Live acum Petrecem in familie (r)
Prime time 19:00/ Petrecem in familie (r)
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Cazul mamei din Buzău care și-a ucis fiul de 2 ani. Doar ce-l recuperase pe micuț de la asistentul maternal / VIDEO

Cazul mamei din Buzău care și-a ucis fiul de 2 ani. Doar ce-l recuperase pe micuț de la asistentul maternal / VIDEO

Publicat pe 12.05.2021 la 12:58 Actualizat pe 12.05.2021 la 13:01

Georgiana este numele mamei din Buzău care și-a ucis în bătaie băiețelul de doar 2 ani, la 4 luni după ce îl recuperase de la asistentul maternal. Micuțul a fost dat în grija statului pentru nu era acceptat de concubinul mamei.

Inițial, femeia a dat vina pe frații băiețelului.

Adevărul

Mama din Buzău care și-a ucis băiețelul în bătaie este cercetată în continuare pentru omor. În prezent, Georgiana este internată într-un spital de psihiatrie pentru a i se efectua o expertiză de specialitate,care să determine dacă avea sau nu discernământ în acele momente. Femeia l-a omorât pe micuț la 4 luni după ce îl luase de la asistentul maternal.

Georgiana, mama din Buzău care și-a ucis fiul de 2 ani în bătaie

Potrivit autorităților, de la preluarea băiețelului şi până în momentul în care a fost omorât, buzoianca de 26 de ani nu ar fi lăsat să se vadă că ar avea un comportament violent. După tragedie, femeia a declarat că moartea micuțului a survenit în urma unui accident petrecut în timp ce băiețelul de 2 ani și 5 luni se juca cu frații săi mai mari, un băiat de 4 ani și o fată de 11 ani.

„A sărit din pat, s-au jucat amândoi copiii şi a căzut. S-a jucat Raul cu ăsta mic care a căzut şi a căzut din pat. Aşa i-a spus Georgiana lui Florin, nepotul meu”, a declarat mătuşa copilului, potrivit Adevărul.

La sosirea ambulanței, băiețelul era în stop cardio-respirator, în faţa porţii, unde medicii au încercat să-l resusciteze mai bine de o oră, fără succes.

Femeia l-a bătut și la mușcat pe micuț

După rănile de pe trupul micuțului, procurorii a suspectat că acesta a fost bătut. Bănuielile lor s-au adeverit atunci când sora lui de 11 ani a mărturisit adevărul, în timpul audierilor care au avut loc în centrul de plasament unde este internată.

La două luni de la tragicul eveniment,rezultatele necropsiei au arătat că moartea micuţului a fost violentă, acesta suferind o hemoragie intracraniană şi fiind plin de muşcături pe tot corpul.

„Am înţeles că ea l-a muşcat pentru că îi venise rău copilului şi a vrut să-l trezească. Dar că ea l-a omorât, nu mi-a recunoscut mie. Nouă nici în ziua de azi nu ne-a spus nimeni nimic că e omorât de ea, nu ştim nici acum”, a mai declarat mătuşa copilului.

După ce au primit rezultatele autopsiei şi mărturia fiicei, anchetatorii au decis să schimbe încadrarea de la moarte suspectă la omor.

„Dosarul a fost înregistrat iniţial ca moarte suspectă, însă după efectuarea necropsiei s-a constatat că leziunile ce au condus la decesul victimei sunt rezultatul unei agresiuni exercitate în cadrul familiei, din primele cercetări rezultând că este vorba de mama acestuia”, a declarat Valerică Văsâi, prim procuror Parchetul Buzău.

Băiețelul nu era acceptat de concubinul femeii

Micuțul fusese plasat temporar la un asistent maternal, deoarece concubinul Georgianei era plecat din țară la nașterea lui și nici nu era tatăl biologic. Când bărbatul a revenit în țară și a acceptat să-l crească, băiețelul s-a întors la familia naturală. Cu toate astea, scandalurile erau la ordinea zilei în familia acestora, iar Georgiana ar fi intrat în depresie şi ajunsese să se răzbune pe copil.

„Încă de la naştere, asupra copilului s-a instituit o măsură de protecţie deoarece soţul mamei, Dima Florin, nu era tatăl biologic, iar el nu a acceptat acel copil. Noi am intervenit şi am instituit măsură de protecţie, până în septembrie, anul trecut, când minorul a fost reintegrat în familie printr-o sentinţă civilă”, a declarat Ştefan Ion, asistent social la Primăria Pogoanele.

Asistenții sociali din localitate şi reprezentanţii DGASPC susţin că au monitorizat cazul și nu au observat nimic suspect în cele patru luni în care micuțul a stat la cu familia naturală.

Din luna martie, femeia este internată la Spitalul de Neuropsihiatrie Săpoca. O expertiză de specialitate ar urma să stabilească dacă Georgiana a avut sau nu discernământ în momentul în care i-a provocat moartea fiului ei.

Alex Radan, un băiețel de 2 ani, a fost ucis la locul de joacă de lângă casă. Minorul român locuia cu familia în Marea Britanie

În articolul
Cazul mamei din Buzău care și-a ucis fiul de 2 ani. Doar ce-l recuperase pe micuț de la asistentul maternal / VIDEO
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Stiri interne
Cine sunt românii care pot primi vouchere în valoare de 20.200 de euro. O astfel de sumă va aduce schimbară semnificative în viețile multor familii
  • Românii care pot primi vouchere de 20.200 euro
  • Condiții și detalii importante
Showbiz intern
George Ganea, cuvinte emoționante după ce fratele său în vârstă de 2 ani a murit. Ce mesaj a transmis tânărul: ”Te vom iubi pentru totdeauna” / FOTO
  • George Ganea, mesaj dureros după moartea fratelui său
  • Micuțul în vârstă de 2 ani a murit după ce a fost implicat într-un accident rutier
Showbiz intern
Maria Popovici, prima imagine cu iubitul ei. Ce pasiune comună au cei doi / FOTO
  • Maria Popovici, prima imagine cu iubitul ei
  • Ce pasiune comună au cei doi
Beauty & Lifestyle
Paradisul ascuns al Greciei. Defileul spectaculos din Creta pe care turiștii încă nu l-au descoperit
  • Oaza ascunsă a Greciei
  • Locul pe care turiștii încă nu l-au descoperit
Beauty & Lifestyle
Insulele unde poți merge pentru a face scufundări. Vei avea parte de experiențe inedite
  • Insulele unde poți merge pentru a face scufundări
  • Vei avea parte de experiențe inedite
Showbiz intern
Dublă sărbătoare în familia lui Pepe. Evenimentele deosebite din viața artistului și a soției sale, Yasmine Pascu: „Te iubesc”
  • Dublă sărbătoare în familia lui Pepe
  • Evenimentele deosebite din viața artistului și a soției sale, Yasmine Pascu
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Și-a înjunghiat mama cu foarfeca de 20 de ori. Brăileanul s-a enervat când a auzit că vrea să plece în Spania
recomandare pe as.ro
Milionarul român care are 9 copii cu 4 femei diferite, dezvăluiri şoc: “Sunt condamnat!” Câţi bani cheltuie în vacanţă
Romania TV
Mihaela Borcea, din nou mireasă! Cu cine s-a căsătorit fosta soție a lui Cristi Borcea
Romania TV
Mihaela Borcea, din nou mireasă! Cu cine s-a căsătorit fosta soție a lui Cristi Borcea
recomandare pe antena3.ro
Un bărbat a cumpărat dintr-un magazin de vechituri niște desene, în urmă cu 50 de ani și acum le vinde cu sume uriașe. Ce erau, de fapt
recomandare pe antena3.ro
Scandal fără sfârșit în cazul înotătoarei acuzate că s-a îmbrăcat indecent la Olimpiadă: „Prezența ei creează un mediu nepotrivit”
recomandare pe antena3.ro
„Poarta către Iad” ar putea, în sfârșit, să se stingă după 50 de ani. Cum a apărut craterul uriaș cuprins de foc în mijlocul deșertului
recomandare pe playtech.ro
Rugăciunea care se citește în cele două zile de Rusalii 2025. Rostește-o dimineața pentru bunăstare, liniște și belșug
recomandare pe playtech.ro
Răsturnare de situaţie în cazul lui Cristian Boureanu! Ce s-a descoperit despre una dintre fetele care au ajuns în casa acestuia: 'Lucreaza la...
recomandare pe redactia.ro
Nicușor Dan a promulgat legea cerută de foarte mulți români. Care sunt măsurile legale stabilite
recomandare pe redactia.ro
E DOLIU in Romania. Institutul National de Statistica a facut anuntul: "Ne luam ADIO de la Ilie Dumitrescu.."
recomandare pe Ciao.ro
Ploaia din Capitală le-a pus pe fugă pe vedetele din România! Cum s-au ferit de stropii reci - imagini de senzație
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Milionarul a uitat-o definitiv pe Mădălina Ghenea pentru o altă actriță
recomandare pe bzi.ro
Lidia Buble, desființată după ce a pozat topless: „Ce o să fie în sufletul părinților tăi?!”
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Botezatu a recunoscut totul: „Sunt dependent de fiole!”
recomandare pe dailybusiness.ro
Marilu Dobrescu, dezvăluiri halucinante despre relația cu Iustin Petrescu: „Prietena mea a venit într-un suflet să mă ridice de acasă imediat după bătaie”
recomandare pe dailybusiness.ro
Marilu Dobrescu, dezvăluiri halucinante despre relația cu Iustin Petrescu: „Prietena mea a venit într-un suflet să mă ridice de acasă imediat după bătaie”
recomandare pe Jurnalul.ro
Îți iei medicamentele cu cafea? S-ar putea să le iei degeaba
recomandare pe a1.ro
SPP-istul lui Nicușor Dan, care a făcut furori pe internet, a fost retras din post. Popularitatea sa, un risc de securitate