Bucureștenii au votat! Ciprian Ciucu este noul primar general al Capitalei
Publicat pe 07.12.2025 la 21:00 Actualizat pe 07.12.2025 la 21:28
Bucureștenii au ales! Ciprian Ciucu, candidatul PNL, este noul primar general al Capitalei, după o luptă crâncenă care s-a dat între el și contracandidații săi. Potrivit informațiilor, până la ora 19:00 prezența la vot a cetățenilor a fost mult mai mică decât cea de anul precedent, când au avut loc alegerile locale.
- Ciprian Ciucu este noul primar general al Bucureștiului
- Cetățenii bucureșteni și-au ales edilul
17 candidați s-au luptat pentru a prelua frâiele Primăriei Municipiului București. Aceștia sunt Cătălin Drulă, Daniel Băluță, George-Valentin Burcea, Ciprian Ciucu, Ana-Maria Ciceală, Liviu-Gheorghe Florea, Gheorghe Macovei, Oana Crețu, Mihai-Ioan Lasca, Rareș Lazăr, Anca-Nicoleta Alexandrescu, Dănuț-Angelo Trifu, Eugen-Orlando Teodorovici, Gheorghe Nețoiu, Vlad-Dan Gheorghe, Angela Negrotă, Constantin-Titian Filip, iar unul singur a ieșit victorios.
Oficial, de astăzi, bucureștenii au un nou edil care se va ocupa de problemele administrative ale orașului.
Bucureștenii au votat! Ciprian Ciucu este noul primar general al Capitalei
Cu un procent de 32,70% din voturi, Ciprian Ciucu a reușit să iasă învingător în cursa pentru Primăria Capitalei. Deși bătălia a fost, inițial, strânsă între el și locul al doilea, ocupat de Daniel Băluță (PSD), într-un final, lucrurile s-au distanțat, iar votul cetățenilor și-a spus cuvântul. Locul al treilea a fost ocupat de Anca Alexandrescu, cu un procent de 20,20%.
De remarcat este faptul că prezența la vot a scăzut considerabil în comparație cu cea de la alegerile din 2024. 1.289 de secții de votare au fost deschise, astăzi, iar la ora 20:00 prezența la vot a ajuns la 31,45%. Aproximativ 566.752 de bucureșteni au ieșit la vot pentru a-și alege favoritul.
Conform sociologului Marius Pieleanu, CEO-ul Avangarde, noul primar general al Bucureștiului a avut un câștig de cauză deja cu ceva timp înainte de închiderea urnelor de votare.
„Avem cinci candidați: candidatul 1,2,3,4 și 5. Între candidatul 1 și candidatul 2 există o semnificativă diferență. Între candidații 2, 3 și 4 există egalitate statistică sau marjă de eroare. Al cincilea candidat înregistrează un scor important mai mare decât cele pe care le înregistrase în sondaje”, a transmis Marius Pieleanu, CEO-ul Avangarde.
Premierul Ilie Bolojan a îndemnat populația să iasă la vot
Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, i-a îndemnat pe toți bucureștenii să iasă să își exercite votul. Acesta a postat, în cursul zilei de astăzi, un mesaj prin care le-a spus tuturor să voteze într-un mod rațional.
„Îi îndemn pe bucureșteni și pe cetățenii din celelalte localități unde azi sunt alegeri parțiale să vină la vot și să voteze. Votați oameni pricepuți și corecți, votați buni administratori pentru localitățile dumneavoastră. Dați un vot rațional, un vot înțelept!”, a transmis, astăzi, Ilie Bolojan, pe rețelele de socializare.
Oficial, bucureștenii au un nou edil, acesta luându-i locul lui Stelian Bujduveanu, fostul primar general interimar al Capitalei.