Alexandru Rafila, anunț de ultimă oră despre începerea noului an școlar: ”Clasele n-ar trebui să depășească 15 elevi”
Alexandru Rafila, anunț de ultimă oră despre începerea noului an școlar! Ce a declarat medicul?
- Alexandru Rafila, anunț de ultimă oră despre începerea noului an școlar!
- Ce a declarat medicul?
Din cauza situației creată de pandemia de coronavirus în țara noastră, românii s-au panicat din ce în ce mai tare și se tem pentru viața propriilor copii, atunci când vine vorba despre începerea noului an școlar. Profesorul Alexandru Rafila este de părere că elevii trebuie să revină pe băncile școlilor. În plus, boala se poate transmite oriunde, nu neapărat în clasă.
Alexandru Rafila, anunț de ultimă oră despre începerea noului an școlar
”Așa cum copiii răcesc, fac gripă, tot așa se pot îmbolnăvi și cu noul coronavirus. Problema este cum facem să minimalizăm acest risc. Și cum facem, dacă se întâmplă ca într-o clasă să apară un caz, ca restul școlii să-și continue activitatea normal”, a spus doctorul la Digi 24.
”Clasele n-ar trebui să depășească 15 elevi”
De asemenea, Rafila este de părere că grupurile trebuie să fie mult mai mici, astfel că, în clase nu ar trebui depășit un număr de 15 elevi. În acest fel, riscul de infectare cu noul coronavirus este mult mai scăzut. Cât despre masca de protecție, doctorul susține că trebuie purtată obligatoriu, fiind un factor important.
”Grupuri mai mici înseamnă și risc mai mic de răspândire a infecției. Una este să ai un caz într-o clasă cu 15 elevi și alta e să ai un caz într-o clasă cu 40 de elevi. Riscul crește. Distanțarea fizică cred că este importantă. Utilizarea măștii este una dintre soluții. Sunt țări în care utilizarea măștii este impusă în pauze sau la activitățile din exterior, unde copiii interacționează unii cu celialți.”, a mai spus el.