Bacterie extrem de periculoasă, găsită la Spitalul de Copii din Iași! S-a format celulă de criză
Publicat pe 12.12.2025 la 22:33 Actualizat pe 12.12.2025 la 22:33
Alertă majoră la Spitalul de Copii din Iași! Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat că a fost depistată o bacterie extrem de periculoasă! S-a format celulă de criză, vineri seară, în instituția unde 8 copii au murit toamna trecută.
- O bacterie periculoasă a fost găsită la Spitalul de Copii din Iași
- Ministrul Sănătății a transmis un comunicat
Probleme grave la Spitalul Sf. Maria din Iaşi! După ce toamna trecută au murit opt copii în aceeași instituție, ministrul Sănătății a anunțat că s-a găsit o bacterie extrem de periculoasă în probele de apă care au fost prelevate.
Bacteria Pseudomonas aeruginosa a fost găsită în probele de apă de la Spitalul Sfânta Maria din Iași
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a transmis un comunicat oficial prin care a anunțat că bacteria Pseudomonas aeruginosa a fost depistată în probele de apă prelevate de la Spitalul Sfânta Maria din Iași.
Șapte din cele opt probe care au fost analizate au fost neconforme cu standardele de siguranță și în șase dintre ele a fost găsită bacteria extrem de periculoasă în valori peste pragul de referință admis.
Ministrul Sănătății a declarat că a ajuns de urgență la Iași pentru a forma o celulă de criză pentru gestionarea acestei situații. În celula de criză au fost incluși medici de la spitale din București, Suceava și Iași.
"În data de 12.12.2025, au fost primite buletinele de analiză emise de DSP Iași, în urma prelevării probelor de apă din unitatea sanitară - Spitalul Clinic de Urgențǎ pentru Copii "Sf. Maria" din Iași. Rezultatele indică următoarele neconformități:
Examen chimic
• 7 din cele 8 probe analizate au fost necorespunzătoare pentru parametrul clor rezidual liber, valorile înregistrate fiind sub limita minimă admisă.
Examen microbiologic
• 6 din cele 8 probe au fost necorespunzătoare, prin depășirea valorilor de referință pentru numărul total de bacterii mezofile;
• În 6 din cele 8 probe a fost identificată prezența bacteriei Pseudomonas aeruginosa, în valori peste pragul de referință admis.
Pentru coordonarea directă a intervenției la nivel local, mă deplasez în acest moment la Iași, unde gestionez situația împreună cu DSU, ISU și Prefectul, în cadrul mecanismelor instituționale de intervenție.
La nivelul Ministerului Sănătății a fost constituită o celulă de criză, în care au fost incluse:
• spitalele de urgență pentru copii din București – „Grigore Alexandrescu” și „Marie Curie”;
• Spitalul Județean de Urgență Suceava;
• precum și alte unități sanitare, în eventualitatea în care se va impune transferul unor pacienți din cadrul Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii „Sf. Maria” Iași. Aceste unități se află în stand-by și sunt coordonate direct de Ministerul Sănătății”, a transmis ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete.
Pacienții și personalul vor fi testați
Pentru menținerea siguranței pacienților și a personalului, aceștia vor fi testați microbiologic pentru a se depista dacă au contactat sau nu bacteria periculoasă. Ministrul Sănătății monitorizează atent situația și depune eforturi pentru prevenirea unei epidemii.
”Prioritatea este gestionarea situației la nivel local, însă, dacă evoluția nu poate fi controlată în condiții de siguranță maximă, sistemul este pregătit pentru intervenție rapidă.
Totodată, am dispus DSP Iași testarea microbiologică a pacienților și a personalului medical, pentru a preveni orice risc epidemiologic sau microbiologic la nivelul spitalului și pentru a asigura intervenții rapide, în funcție de rezultate.
Situația este monitorizată permanent, iar toate deciziile sunt luate exclusiv pe baza evaluărilor tehnice și a recomandărilor specialiștilor în sănătate publică”, a declarat Alexandru Rogobete.
La același spital, toamna trecută opt copii au avut parte de un sfârșit tragic. Aceștia erau internați la Secția ATI și au murit din cauza unei infecții nosocomiale, cauzată de o bacterie pe care ar fi luat-o din spital.