Live acum Acces Direct
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Caz revoltător în Craiova! O femeie a murit, după ce medicii au trimis-o acasă, pe motiv că se plângea prea mult: „Prea te vaiți”

Caz revoltător în Craiova! O femeie a murit, după ce medicii au trimis-o acasă, pe motiv că se plângea prea mult: „Prea te vaiți”

Publicat pe 05.10.2020 la 18:07 Actualizat pe 05.10.2020 la 18:07

O femeie din Craiova a murit, după ce medicii la care apelase pentru a o ajuta au trimis-o acasă. Motivul acestora este de-a dreptul revoltător iar rudele îndoliate își cer dreptatea.

Femeie lăsată să moară, pe motiv că „se văita prea mult”

jurnalulolteniei.ro

O femeie din Craiova a murit, după ce medicii care ar fi trebuit să o ajute au trimis-o acasă, pe motiv că se plângea mult prea mult de dureri. La scurt timp de la externare, pacienta a decedat din cauza diagnosticului superficial pus de doctori.

Femeia de 49 de ani a apelat la serviciile spitalului de Urgență din Craiova, acuzând dureri acute în piept. Medicii au trimis-o acasă după trei ore, oferindu-i un diagnostic necorespunzător și o rețetă pentru calmante. Mai mult, ar fi certat-o pentru că se plângea prea mult de dureri.

Pacientă din Craiova, lăsată să moară pe motiv că „se plângea prea mult”

În tot acest timp, starea pacientei s-a înrăutățit, iar la scurt timp, aceasta a decedat la domiciliu, sub privirile neputincioase ale familiei. Rudele au chemat Ambulanța, însă, din păcate, nu s-a mai putut face nimic pentru victimă.

„A ajuns acasă şi îi era tot rău. I-a spus soţului să cheme din nou salvarea pentru că îi e în continuare foarte rău, să vină să o ia. Apoi s-a pus pe pat într-o parte, a vomitat şi a murit. Au încercat să o resusciteze apoi, dar degeaba”, spune o rudă a femeii, potrivit Antena 3.

Acum, după decesul femeii, membri familiei acuză personalul medical de la SJU Craiova de tratament necorespunzător și incompetență, strigându-și disperarea pe rețelele de socializare.

„Cum să chemi salvarea că te doare în capul pieptului, să te ducă la Urgenţă, să te certe doctoriţa că te vaieţi întruna, să te trimită acasă că ai doar o angină pectorală, cum să rechemi ambulanţa că vomiţi şi durerile sunt atroce şi să mori la doar 49 de ani în urma nepăsării, nesimţirii, incompetenţei crase prin administrarea unui calmant unui om care se află în infarct? Cum?!”, spune una din rudele femeii într-o postare pe Facebook.

În replică, directorul medical al spitalului din Craiova a menționat că pacienta nu a dat semne de infarct miocardic, motiv pentru care tratamentul aplicat a fost considerat potrivit simptomelor pe care le prezenta.

„Pacienta a venit în jurul orei 2:40 la spital cu durere toracică anterioară, a fost admisă în aria de monitorizare UPU destul de repede. după circa 30 de minute. A fost investigată. I s-au făcut EKG în dinamică, evaluări în dinamică, iar în jurul orei 5:30 a fost eliberată la domiciliu cu recomandări de tratament şi investigaţie în ambulatoriu, simptomatologia ameliorându-se vizibil la externare. Nu existau modificări vizibile pe EKG care să indice că ar fi probleme cardiologice. A fost monitorizată tot timpul, în aria de monitorizare pacientul este observat continuu, sunt monitorizate funcţiile vitale”, a transmis directorul medical.

De asemenea, directorul medical sfătuiește familia să formuleze o sesizare oficială, în vederea stabilirii gradului de vinovăție a personalului medical, adăugând că, dacă cineva din cadrul instituției se face răspunzător de decesul femeii, va fi numaidecât tras la răspundere, fără urmă de menajamente.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Caz revoltător în Craiova! O femeie a murit, după ce medicii au trimis-o acasă, pe motiv că se plângea prea mult: „Prea te vaiți”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Dovada de necontestat că Bogdan de la Ploiești și Cristina Pucean sunt împreună în Dubai! Au fost filmați unul lângă altul
  • Dovada clară că Bogdan de la Ploiești și Cristina Pucean nu s-au despărțit
  • Cum au fost surprinși, în Dubai
Stiri interne
Incendiu la Spitalul Județean de Urgență din Reșița! A fost activat planul roșu de intervenție
  • Pompierii intervin la Spitalul Județean de Urgență din Reșița
  • Mai mulți pacienți au fost evacuați de urgență
Stiri interne
Fiul lui Bercea Mondialu, implicat într-un accident rutier mortal! Victima a decedat
  • Fiul lui Bercea Mondialu, implicat într-un accident mortal
  • O persoană și-a pierdut viața
Stiri interne
Care e starea de sănătate a fetiței care a fost înjunghiată de propria mamă, în Timișoara. Copila a suferit o intervenție chirurgicală 
  • Cum se simte fetița din Timișoara care a fost înjunghiată de mama ei
  • Copila a fost supusă unei intervenții chirurgicale 
Showbiz intern
Ce probleme de sănătate are Andreea Bănică: „Nu voiam să cred că așa va fi după 40 de ani”
  • Ce probleme de sănătate are Andreea Bănică
  • Cântăreața a făcut dezvăluiri impresionante
Beauty & Lifestyle
Chifteluțe de năut în sos de roșii. O rețetă simplă și ușor de pregătit în post
  • Rețetă de chifteluțe de năut în sos de roșii
  • Cum să le pregătești
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Germania are un plan secret în caz de război cu Rusia: 800.000 de militari NATO trimişi pe frontul de est
recomandare pe as.ro
Mayssa Pessoa şi detaliile cutremurătoare despre lupta crâncenă cu depresia! “Am crezut că o să mor!”
Romania TV
Imagini terifiante cu cel mai mare incendiu din ultima perioadă! Ard trei blocuri de 35 de etaje / VIDEO și FOTO înfricoșătoare!
Romania TV
Cine e nora lui Tudorel Toader. Ea a fost înșelată de Alexandru Toader cu două studente repetente. Cei doi au făcut nuntă cu 600 de invitați acum 7 ani
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Cum se recalculează pensia pentru cei care au lucrat în condiții deosebite și speciale
recomandare pe playtech.ro
Tabel amenzi pentru viteză în Franţa. Câţi bani scoţi din buzunar dacă apeşi prea mult pedala de acceleraţie
recomandare pe redactia.ro
Flavia Grosan a murit. Declaratia HALUCINANTA facuta inainte sa se stinga
recomandare pe redactia.ro
Flavia Grosan a murit. Declaratia HALUCINANTA facuta inainte sa se stinga
recomandare pe Ciao.ro
Nimeni nu e fără de păcat! Vedetele din România care ţin postul Crăciunului pentru iertare
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Andra Gogan și-a văzut visul cu ochii: Videoclipul alături de Shakira a devenit viral!
recomandare pe bzi.ro
Un medic legist aruncă bomba după moartea Ștefaniei Szabo: „Au cam început să se «aboneze» la farmaciile spitalelor!“
recomandare pe dailybusiness.ro
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
recomandare pe dailybusiness.ro
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop săptămânal, 17–23 noiembrie 2025: Perioada marilor revelații!
recomandare pe a1.ro
Chef Roxana Blenche este însărcinată! Celebrul bucătar de la Hello Chef va deveni mamă pentru a doua oară