomandare pe redactia.ro
Anunț important de la stat pentru preoți, călugări și călugărițe. Ce nu mai au voie să facă de la 1 septembrie
recomandare pe Ciao.ro
S-au despărţit cu scandal! Cele mai scurte căsnicii ale vedetelor din România
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Interzis cardiacilor! Cea mai frumoasă prezentatoare TV s-a filmat în timp ce făcea duș la piscină
recomandare pe bzi.ro
Fotbalistul Alex Florin Macarencu, acuzat de producerea unui accident mortal în Constanța. Acesta ar fi fost băut și drogat și ar fi fugit de la locul faptei
recomandare pe bzi.ro
Scandalul moștenirii lui Felix Baumgartner! Noi dezvăluiri despre conflictul Mihaelei Rădulescu cu familia sportivului
recomandare pe dailybusiness.ro
România trece la rovinieta după kilometri parcurși. Plata devine automatizată
recomandare pe dailybusiness.ro
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop septembrie 2025 pentru toate zodiile. Surprize astrale, noi oportunități și decizii importante
recomandare pe a1.ro
Ce meserie avea Ella Visan inainte de a participa la Insula Iubirii sezonul 9 și cu ce se ocupă acum