Live acum Un show păcătos
Prime time 19:00/ Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Cătălin Denciu, medicul erou al incendiului din Piatra Neamț, a fost detubat! Care e starea sa de sănătate în aceste momente!

Cătălin Denciu, medicul erou al incendiului din Piatra Neamț, a fost detubat! Care e starea sa de sănătate în aceste momente!

De Razvan Paltin.
Publicat pe 12.12.2020 la 22:29 Actualizat pe 12.12.2020 la 22:29

În urmă cu o lună un incendiu de proporții a avut loc la Spitalul Județean din Piatra Neamț, în urma căruia 15 persoane au murit! Printre victimele tragediei s-a aflat și medicul Cătălin Denciu care a încercat să devină salvator, însă chiar el a fost ars de flăcările uriașe pe o suprafață de 75% din corp! Acum a fost detubat și iată care e starea sa de sănătate! 

Cătălin Denciu va suferi mai multe operații!

arhiva

Pentru medicul de gardă Cătălin Denciu, cel care a devenit erou în tragedia de la Piatra Neamț, au fost clipe foarte grele în ultima lună. În seara tragediei de la secția de ATI, cadrul medical a încercat să salveze mai multe vieți din fața focului care a izbucnit rapid în secția de Terapie Intensivă, însă chiar el a devenit una dintre victime!

Acesta a fost transportat de urgență la un spital din București, însă starea de sănătate era foarte gravă, el având arsuri pe aproape 75% din suprafața corpului! Imediat a fost transferat și din Capitală către un spital din Belgia, acolo unde a stat în ultima lună și unde va mai sta în continuare sub atenta supraveghere a medicilor!

Cătălin Denciu, medicul erou al incendiului din Piatra Neamț, a fost detubat!

Cadrele medicale belgiene au fost rezervate în privința șanselor sale de supraviețuire, însă iată că astăzi vin și cu veste bună. Medicul a fost detubat, iar piciorul drept al acestuia a fost refăcut!

Totuși, perioada grea nu se oprește aici, asta pentru că în continuare umrează mult mai multe intervenții chirurgicale pentru a fi refăcute toate zonele unde sunt arsurile grave, însă din păcate urmează zile critice, chiar dacă nu mai e intubat!

Medicii au decis ca de fiecare dată când va suferi o nouă intervenție chirurgicală acesta să fie din nou intubat, asta pentru că durerile sunt foarte mari.

În toată această perioadă soția medicului Cătălin Denciu îl vizitează aproape zilnic, iar sărbătorile de iarnă vor fi petrecute tot în spital!

Cătălin Denciu a suferit arsurile puternice, după ce a intrat în secția de ATI în momentul în care a izbucnit incendiului. Acesta a încercat să salveze pacienți aflați imobilizați în paturi, însă flăcările au ajuns rapid la echipamentul cu care era îmbrăcat, iar trupul acestuia s-a aprins ca o torță!

Singurul supraviețuitor dintre pacienți a fost externat!

Singurul supraviețuitor al incendiului de la Piatra Neamț a fost externat în această săptămână din spital. Bărbatul se afla la secția de ATI în momentul izbucnirii incendiului, fiind internat cu coronavirus!

Aceasta a fost transportat de urgență la un alt spital, iar perioada grea a trecut, acesta plecând acasă pe picioarele sale după ce s-a vindecat de COVID-19!

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Cătălin Denciu, medicul erou al incendiului din Piatra Neamț, a fost detubat! Care e starea sa de sănătate în aceste momente!
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Iustin Petrescu, nevoit să amâne publicarea dovezilor împotriva lui Marilu Dobrescu. Ce i s-a întâmplat: „Visam să o terminăm așa...”
  • Iustin Petrescu, nevoit să amâne publicarea dovezilor împotriva lui Marilu Dobrescu
  • Ce i s-a întâmplat
Showbiz intern
Tzancă Uraganu, imagine de colecție alături de toți cei patru copii: „Adevăratele realizări ale vieții” / FOTO
  • Tzancă Uraganu, imagine de colecție alături de toți cei patru copii
  • Mesajul înduioșător al manelistului
Showbiz intern
Bogdana de la Mireasa, sezonul 8, primele declarații despre perioada dificilă prin care trece. Cum se simte acum
  • Bogdana de la Mireasa, sezonul 8, primele declarații despre perioada dificilă prin care trece
  • A fost externată din spital
Beauty & Lifestyle
Ingredientul secret pe care să-l adaugi în tigaie când prăjești ouă. Secretul bucătarilor de renume
  • Ingredientul secret pe care să-l adaugi în tigaie când prăjești ouă
  • Secretul bucătarilor de renume
Showbiz intern
EXCLUSIV! Iustin Petrescu declarații bombă în scandalul cu Marilu Dobrescu! Drama neștiută a influencerului. Ce se întâmplă cu familia acestuia
  • EXCLUSIV! Iustin Petrescu declarații bombă
  • Drama neștiută a influencerului
  • Cum comentează acuzațiile de violență și manipulare
Stiri interne
Câți bani îi dă Alex Bodi Iuliei Sălăgean, ca să stea lângă el! Detalii exclusive
  • Alex Bodi plătește lunar o mică avere, pentru a o avea pe mama fetiței în apropiere
  • Apartament, mașină de lux la scară și o „leafă” de 25.000 de lei
  • La procesul în care a primit ordin de protecție el a susținut că este șantajat emoțional
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Cod galben de caniculă în România. Alertă meteo: Judeţele care se vor topi la 36 de grade Celsius
recomandare pe as.ro
Vedeta cu părinţi miliardari, surprinsă în metrou. „Nimeni nu m-a recunoscut”
Romania TV
Anunțul MOMENTULUI, în România! Nicușor Dan, totul despre introducerea stagiului militar obligatoriu
Romania TV
Fenomenul meteo mai periculos ca alertele de Cod Roşu de furtuni. Alertă de la meteorologi
recomandare pe antena3.ro
„Peștele apocalipsei” a ieșit din nou la suprafață și a provocat panică. De ce are această creatură un renume atât de terifiant
recomandare pe antena3.ro
Vanuatu a aflat cine este Andrew Tate și vrea acum să-i revoce „pașaportul de aur”  
recomandare pe antena3.ro
O companie uriașă de Inteligență Artificială se prăbușește după ce s-a aflat că boții erau, de fapt, indieni
recomandare pe playtech.ro
Răsturnare de situaţie în cazul lui Cristian Boureanu! Ce s-a descoperit despre una dintre fetele care au ajuns în casa acestuia: 'Lucreaza la...
recomandare pe playtech.ro
Cum a apărut Răzvan Simion în presa din străinătate? Imaginea la care nimeni nu se aştepta
recomandare pe redactia.ro
Doliu în muzica din România. A murit un cunoscut trapper
recomandare pe redactia.ro
Criminalul Robert Lupu nu a fost luat de la morgă. Familia nu vrea să audă de el. Ar putea fi înmormântat pe banii statului
recomandare pe Ciao.ro
Ploaia din Capitală le-a pus pe fugă pe vedetele din România! Cum s-au ferit de stropii reci - imagini de senzație
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Milionarul a uitat-o definitiv pe Mădălina Ghenea pentru o altă actriță
recomandare pe bzi.ro
Lidia Buble, desființată după ce a pozat topless: „Ce o să fie în sufletul părinților tăi?!”
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Botezatu a recunoscut totul: „Sunt dependent de fiole!”
recomandare pe dailybusiness.ro
Marilu Dobrescu, dezvăluiri halucinante despre relația cu Iustin Petrescu: „Prietena mea a venit într-un suflet să mă ridice de acasă imediat după bătaie”
recomandare pe dailybusiness.ro
Marilu Dobrescu, dezvăluiri halucinante despre relația cu Iustin Petrescu: „Prietena mea a venit într-un suflet să mă ridice de acasă imediat după bătaie”
recomandare pe Jurnalul.ro
Îți iei medicamentele cu cafea? S-ar putea să le iei degeaba
recomandare pe a1.ro
Cât de mare a crescut fiul lui Kamara. Puțini știu că mama lui Leon este acum actriță în "Ana, Mi-ai fost scrisă în ADN"