Cât a ajuns să coste un cofraj de ouă la final de 2025. Românii sunt indignați
Publicat pe 08.12.2025 la 15:01 Actualizat pe 08.12.2025 la 15:01
Românii sunt indignați! Prețul unui simplu cofraj de ouă a stârnit controverse în rândul oamenilor de pe Internet. O postare pe rețelele de socializare a generat discuții ample, cu privire la prețurile alimentelor.
- Cât a ajuns să coste un cofraj de ouă
- Românii au dezbătut acest subiect
Subiectul scumpirilor este popular, iar acest lucru nu se întâmplă de ieri, de azi, ci dintotdeauna. Totuși, în condițiile economice pe care românia le trăiește astăzi orice mică scumpire poate crea tensiune.
Așa s-a întâmplat și în cazul prețului unui simplu cofraj de ouă. Un utilizator Reddit a postat o fotografie pe Internet, unde a scris indignat faptul că a ajuns să scoată din buzunar 35 de lei pentru a cumpăra ouă. Comentariile, care mai de care, au apărut instant.
Cât a ajuns să coste un cofraj de ouă la final de 2025
Subiectul a făcut mare vâlvă, în rândul internauților. Oamenii au reacționat rapid la postarea bărbatului, unii dându-i dreptate pentru faptul că acesta spunea că s-au scumpit toate alimentele, alții având o părere diferită.
„Ce e în neregulă cu țara asta?! De când s-au făcut ouăle 35 RON?! Wtf, nu erau 22? Dintr-un bon de masă, abia mai iei un carton de ouă. Ăștia care zic mereu că nu au buget când ceri mărire salarială, oare trec și ei prin supermarket?!”, a scris acesta.
Totuși, important de menționat este faptul că prețul acesta, de 35 de lei, era afișat pentru 30 de ouă, practic prețul unuia singur fiind de 1,17 lei.
Oamenii au găsit rapid explicația prețurilor ridicate
Bine îi stă românului, atunci când găsește explicație la orice, nu?! Ei bine, așa s-a procedat și în acest caz. Mai multe persoane au explicat faptul că majorarea prețurilor este cauzată de gripa aviară din Europa.
„Stai liniștit că prețul așa va rămâne si după ce trece aviara asta. De fapt o să crească și mai mult… Vin scumpirile, vine o sărbătoare mai importantă, cum ar fi Crăciunul sau Paștele, se scumpesc iar toate”, se arată într-un alt comentariu.
Pe de altă parte, o altă persoană i-a îndemnat pe oameni să cumpere ouă de la cei care locuiesc la sate, încurajând astfel economia locală.
„Fraților… sincer… mergeți la țară, în orice sat, la primul birt și întrebați cine vinde ouă. Eu așa am găsit: mă duc la nea Ion și cumpăr de la el vreo 30-40 de ouă. Susțineți agricultura locală, vă rog!”, a scris un român.
Tema scumpirilor este extrem de dezbătută în România zilelor noastre. Românii sunt tot mai îngrijorați de creșterile de prețuri, având în vedere faptul că salariile sunt la fel de mici de la an la an.