Live acum Vacanță de vedetă
Prime time 19:30/ In culisele celebritatii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » A fost concediată doctorița de la spitalul din Botoșani, unde a murit Alexandra, tânăra însărcinată în 3 luni. Decizia este finală

A fost concediată doctorița de la spitalul din Botoșani, unde a murit Alexandra, tânăra însărcinată în 3 luni. Decizia este finală

Publicat pe 08.12.2023 la 13:38 Actualizat pe 08.12.2023 la 13:38

După luni de anchetă și investigații legate de decesul Alexandrei Ivanov, tânăra însărcinată în 13 săptămâni, care a murit în condiții tragice la Maternitatea din Botoșani, s-a luat o decizie radicală. Doctorița Mariana Pitrop, care era de gardă în noaptea acelei tragice zile, a fost concediată, și aceasta este o hotărâre fără cale de întoarcere.

A fost concediată doctorița de la spitalul din Botoșani

Facebook

După tragedia în care Alexandra Ivanov, o tânără însărcinată în 13 săptămâni, a murit în condiții dramatice la Maternitatea din Botoșani, conducerea spitalului a luat o decizie dură.

Doctorița de la spitalul din Botoșani a fost concediată

Medicul de gardă în noaptea respectivă, doctorița Mariana Pitrop, a fost concediată, potrivit declarațiilor făcute de Monica Adăscăliței, directorul Spitalului Județean Mavromati Botoșani.

Concedierea a fost oficializată la patru luni distanță de la evenimentul tragic, iar decizia finală vizează desfacerea contractului de muncă al doctoriței care a fost de serviciu în noaptea de 18 august 2023.

„Uşor-uşor lucrurile se pun cap la cap. Sperăm să se ia decizii corecte și pe plan penal și așteptăm un răspuns cât se poate de corect, de concret", a spus Vlad Maxim, fratele Alexandrei.

Această decizie este un pas evident în urma nerespectării regulamentului intern, a fișei postului, precum și a procedurilor și protocoalelor spitalului, potrivit afirmațiilor directorului Adăscăliței.

„Decizia finală este desfacerea contractului de muncă doamnei doctor care a desfăşurat activitatea în garda din 18 august 2023, începând cu 1 decembrie. Doamna doctor poate contesta decizia comisiei şi decizia conducerii spitalului", a precizat Monica Adăscăliței, director Spital Judeţean Mavromati Botoşani, potrivit Antena 3 CNN.

Femeia este cercetată penal

În paralel, doctorița Mariana Pitrop este cercetată penal pentru ucidere din culpă în legătură cu decesul Alexandrei Ivanov.

„Nu mă pot bucura pentru răul ei, mai ales ca vin sarbatorile. În schimb, așa cum își dorește toată lumea, vrem să vedem că se mișca lucrurile și că intr-adevăr se lucrează asupra cazului. Fiecare suntem responsabili pentru acțiunile noastre sau inacţiunile noastre, cum a fost cazul Alexandrei", a spus Andrei Ivanov, cumnatul Alexandrei.

Familia tinerei decedate și-a exprimat nemulțumirea față de lipsa de reactivitate a medicului în acea noapte tragică și speră la o soluționare corectă și concretă în procesul penal. Alexandra Ivanov va rămâne numai o amintire în sufletele celor ce au cunoscut-o.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
A fost concediată doctorița de la spitalul din Botoșani, unde a murit Alexandra, tânăra însărcinată în 3 luni. Decizia este finală
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Beauty & Lifestyle
De ce este bine să consumi semințe de dovleac. Ce beneficii au pentru sănătate
  • De ce este bine să consumi semințe de dovleac
  • Fac parte din categoria superalimentelor
Showbiz intern
Ți se rupe sufletul! Tatăl lui Andrei Perneș de la Mireasa, în lacrimi! Nu s-a putut desprinde de sicriu / FOTO
  • Andrei Perneș de la Mireasa a fost înmormântat astăzi în satul natal
  • Tatăl lui, copleșit de durere
  • Nu s-a putut desprinde de sicriul
Showbiz intern
Lacrimi și durere la despărțirea de Andrei Perneș de la Mireasa. Imagini sfâșietoare de la înmormântare / FOTO
  • Andrei Perneș de la Mireasa este condus astăzi pe ultimul drum
  • Lacrimi și durere la despărțirea de fostul concurent
Horoscop
Lună Nouă pe 28 februarie 2025. Cum sunt afectate zodiile și ce să faci pentru a-ți manifesta dorințele
  • Luna Nouă pe 28 februarie 2025
  • Ce impact va avea asupra zodiilor
Showbiz intern
Decizie fără precedent în emisiunea Mireasa! Ce se întâmplă astăzi, în ziua în care este înmormântat Andrei Perneș. Simona Gherghe a anunțat
  • Andrei Perneș de la Mireasa va fi înmormântat astăzi
  • Ce se întâmplă în emisiune în ziua în care va fi condus pe ultimul drum
Showbiz intern
„Nu mai fugiți după femei puternice”. Emilia Ghinescu, mesaj pentru cei care o curtează. Artista este o femeie singură de aproape doi ani
  • Emilia Ghinescu, mesaj pentru cei care o curtează
  • Artista și iubitul s-au despărțit în urmă cu aproape doi ani
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
"Nu pot să cred că America ne cere să-i alegem pe oamenii ruşilor". Iulian Fota, despre atacurile din SUA la adresa României
recomandare pe as.ro
Greşeala fatală care l-a costat toată averea pe un fost milionar român celebru: „De acolo a plecat”!
Romania TV
Magazinele ”La Sibieni”, ÎNCHISE pe capete. Angajații spălau salamul expirat cu acetonă și îl repuneau la vânzare
Romania TV
Un bucătar renumit a slăbit 90 de kilograme în 8 luni. Nu și-a tăiat stomacul și a ținut o dietă foarte UȘOARĂ!
recomandare pe antena3.ro
"A murit pentru că a furat ciocolată". Cutremurătorul caz al unei fete de 13 ani, care lucra ca menajeră în casa unei familii bogate
recomandare pe antena3.ro
Povestea ardeleanului de culoare care oferă consultanță în afaceri și te învață să gătești pe TikTok: „Am fost sărac lipit”
recomandare pe antena3.ro
Insula care se poate închiria în întregime cu doar 50 de euro pe noapte. Are o casă cu 9 dormitoare, complet utilată
recomandare pe playtech.ro
Durere mare la înmormântarea lui Andrei Perneș! Obiectul ciudat pus pe sicriu, cei prezenţi nu au...
recomandare pe playtech.ro
Secretul moldovencelor pentru cea mai bună ciorbă de fasole. Doar ele o fac aşa
recomandare pe redactia.ro
Care ar fi, de fapt, cauza morții lui Andrei Perneș. De ce a pierdut controlul volanului fostul concurent de la "Mireasa""
recomandare pe redactia.ro
Care ar fi, de fapt, cauza morții lui Andrei Perneș. De ce a pierdut controlul volanului fostul concurent de la "Mireasa""
recomandare pe Ciao.ro
Mânuţele la control! Vedele din România, surprinse în ipostaze stânjenitoare cu mâna la...
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Vicecampioana olimpică și-a arătat tatuajele și piercing-ul dintr-o zonă delicată
recomandare pe bzi.ro
Cum a surprins-o Fuego pe Irina Loghin de ziua de naștere a artistei! Ce cadou inedit i-a oferit
recomandare pe bzi.ro
Sânziana Negru a fost reținută pe un aeroport din Arabia Saudită! Ce a putut să pățească influencerița
recomandare pe dailybusiness.ro
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
recomandare pe dailybusiness.ro
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
recomandare pe Jurnalul.ro
Astrologia și succesul financiar: Ce zodii produc cei mai mulți miliardari?
recomandare pe a1.ro
Ce sport practică fiul lui Pepe, după aproape doi ani de înot. Micuțul este susținut de tatăl său: „Am vorbit cu..”