Live acum Acces Direct
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri internationale » Roman Protasevici a recunoscut ce i s-a întâmplat, de fapt. A fost sau nu maltrat de autoritățile din Belarus: „Sunt bine”

Roman Protasevici a recunoscut ce i s-a întâmplat, de fapt. A fost sau nu maltrat de autoritățile din Belarus: „Sunt bine”

Publicat pe 15.06.2021 la 09:53 Actualizat pe 15.06.2021 la 09:53

Roman Protasevici este unul dintre cei mai cunoscuți protestatari care a stârnit numeroase scandaluri împotriva regimului lui Lukasenko. Tânărul a fost prins de oamenii legii când a decolat din Atena, moment în care Belarus a trimis un avion militar și a dat ordin ca acesta să aterizeze forțat în Minsk, fapt ce s-a întâmplat și a format o adevărată isterie în rândul populației.

arhivă

Roman Protasevici este un tânăr jurnalist care pare că realizează foarte tare ceea ce a făcut și nu îi este rușine să recunoască. După căteva săptămâni bune de la deturnarea avionului și de la momentul în care a fost reținut de autorități acesta a participat la mai multe conferințe de presă și a fost cât se poate de calm, astfel că Protasevici a mărturisit că nu a fost forțat în niciun fel să comunice cu oamenii legii și totodată aceștia nu i-au aplicat rele tratamente fizice sau verbale.

"Totul este în regulă cu mine. Nimeni nu m-a bătut, nimeni nu m-a atins. Înțeleg daunele pe care le-am provocat nu numai statului, ci și țării. Acum vreau să fac tot ce îmi stă în putință pentru a remedia această situație", a spus Roman Protasevici, potrivit Reuters.

Protasevici și-a recunoscut fapta

Tânărul jurnalist a avut mai multe apariții după ce avionul în care se afla a fost deturnat pentru a fi reținut, astfel că Protasevici și-a recunoscut fapta și a menționat chiar că el a complotat împotriva regimului lui Lukasenko, instigând la revolte, ieșiri stradale și multe altele. Apropiații lui Roman sunt de părere că toate aceste cuvinte frumoase pe care el le spune public de fiecare dată când are ocazia au fost impuse prin violență de către autorități, astfel că pe una dintre filmările care a fost publicată în presă se vede clar că Protasevici are vânătăi pe mâini. Autoritățile susțin că Roman nu a declarat absolut nimic din ceea ce nu a vrut, respectiv toate declarațiile lui au fost voluntare.

"Indiferent ce spune el, să nu uităm: este un ostatic. Iar regimul îl folosește ca trofeu", a scris consilierul opozantei Sviatlana Tsikhanouskaya pe Twitter.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Roman Protasevici a recunoscut ce i s-a întâmplat, de fapt. A fost sau nu maltrat de autoritățile din Belarus: „Sunt bine”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Cu cine a flirtat Aris Eram la Survivor! O războinică a avut curiozități despre el: ”Sărbătoriți împreună”
  • Aris Eram a flirtat cu Bianca la Survivor 2026
  • Ce a vrut concurenta să afle despre el
Stiri internationale
Doi români, victime în dezastrul cu 39 de morți din Spania. În ce stare sunt bărbatul și femeia
  • Cine sunt cei doi români implicați în dezastrul din Spania
  • Care este starea lor de sănătate
Showbiz intern
Alina Eriko a plecat din Spitalul Obregia! Incredibil unde încearcă să se reabiliteze
  • Unde încearcă Alina Eriko să scape de probleme
  • Bruneta a refuzat internarea la Spitalul Obregia
Stiri interne
Marinela a dispărut fără urmă în Franța! Familia adolescentei de 14 ani este disperată
  • Marinela a dispărut în Franța
  • Familia a făcut apel disperat
Showbiz intern
De ce Dani Oțil și soția lui locuiesc cu chirie în noua casă. Ce planuri au cu locuința din Corbeanca
  • Dani Oțil și familia lui s-au mutat în nouă casă
  • De ce locuiesc cu chirie
Stiri interne
Emil Gânj a ajuns în vizorul FBI! Unde s-ar putea ascunde criminalul din Mureș
  • Noi detalii despre Emil Gânj
  • Unde s-ar putea ascunde ucigașul Andei
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Haos de nedescris la Londra. Mai mulţi români distrug un magazin în 30 de secunde, apoi se fac nevăzuţi
recomandare pe as.ro
Momentul în care fiul lui Doroftei a luat o decizie incredibilă gândindu-se la românii care abia au ce mânca
Romania TV
Noul ministru al Apărării, anunţ oficial despre armata obligatorie. Ce trebuie să ştie tinerii de peste 18 ani din România
Romania TV
Georgiana Lobonț, criticată că e prea slabă. Artista s-a pozat în costum de baie, în Zanzibar, iar criticii au stat la pândă și au atacat: Ai bețe, îți lipsesc schiurile
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Serie de cutremure în România! Unde a avut loc cel mai recent seism
recomandare pe playtech.ro
Când poţi retrage banii din Pilonul III de pensii: peste un milion de români sunt înscrişi
recomandare pe redactia.ro
Vesti triste la prima ora...E vorba despre celebrul AXINTE 👇
recomandare pe redactia.ro
Nicușor Dan a semnat decretul! Românii spun adio acestei taxe
recomandare pe Ciao.ro
Gabriela Cristea, adevăratul motiv al plecării lui Cătălin Măruță de la PRO TV. Dezvăluirea care l-a dat de gol
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Gabriela Cristea a slăbit enorm și a defilat cu picioarele ei tonifiate! Se pregătește reapariția la TV? – GALERIE FOTO
recomandare pe bzi.ro
Simona Halep a aruncat internetul în aer cu oferta de Revelion 2026! Românii nu au iertat-o!
recomandare pe dailybusiness.ro
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
recomandare pe dailybusiness.ro
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
recomandare pe Jurnalul.ro
„Ghinion” pentru Traian Băsescu, înainte de Crăciun: Întoarcerea în casa de protocol, blocată de manevra juridică prin care și-a luat SPP-iștii înapoi
recomandare pe a1.ro
Ce spune Bella Santiago despre conflictul dintre Nicu și Iulia de la Survivor. Cum a reacționat când a văzut imaginile