Live acum Lumea nevazuta (r)
Prime time 19:00 Petrecem in familie
Homepage » Actualitate » Stiri interne » „A trebuit să pierdem o viaţă ca să se asfalteze o groapă“. Cum a murit o tânără din Slatina și ce spun autoritățile despre tragicul accident

„A trebuit să pierdem o viaţă ca să se asfalteze o groapă“. Cum a murit o tânără din Slatina și ce spun autoritățile despre tragicul accident

Publicat pe 25.05.2020 la 17:01 Actualizat pe 25.05.2020 la 17:01

O tânără de doar 19 ani și-a găsit sfârșitul pe un drum neasfaltat și plin de gropi, despre care se spune acum că ar fi fost cauza accidentului în care aceasta a murit. Autoritățile, însă, nu cred această versiune a poveștii.

„A trebuit să pierdem o viaţă ca să se asfalteze o groapă“. Cum a murit o tânără din Slatina și ce spun autoritățile despre tragicul accident

facebook

O tânără de doar 19 ani și-a găsit sfârșitul pe un drum neasfaltat și plin de gropi, despre care se spune acum că ar fi fost cauza accidentului în care aceasta a murit. Autoritățile, însă, nu cred această versiune a poveștii.

Adriana Vîlcea a murit pe 21 mai, în timp ce se afla într-o mașină alături de iubitul ei, pe Drumul Județean 56A situat între localitățile SChitu și Șerbănești, Olt.

În timp ce se afla la volan, tânăul în vârstă de 20 de ani a pierdut cntrolul volanului, carosabilul fiind umed, a pătruns pe contrasens, a lovit un parapet și a ajuns într-o vale. În urma impactului, Adriana și-a pierdut viața, fiind aruncată din mașină.

Polițiștii sunt de părere că și viteza neadaptată la condițiile de drum și poate chiar și „alte preocupări care e posibil să-i fi distras atenţia“ tânărului șofer ar fi cauzele accidentului.

Iubitul Adrianei a povestit în fața polițiștilor că intenționa să evite coliziunea cu un autoturism venit din sens opus, pătruns pe contrasens, care încerca să ocoleasca o porțiune de drum neasfaltată. Șoferul care a fost martor la accident și care a oprit pentru a le oferi ajutorul a contrazis această variantă. Nici oamenii legii nu au putut identifica o altă mașină care să fie implicată în accident, motiv pentru care povestea tânărului nu părea ușor de crezut.

Mai mult, mașina în care cei doi se aflau nici măcar nu era a tânărului de 20 de ani, ci a unui prieten de-al său. Acesta a postat un mesaj pe contul său de socializare în care dă anumite detalii despre cealaltă mașină posibil implicată în accident, dar și despre suspiciunile lui legate de contribuția autorităților, motivând că porțiunea din drum neasfaltată până la momentul accidentului a fost acoperită chiar a doua zi după eveniment.

„Va puneți măcar întrebarea de ce ziua urmatoare s-a asfaltat groapa de la locul accidentului? Ziua următoare. A trebuit sa pierdem o viața ca sa se asfalteze o groapa de 1 metru decopertată de aproximativ 2 luni. Masina are o culoare gri și era de caroserie medie,cum am spus, din păcate nu pot sa spun numărul de înmatriculare sau modelul”, se arată în mesajul lui Constantin Manu, prietenul a cărui mașină a produs accidentul.

Reacția autorităților după teribilul accident

Directorul Direcţiei Tehnice din cadrul Consiliului Judeţean Olt a declarat că drumul pe care a avul loc accidentul este în lucru, fapt anunțat Poliției Române. De asemenea, acesta mai spune că porțiunile de drum neasfaltate sunt semnalizare corespunzător, ba chiar porțiunea respectivă ar fi fost desoperită de doar cîteva zile, și nu de două luni, cum spune prietenul șoferului care a produs accidentul.

„Drumul este semnalizat, şi la intrarea de la Brebeni, şi la intrarea dinspre Greci, e drum în lucru, drum cu limitări de viteză, pe 8 km. Drumul este cu marcaj rutier. Accidentul s-a produs la un pod în aliniament, drumul are şi marcaj axial, iar banda pe care circula el nu avea nicio problemă, era asfalt turnat, pentru că ei se duc cu un fir şi se-ntorc cu al doilea fir. Acum au venit cu reparaţie pe firul al doilea. Pentru că în ziua aia a plouat, n-au putut să toarne asfalt, vineri a plouat, au turnat sâmbătă. Faza că venea unul din faţă, că venea unul pe banda lui… Nu e urmă de frânare, nu e nimic-nimic-nimic. Acum, dacă era cineva care a greşit, nu oprea să vadă - «Bă, ce făcură oamenii ăia aici?»“, a declarat directorul din cadrul CJ Olt, Cornel Motoi, pentru Adevărul.

Ancheta deschisă în urma acestui accident va releva adevăratele circumstanțe, tânărul șofer urmînd a fi din nou audiat după ce va fi externat din spital.

În articolul
„A trebuit să pierdem o viaţă ca să se asfalteze o groapă“. Cum a murit o tânără din Slatina și ce spun autoritățile despre tragicul accident
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Moment emoționant la Survivor 2026. Iulia Istrate nu s-a mai abținut și a izbucnit: ”Sunt foarte frustrată”
  • Iulia Istrate a izbucnit în plâns
  • Concurenta Survivor 2026 nu s-a mai putut abține
Showbiz intern
Poveștile de iubire ale lui Cristian Boureanu. A trecut prin două divorțuri, dar nu și-a pierdut încrederea în dragoste
  • Cristian Boureanu s-a iubit cu femei celebre
  • Afaceristul a trăit povești de dragoste ca în filme
Showbiz intern
Ce avere are Călin Donca. Concurentul Survivor a fost la un pas să piardă tot
  • Călin Donca are mașini de milioane de euro
  • Afaceristul este unul dintre cei mai de succes bărbați din România
Emisiuni TV
Adi Vasile a anunțat miza uriașă a primului joc la Survivor 2026. Cine a câștigat-o
  • Care este miza primului joc de la Survivor 2026
  • Concurenții au început prima probă
Emisiuni TV
Anamaria Prodan a dezvăluit cine își dorește să câștige Survivor! Pe cine favorizează vedeta
  • Anamaria Prodan a făcut declarații despre viitorul câștigător Survivor
  • Ce favoriți are vedeta
Stiri interne
Halucinant! Un influencer din Scoția a mințit polițiștii că un român i-a condus mașina cu care a făcut accident mortal
  • Un influencer din Scoția ar fi încercat să îl bage pe un român la închisoare
  • Tiktokerul a fost prin cu minciuna
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Coduri portocaliu şi galben de viscol în mai bine de jumătate de ţară, inclusiv Bucureşti. Minime de -15°C
recomandare pe as.ro
Cu ce se ocupă românii care l-au surclasat pe Ion Ţiriac în topul ierarhiei miliardarilor anunţat de americani
Romania TV
Georgiana Lobonț, criticată că e prea slabă. Artista s-a pozat în costum de baie, în Zanzibar, iar criticii au stat la pândă și au atacat: Ai bețe, îți lipsesc schiurile
Romania TV
Suma URIAȘĂ pe care a dat-o Monica Bîrlădeanu pe rochia mini cu care a încins internetul. Un român de rând muncește o lună pe acești bani!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Ce faci dacă te-a inundat vecinul: cine plăteşte în caz de stricăciuni, conform legii
recomandare pe playtech.ro
Cea mai ieftină destinaţie de plajă din Europa e la câteva ore de România. Are şi o istorie specială
recomandare pe redactia.ro
Reacția neașteptată a iubitului Rodicăi Stănoiu după ce femeia a fost deshumată la doar câteva zile de la înmormântare. Prima poză cu tânărul IUBARET
recomandare pe redactia.ro
Nicusot Dan , gest RAR la PARADA!! Nu s-a mai intamplat asta cu un presedinte in ultimii ani
recomandare pe Ciao.ro
ULTIMĂ ORĂ! Moment de panică, în direct, la Radio ZU! Morar, Buzdugan și Emma, evacuați de urgență
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Simona Halep a aruncat internetul în aer cu oferta de Revelion 2026! Românii nu au iertat-o!
recomandare pe bzi.ro
Denise Rifai a făcut furori la evenimentul Adinei Buzatu! Toate privirile au fost îndreptate către ea! – GALERIE FOTO
recomandare pe dailybusiness.ro
Partidul de guvernământ din Kosovo câștigă alegerile după mai multe luni de blocaj politic
recomandare pe dailybusiness.ro
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
recomandare pe Jurnalul.ro
„Ghinion” pentru Traian Băsescu, înainte de Crăciun: Întoarcerea în casa de protocol, blocată de manevra juridică prin care și-a luat SPP-iștii înapoi
recomandare pe a1.ro
Georgiana Lobonț, apariție sexy în costum de baie pe internet, în vacanță. Cum au reacționat fanii și de ce au criticat-o